Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

HP P1006 dungi albe pe hartie

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Mie Mar 11, 2009 2:31 pm    Titlul subiectului: HP P1006 dungi albe pe hartie Răspunde cu citat (quote)

Salut,
Dupa cum spune si titlul topicului am o HP P1006 care daca ii dau sa printeze un numar mai mare de pagini incep sa apara niste dungi albe pe hartie.Mentionez ca nu i-am facut niciodata refill-ul si cartusul este cel original.Care ar putea fi cauza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 11, 2009 3:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Dungi albe nu e relevant daca nu ne spui cum sunt dungile, adica verticale sau orizontale? (Presupun ca verticale)

2. Daca e nou cartusul, mergi frumos de unde l-ai luat sau daca e de la noi sau alt e-commerce iei leg cu dep vanzari si expui problema. In principiu ti se cere foaie de test si se schimba cartusul. La firmele care se respecta desigur.

3. Cauza poate fi lamela defecta sau rola de incarcare, nemagnetizata pealocuri sau incorect magnetizata dupa un anumit nr de pagini, astfel nu aduce spre cilindru in acea zona toner din compartimentul cu pricina, etc. Asta daca dungile albe sunt verticale desigur.

Dar importanta nu e cauza, ci rezolvarea problemei, deci reciteste pct 2. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Mie Mar 11, 2009 10:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

*dungile sunt verticale si sunt sterse nu sunt complet albe doar sterse
*cartusul e cel de la imprimanta adica cel care a venit cu imprimanta nu are mai mult de o luna...
*problema este ca nu pot sa o duc de unde am cumparat-o sau la garantie ptr ca e a dir. adj. si nu poate sa stea fara imprimanta si nu am alta cu care sa o inlocuiesc Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 9:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am spus sa duci cartusul la garantie, nu toata imprimanta!
Dar daca e de o luna luata imprimanta, e clar, e gol cartusul prietene!

A tiparit la greu directoru' asta a tau, a dat gata cartusul intr-o luna! Wink

Redevin serios, deci:
1. Nici nu m-am gandit la prima si cea mai clara cauza a dungilor acelea: cartusul e pe terminate! Adica s-a terminat tonerul din el, mai este decat putin. Cel mai simplu verifici asta scotand cartusul, scuturandu-l energic in plan orizontal, apoi reintroducandu-l in imprimanta.
Rezultatul e ca va scrie iarasi bine 5~6 pagini, si gata, iar apare lipsa toner pe "dungile" alea. Deci, du rapid cartusul la refilat sau cumpara altul.

2. Link cu consumabile aici, comanzi azi ai maine in poarta:
http://****mediatec.ro/toner/1/HP/LaserJet_P_1005.html


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Joi Mar 12, 2009 10:13 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc,
O sa-i fac refill-ul,nu stiam ca se manifesta asa cand toner-ul e pe duca Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 9:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si parca chiar tu ai postat instructiunile de refill, nu? Sper ca ai toner (praf) de calitate. Tine-ne la curent cum te descurci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mircea Jivulescu



Data înscrierii: 10/Mar/2009
Mesaje: 11
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 10:10 am    Titlul subiectului: Re: HP P1006 dungi albe pe hartie Răspunde cu citat (quote)

MariusV a scris:
Salut,
Dupa cum spune si titlul topicului am o HP P1006 care daca ii dau sa printeze un numar mai mare de pagini incep sa apara niste dungi albe pe hartie.Mentionez ca nu i-am facut niciodata refill-ul si cartusul este cel original.Care ar putea fi cauza?


Salutare,

parerea mea este ca s-a terminat tonerul din cartus. Imprimantele noi au montate un cartus de capacitate mai mica, "starter cartridge" ii spune. In cazul tau "starter cartridge"-ul e umplut pentru 700 de pagini la 5% acoperire, ceea ce e foarte putin. De umplut poti sa-l umpli cu o cantitate dubla de toner si o sa-ti faca 1500 pagini.

O zi buna,

Mircea
_________________
mircea.jivulescu@gmail****
****printpanormus.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 11:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

---->i-am facut refill-ul si trage si mai nasol(foarte sters).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 12:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai ai facut refill cu toner universal pt hp si canon de la isoline, care NU merge bine la P1006, cartusele cb435 au nevoie de toner special in acest sens, ARE ALTE CARACTERISTICI.
Ce ai pus tu inauntru e toner pentru modelele mai vechi de HP - LJ 1010/1020... etc (toner AX). Crying or Very sad

Vrei sa-ti mearga, comanda toner special pentru imprimanta ta.

Daca nu gasesti in alta parte, avem si noi, nu gasesti pe site dar se poate face comanda pe mail. Tonerul e special pentru imprimanta ta si e produs de firma Sky, rezultatele cu tonerul in cauza sunt excelente. In comanda pe mail se solicita "Toner refill pentru HP LJ P1006, cod sky 028, oferta de pret si termen de livrare". In Arad avem in general pe stoc, acuma...n-am retinut din ce zona a tarii esti... te uiti pe pagina de contact si comanzi la mailul de care apartii, daca nu esti din cele 10 judete deservite la Zona Vest trebuie sa comanzi la Bucuresti.

Daca faci rost (de la noi sau de oriunde) de tonerul potrivit, nu uita sa golesti complet si sa aspiri orice urma din tonerul ala aiurea ce l-ai bagat in cartus. De ce nu intrebi inainte ce toner iti trebuie? Care "destept" ti-a recomandat universalul HP si Canon de la Isoline pt imprimanta ta???... Shocked Shocked Shocked Confused Evil or Very Mad Exclamation Exclamation

Sper doar sa nu fi compromis cartusul cu el.


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Lun Mar 16, 2009 12:30 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 9:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu noutati in cazul cartusului ptr HP P1006,am primit comanda de la Arad cu Tonerul de la Sky i-am facut refill-ul si scoate foarte bine Very Happy

Multumesc amandurora atat D-lui Mediatecar cat si D-lui Mircea Jivulescu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 10:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere, permite-mi sa trag concluziile:

1. Foloseste intotdeauna toner de calitate. Evita pe cat posibil capcanele firmelor care ofera tonere universale (valabil si la cerneluri, nu exista "universale", acelea vor merge intotdeauna sub asteptari).

2. Respecta intotdeauna metodele si procedeele de refill si intretinere a cartuselor verificate de profesionisti. Nu e cazul sa inventam noi roata, ea e inventata deja, nu? Wink
Exemplu pentru refill cu dispozitiv de topire:
http://****youtube****/watch?v=7oVmlKiHbsg
(vezi ca si acolo zice sa NU folosim asa-zise "tonere universale"?...)

OK, e mai bine daca abilitatile tehnice iti permit sa desfaci cartusul pentru a-l refila, asa te antrenezi pentru cand va trebui sa schimbi cilindrul si lamela (dupa cca 3~4 refilluri, cand incepe sa lase dunga neagra pe margini). Pentru desfacere (remanufacturare) nu am insa imagini din pacate. Pe de alta parte, daca se duce cilindrul, tinand cont de cat ai de lucru + costuri cilindru si lamela, plus toner, e poate mai simplu sa schimbi cartusul cu unul compatibil. Exemplu:
http://****mediatec.ro/toner/1/HP/LaserJet_P_1006.html

Cam atat. IN rest, spor la treaba si printeaza pe veci! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community