Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Imprimanta oua

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 7:18 am    Titlul subiectului: Imprimanta oua Răspunde cu citat (quote)

Firma unde lucrez vinde cartuse ( hp 45/15 ) la o alta firma "producatoare" de oua care folosesc ceva masina de imprimat pe ou data expirarii and shit.
Ieri am primit un mail de la firma asta care este din Turcia, dupa ce am ras un pic am inceput sa ma gandesc la posibile cauze, si acum ca sa radeti si voi putin -->

" One client who use our machine and cartrdiges, sometimes their cartridge are seems OK but can not write voltage and we think this is about voltage because sometimes overload voltage.

Could you know, HP 45 cartrdige can be effect over voltage and damage or not?
if yes, could yu have any documents or report.
If yes, pls send to us."



Greu am inteles ce vrea sa zica baiatu asta dar pana la urma mi am dat seama ce e vorba de ceva fluctuatii de tensiune, fluctuatii care ard contactele cartusului, este posibil asa ceva? Imprimanta sau masina aia nu are ceva sisteme de siguranta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 8:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Shocked
Laughing Laughing Laughing

Prima oara cand am vazut titlul post-ului am zis - Ia te uita bre, nici macar nu si-a verificat ce a scris, sigur e vorba de imprimanta NOUA si nu OUA!

Apoi am citit.

Foarte tare turcu, da' las' ca nici cu unii dintr-ai nostri nu mi-i rusine. De exemplu Iliescu sau Basescu, ca tot e an electoral LOL. "Sulina Channel?!..." Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

OK, la subiectu cu oua:

Cartusul se arde pentru ca nu e gandit pentru uz industrial.

Sa detaliez:

Marcatul a cam doua cofraje de oua e echivalentul tiparirii unei pagini de text. Cartusele pentru imprimantele home-use sunt gandite pentru maxim 20~30 de pagini text dintr-o tura. Nu ca n-ai putea in mod exceptional sa tiparesti o data la nu-sh cata vreme un 50 de pagini, dar daca asta devine regula atunci e clar ca se prajeste cartusul!
Asta inseamna ca pentru a evita prajirea cartusului prin supraincalzire, turcaletzii ar trebui sa faca o pauza de 10~15 minute la fiecare 1000 de oua (ceea ce e aiurea, ca sta dreaq productia!) pur si simplu pentru ca aceste cartuse NU sunt cartuse de plotter sau alt fel de echipament profesionist, ci sunt gandite pentru imprimanta de-acasa, la care scoti un referat, un ceva... ma rog, nu lucru la greu!

Deci daca vor sa nu li se mai arda cartusele, sa foloseasca echipament adecvat.

In al doilea rand, sper din tot sufletul ca nu tiparesc pe oua cu cerneala din cartus! Nu ca ar fi toxica, dar pe oua (ca si pe orice aliment!) normele permit tiparirea doar cu vopsea alimentara. Se poate si cu cartus obisnuit in care se face refill cu vopsea alimentara, vezi aici:
http://****metacafe****/watch/1008247/printing_with_food_colouring/
, chestie care nu te pazeste insa de faptul ca orice cartus home-use se va arde daca e folosit excesiv!

Deci linisteste-i pe turci, cartusul nu li se arde din cauza supratensiunilor.
Propunerea mea este sa caute un echipament care foloseste cartuse ink de anduranta mare, gen cartuse de plotter, la care sa cupleze un CISS (sistem de alimentare continua).

Allah Akbar!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 8:22 am    Titlul subiectului: banc Răspunde cu citat (quote)

Uite un banc mai vechiut: In procesul integrarii in UE, presedintele Ungariei, cel al Bulgariei si cel al Romaniei sunt supusi unor probe. Una dintre ele este sa realizeze o descriere a unui fragment de zi in care sa foloseasca cuvintele GREEN, YELLOW si PINK Rezultate:
1. Ungaria: When I wake up in the morning, I feel fresh and green, I see the yellow sun and I think it will be a pink day.
2. Bulgaria: In the morning, I drink a yellow lemon juice. At noon, I eat a green apple. In the evening, I watch Pink Panther at the TV
3. Basescu: Uen ai ueic ap in za morning, ai hir za telefoun ringhing: GREEN-GREEN! Sou, ai PINK ap za fon end ai sei "YELLOW?"

M am gandit sa iau un 45 si sa listez cu el pana la epuizare pe draft sa vad cat il tine, faza este ca noi vindem la turci de mult timp ( 1 - 2 ani ) si ii prima data cand ne vine o "reclamatie: de genu asta, si da le am oferit cerneala comestibila sau edible ink dar nu o vor pentru ca nu tine decat 3 luni si trebuie pastrata in conditii speciale ( 4 - 8 grade celsius si intuneric )
Acuma cu ce imprima ei pe ou ii fix problema lor.....


Daca cumva ajungi prin Tm si ai ceva timp liber ( sa zicem cam 5 - 6 beri ) nu ezita sa ma suni, daca esti de acordsi daca se poate iti trimit numaru pe PM, vad ca esti full de informatii....i want to pick your brains......

Pace!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 8:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

LOL ok, idem daca ai drum prin Arad. Si poti lasa nr pe mail - iuliu.ciupe-vaida@mediatec.ro

Numa' zi ca esti ala cu turcii de pe forum, ca altfel nu ma prind.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community