Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

FOLOSESTE UN CARTUS UN AN, SPRE NECAZUL PRODUCATORULUI!
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 16, 2007 2:02 pm    Titlul subiectului: FOLOSESTE UN CARTUS UN AN, SPRE NECAZUL PRODUCATORULUI! Răspunde cu citat (quote)

Chiar si dispunand de kit-ul corect si cerneala excelenta, calitatea printarii in timp scade intrucat se infunda duzele, ba mai mult, in cartus incepe sa intre din ce in ce mai putina cerneala din cauza uscarii celei vechi in corpul buretelui;
Discutam despre intretinerea corecta si idei de exploatare si/sau depanare, pentru a preintampina sau inlatura aceste inconveniente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 16, 2007 4:05 pm    Titlul subiectului: Recomandari incarcare/exploatare cartuse ink Răspunde cu citat (quote)

-- dupa golirea cartusului se recomanda reincarcarea imediata! Cartusele goale se usuca in timp si nu mai pot fi folosite, necesitand curatire profesionala cu aparatura speciala!
-- reincarcarea cartuselor inainte de golire prelungeste durata de viata a acestora si creste numarul de reincarcari posibile
-- printarea dupa terminarea unei culori (deci printarea cu doar doua sau una din culori) poate afecta negativ si chiar deteriora cartusul iremediabil
-- printarea dupa terminarea cernelii (chiar si a unei singure culori) poate distruge cartusul! Cerneala are rol de racire si ungere pentru micro-componentele cartusului.
-- deasemenea, nu printati mai mult de 10 pagini deodata tezt sau 3~4 full color (in cazul cartuselor hp21 max. 2 pagini full!), ci faceti o pauza de 15~30s si doar pe urma tipariti urmatoarea "tura" de 4~5, pentru a proteja partea "calda" din cartus. Valabil doar la cartusele bubble-jet (nu pt Epson)
-- nu incarcati fara kit-ul de refill adecvat, intrucat acesta contine ori soclul de aspiratie fortata la cartusele cu cap incorporat, ori soclul anticurgere la cele cu cap separat (vezi canon pgi-cli) unde pana la montarea dopurilor, daca nu se foloseste soclul special nu e etanseitate, acolo aveti si seringi, si ace de anumite dimensiuni (in unele cazuri ace fara varf, ace de anumita lungime, etc), si nu sunt de neglijat instructiunile, manusile de nailon, cerneala din kit.
-- pentru a putea respecta cantitatile din instructiuni (care sunt date pentru cartus complet gol) NU printati cu doua sau o culoare pana la terminare, ci efectuati golirea completa aspirand prin duze (cu ajutorul suportului special si a seringii de absorbtie) resturile de cerneala din compartimentele inca negolite.
-- cartusele care nu sunt folosite frecvent, chiar daca nu s-au golit, isi pot diminua capacitatea de reincarcare prin uscarea (distrugerea) buretelui din cartus, deci va incapea din ce in ce mai putina cerneala.
-- la reincarcarea cartusului, inainte de a introduce cerneala in burete, este recomandata injectarea de 10% din capacitate solutie desfundare TCS de la Inktec, in cateva puncte din burete (in special partea superioara). Ex: cartus de 10ml - solutie 1ml. A se uitiliza in special la cartusele umplute rar!
-- reincarcarea se face in conditii de curatenie absoluta, cu atentie marita pentru evitarea de patrundere in cartus de praf, impuritati, scame de hartie sau servetel, etc!
-- daca nu se foloseste o imprimanta, se recomanda printarea periodic a unei pagini pentru mentinerea in stare de functionare a cartusului (o data la 2 zile, de preferat zilnic), cu toate culorile + negru.
-- umpleti culoarea corespunzatoare compartimentului! Daca totusi s-au confundat accidental culorile, se poate efectua spalarea completa a cartusului contra cca 10.00 RON (functie de capacitate cartus) la firme specializate.
-- in afara indicatiilor din prospecte, verificati prin introducerea unui ac de seringa in burete si stergerea acestuia pe un servetel alb daca compartimentul corespunde culorii de incarcare.
-- daca, dupa reincarcare, cartusul formeaza o picatura de cerneala la duze (tinut cu duzele in jos), ineamna ca acesta nu a fost complet gol inainte de umplere si este supraincarcat; reintroduceti cartusul in dispozitiv si mai extrageti 0,5ml cu seringa din dotare. Repetati pana cand nu mai picura la duze.

Nu improvizati, respectati indicatiile din prospect (cititi in prospect indicatii in caz de infundare sau uscare a cartusului!), nu folositi alta cerneala decat cea indicata de producatori (Inktec, Jettec, etc) pt. cartusul dvs.


Ultima modificare efectuată mediatecar la Mie Mai 20, 2009 11:19 am, modificat de 8 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 16, 2007 4:08 pm    Titlul subiectului: METODA FORTARII LA CALD Răspunde cu citat (quote)

Daca cartusul prezinta duze infundate, se recomanda METODA FORTARII LA CALD (sau cu solutie DHR, vezi NOTA de mai jos!):

*) se pare ca ultimele tipuri de Canon (pixma ip8500 ne semnaleaza un prieten de pe forum) au un gen de protectie la incalzire care genereaza dupa desfundare la cald aparitia unei erori E 5200. Pana la lamurirea problemei recomand desfundarea la cald doar la tipurile mai vechi de imprimante (max din 2007)

Ca urmare a aceleiasi sesizari am modificat recomandarea de "apa clocotota" inlocuind-o cu "apa fierbinte, 50~60 grade".


- Se pune pe o farfurie mica (de ex suport ceasca cafea) un servetel moale, dupa care se toana un strat de 2~3mm apa fierbinte - asta inseamna 50~60 grade. ca si apa foarte fierbinte de la robinet care simti ca te frige pe servetel. (Cel mai bun rezultat se obtine turnand apa de la filtrul de cafea pe farfurioara doar cat sa acopere servetelul, in contact cu ceramica ea racindu-se deja. Pana ajungem sa cufundam capul ajunge sigur la 50~60 grade).
- Se pune cartusul (sau capul de printare la Canon cu rezervele pline in soclu!) pe servetelul acoperit de apa fierbinte si se lasa 15~20 minute.
- Apoi se introduce cartusul in suportul de refillare si se extrag 2~3ml de cerneala cu seringa de absorbtie. Daca nu ai kit (sau in cazul capetelor de printare Canon), se inveleste cartusul (respectiv capul de printare cu cartusele instalate) intr-un servetel curat si se scutura energic, biciuind cu duzele in jos, ca sa iasa fortat cerneala prin ele.
- Se tamponeaza pe servetel uscat, se introduce in imprimanta si se efectueaza nozzle cleaning

NOTA: Apa calda se poate inlocui cu solutie DHR de la Lyson/Nazdar, desi cea mai eficienta metoda de a utiliza acea solutie de curatare este cea in baie cu ultrasunete descrisa mai jos.

Metoda desfundarii in "baia cu ultrasunete":

vezi aici: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=893#893


Ultima modificare efectuată mediatecar la Mie Mai 26, 2010 3:09 pm, modificat de 13 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperfox



Data înscrierii: 17/Noi/2007
Mesaje: 4
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Sâm Noi 17, 2007 4:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intrebare: cartusele de la hp deskjet au cip, sau vre-un mecanism care monitorizeaza nivelul cernelii din cartus, care sa fie one-way (adica daca gartusul a fost 10% plin si porma brusc e 100% plin, totusi softul sa zica ca mai are 10%) ? aici ma refer la cartusele normale, gen hp 21 27 15 45 56, dar si la cele mai noi, gen hp 337 hp 339 hp 350 ?

mai pe scurt, daca imi iau o imprimanta cu hp 339 de exemplu, si imi iau kitt de refill, si il umplu intotdeauna inainte sa fie gol complet (la 10% sa zicem), si nu las imprimanta nefolosita (tiparire o data la 2 zile sa zicem), voi putea folosi cartusul zeci de reincarcari (ca la legendarele hp 20 si 29) sau dupa 1-3 reincarcari tre sa iau cartus nou?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 12:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

viperfox a scris:
intrebare: cartusele de la hp deskjet au cip, sau vre-un mecanism care monitorizeaza nivelul cernelii din cartus, care sa fie one-way (adica daca gartusul a fost 10% plin si porma brusc e 100% plin, totusi softul sa zica ca mai are 10%) ? aici ma refer la cartusele normale, gen hp 21 27 15 45 56, dar si la cele mai noi, gen hp 337 hp 339 hp 350 ?

mai pe scurt, daca imi iau o imprimanta cu hp 339 de exemplu, si imi iau kitt de refill, si il umplu intotdeauna inainte sa fie gol complet (la 10% sa zicem), si nu las imprimanta nefolosita (tiparire o data la 2 zile sa zicem), voi putea folosi cartusul zeci de reincarcari (ca la legendarele hp 20 si 29) sau dupa 1-3 reincarcari tre sa iau cartus nou?


Imprimantele HP in general (si in particular cele care folosesc cartusele din categoria mentionata de tine) nu au senzor de nivel al cernelii. In aceasta situatie se gasesc cartusele Brother (care au senzor optic in soclu la nivelul portiunii inferioare a cartusului) sau cele Epson, cu comanda de nivel inferior la chip-ul din dotare).

Imprimantele HP si Lexmark afiseaza nivelul de cerneala "intuitiv", in urma calculului cantitatii de cerneala consumata functie de numarul de printari si nivelul de acoperire a paginii (5% pentru scris, 2% pentru tabele sau peste 25~40% la imagini, si acestea in functie de rezolutia de printare aleasa).

Din acest motiv imprimantele HP si Lexmark au in soft-ul imprimantei (accesibil prin START-PRINTER AND FAXES, selectie imprimanta click-dreapta - PROPERTIES, selectie Printing Preferences... sau direct prin soft-urile puse la dispozitie de catre producator) un capitol de intretinere (maintenance, ink-levels sau alte denumiri asemanatoare) in care se "anunta" soft-ul imprimantei ca s-a schimbat cartusul.

Unele imprimante Photosmart cu display au metoda de resetare cartus nou din tastatutra proprie.

In ceea ce priveste refill-ul propriuzis, el se face extrem de usor.
vezi http://****inktec****/english/images/product/movie/HPI-6067T_eg.wmv sau pdf-ul aici: http://****inktec****/english/images/product/pdf/HPI-6066C-hun.pdf

Daca nu am acoperit toate aspectele dorite de tine, te rog revino.

Don't stop printing! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperfox



Data înscrierii: 17/Noi/2007
Mesaje: 4
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, but: am un prieten care are hp dj d1460 (are hp 21 la negru), si care mi-a zis asa: cand era nou cartusu, am scris...la un moment dat a zis ink low, bun, m-am dus cu el la reincarcat, m-am intors, l-am montat, si am tiparit in continuare cu el, insa mesajun cu ink low a ramas prezent, si tot asa, adica mai pe scurt el l-a reumplut, a scris cu el, dar imprimanta zice tot ca ink low (adica softu); si mi-a mai zis ceva, ca la fiecare reincarcare tine din ce in ce mai putine pagini (60-45-30-etc); de ce?

iar despre reincarcare mai am o intrebare: daca eu trebuie sa reincarc cartusul inainte sa fie gol complet (adica inainte sa iasa alba foaia) pt ca se ard duzele sau diverse motive, si daca softul meu nu stie sa imi zica exact cand se intampla asta, cum stiu cand sa il reincarc? eu aveam un hp dj 610 vechi, care nici macar nu stia sa zica ink low, dar stiam eu cand sa reincarc pt ca cartusul negru avea peretii transparenti, si ma uitam eu periodic, dar am impresia ca la astea noi nu mai e asa; deci?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 19, 2007 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

viperfox a scris:
ok, but: am un prieten care are hp dj d1460 (are hp 21 la negru), si care mi-a zis asa: cand era nou cartusu, am scris...la un moment dat a zis ink low, bun, m-am dus cu el la reincarcat, m-am intors, l-am montat, si am tiparit in continuare cu el, insa mesajun cu ink low a ramas prezent, si tot asa, adica mai pe scurt el l-a reumplut, a scris cu el, dar imprimanta zice tot ca ink low (adica softu); si mi-a mai zis ceva, ca la fiecare reincarcare tine din ce in ce mai putine pagini (60-45-30-etc); de ce?

iar despre reincarcare mai am o intrebare: daca eu trebuie sa reincarc cartusul inainte sa fie gol complet (adica inainte sa iasa alba foaia) pt ca se ard duzele sau diverse motive, si daca softul meu nu stie sa imi zica exact cand se intampla asta, cum stiu cand sa il reincarc? eu aveam un hp dj 610 vechi, care nici macar nu stia sa zica ink low, dar stiam eu cand sa reincarc pt ca cartusul negru avea peretii transparenti, si ma uitam eu periodic, dar am impresia ca la astea noi nu mai e asa; deci?


Laughing OK sa le luam pe rand:
1. Ai verificat sfatul meu referitor la "aducerea la cunostinta" imprimantei ca i-ai schimbat cartusul, in cazul prietenului tau? Exista posibilitatea insa ca acest lucru sa nu fie permis de soft, dar asta nu e o tragedie. Si aici raspund problemei ridicate de tine referitor la pericolul de ardere a duzelor: asa este, nevand controlul nivelului exista pericolul sa "prajesti" cartusul, dar acest pericol exista si daca ai indicator de nivel, pentru ca si acela doar estimeaza, nu iti spune exact nr. de pagini ramas, nu?
Revenind la pericolul arderii cartusului, acest lucru nu se petrece la scrierea catorva randuri "pe uscat" ci dupa cateva pagini, ideea e ca nu dai 30 de pagini la printat si pleci linistit la un hot date, ci dai si tu cate 3 sau 5 daca simti ca e pe la capat, si stai oleaca cu ochiu' pe problema, pregatit de cancel daca e musai Laughing
Imi pare rau, dar putine lucruri in viata vin mult mai ieftine, fara nici un dezavantaj.

2. Pe de alta parte exista cartusul hp-21 compatibil (de la Jettec) care in loc de 5ml are ....23ml! Surprised Eu zic ca e o solutie, tu ce zici? Idea

3. In orice cartus cu burete, pe masura ce il reincarci, va incapea din ce in ce mai putina cerneala. Explicatia: aceasta se usuca, in special in partea superioara a buretelui, rigidizandu-l, nepermitandu-i sa mai absoarba aceeasi cantitate de cerneala ca si atunci cand era alb, tanar si frumos Shocked
Si la asta este solutie. Nu stiu in alte orase, dar in Arad sigur, firma Artis Design are o scula de scula k sa zic asa, care introduce solvent sub presiune printr-un injector in cartus pana iese curat, dupa care il centrifugheaza la viteze ametitoare, de scoate buretele ca laptele, cum e de la mama lui. Dupa care refill si... don't stop printing! Curatirea e pe la 10 ron, ceva de genul asta.

Dar... repet, hp 21 e de capacitate atat de mica, 5ml, damn! Recomanda-i la prietenul tau hp 21 de la jettec.
http://****mediatec.ro/detalii.php?src=JetTec&cod=j-hp21
link comanda:
http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=hp+21
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sdany



Data înscrierii: 13/Feb/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 4:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am si eu o imprimanta Hp F 2180 cu cartus hp 21. mi-am umplut cartusul, dar in soft imi zice ca tot gol e. am incercat cu metoda descrisa de tine sa "aduc la cunostinta" imprimantei ca are cartusul plin dar nu am reusit... Sad am intrat in locul descris de tine acolo am gasit "Printer Services..." am dat click si mi-a aparut o eroare "Unable to perform the operation"
a fost prima data cand am umplut cartusul la vreo imprimanta si am actionat fara sa imi explice careva cum se face. adica am dat la o parte abtibildul de sus, acolo am descoperit ca este o gaura :> si am bagat cu seringa 5 ml de cerneala in cartus, apai am pus abtibildul inapoi. sper ca am procedat corect... deci daca ma poti ajuta, cum sa fac sa imi indice nivelul cernelei in cartus ti-as fi recunoscator. chiar am fost dezinstalat softul de la imprimanta si l-am instalat inapoi... tot nu a mers.
iti multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 4:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sdany a scris:
am si eu o imprimanta Hp F 2180 cu cartus hp 21. ... ... ...


OK, unu: Printeaza imprimanta fara indicator de nivel?

Doi: aici e link-ul catre fisierul video cu instructiuni de refill: http://****inktec****/english/movie/HPI-0005D_eg.wmv (click-dreapta si "save target as...", da-i calea pe desktop si download dupa care priveste cum se refilleaza.) Ai sa vezi daca ai facut bine sau nu, dar aia n-are legatura cu nivelul de cerneala.

In general regula este ca indicatorul de nivel NU va mai functiona. Exceptie face Lexmark unde se poate reseta manual nivelul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sdany



Data înscrierii: 13/Feb/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu am procedat exact cum este descris in filmuletz, dar conteaza ca imprimanta functioneaza fara probleme, sper sa nu am probleme nici in continuare...
mersi fain Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 5:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sdany a scris:
nu am procedat exact cum este descris in filmuletz, dar conteaza ca imprimanta functioneaza fara probleme, sper sa nu am probleme nici in continuare...
mersi fain Smile


Cu siguranta va merge bine.
Refill-ul nu deranjeaza cu nimic functionarea imprimantei, asta e sigur.
Ma citez:

Citat:
Producatorii de imprimante au incercat o vreme sa prosteasca lumea cu sperietoarea "cartuse neoriginale sau refill-ul pot dauna imprimantei", ba chiar o vreme au legat garantia echipamentului de folosirea exclusiva a cartuselor produse de ei, dar faza n-a tinut. Un istetz i-a dat in judecata in SUA pentru asta si a castigat, uite link-ul cu informatia:
http://****misterinkjet****/warranty.htm

Asta inseamna si pentru necunoscatori ca nu exista nici o legatura directa intre buna functionare a imprimantei si tipul de cartus (original sau neoriginal) folosit.

Din punct de vedere profesionist (dar nu trebuie sa fii vreo-un "guru " sa intelegi) este limpede ca folosirea unui cartus (ca e cerneala sau laser) prost calitativ chiar, influenteaza eventual calitatea printarii, dar NU functionarea imprimantei.
Nu acelasi lucru e valabil la copiatoare, unde un toner necorespunzator poate intra in conflict cu developerul, dand peste cap setarile pe care si le face copiatorul, e mai complicat, dar si acolo daca se folosec consumabile compatibile de calitate (Katun, Elfotec, etc) rezultatele sunt excelente.

Asadar concluzia este urmatoarea:
Daca se respecta cu sfintenie indicatiile de refill din pdf-urile aflate online in lb romana si/sau instructiunile video, calitatea printarii va fi impecabila si NU VA AVEA NICI O INFLUENTA asupra bunei functionari a imprimantei in general.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sdany



Data înscrierii: 13/Feb/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 5:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nici cand voi schimba cartusul cu unul nou nu va mai functiona indicatorul de nivel? daca da, va functiona si daca voi pune un cartus hp 21 de la Jettec nou (23 ml)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 6:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sdany a scris:
nici cand voi schimba cartusul cu unul nou nu va mai functiona indicatorul de nivel? daca da, va functiona si daca voi pune un cartus hp 21 de la Jettec nou (23 ml)?


Sorry, nu am mai mentionat, nivelul de cerneala nu se va vedea strict la refillare; la cartus original si/sau compatibil nivelul de cerneala, bineinteles, se va vedea normal.

Da, si la Jettec se va vedea nivelul. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Feb 14, 2008 11:03 pm    Titlul subiectului: ..... Răspunde cu citat (quote)

Si atunci care e diferenta dintre ce refilam noi utilizatorii si cei profesionisti adica nu putem face si noi in asa fel incat sa se vada nivelul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2008 9:14 am    Titlul subiectului: Re: ..... Răspunde cu citat (quote)

dr-wolf a scris:
Si atunci care e diferenta dintre ce refilam noi utilizatorii si cei profesionisti adica nu putem face si noi in asa fel incat sa se vada nivelul?


Nici una. Tot ceea ce profesionostii pot refilla si se vede nivelul, se va vedea si la tine.
Asta desigur nu se aplica la cartusele care au chip si unde pentru a vedea nivelul dupa refill este nevoie de resetator electronic (pt Epson de ex), resetator care profesionistii il au dar tie nu-ti va renta sa iei unul doar pt home use. Desigur, in cazul Epson cartusele nici nu functioneaza (deloc) pana nu se reseteaza chip-ul, asa ca e alta poveste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dr-wolf



Data înscrierii: 01/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2008 5:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa inteleg altfel Very Happy Le luam pe rand

La epson e cu reset si se poate rezolva
La Cannon exista compatibil?? si daca exista se poate face resetare de nivel
La Hp sunt sigur compatibile dar pot sa fac eu in casa astfel incat sa imi indice nivelul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2008 6:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dr-wolf a scris:
Sa inteleg altfel Very Happy Le luam pe rand

La epson e cu reset si se poate rezolva
La Cannon exista compatibil?? si daca exista se poate face resetare de nivel
La Hp sunt sigur compatibile dar pot sa fac eu in casa astfel incat sa imi indice nivelul?


Laughing ok pe rand:

La Epson e cu reset si se poate rezolva daca gasesti resetter, si pun accent in special cartusele noi tip T071X 081X si 061X care sunt cu mai multi pin si nu se pot reseta cu resetatoarele mai vechi.

Compatibilele de la Canon exista (exemplu aici: http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=bpi&Submit2=Cauta) la care nivelul se resetaza de la mama lor, cand le pui in imprimanta. Cartusele mai noi insa - PGI/CLI sau PG/CL nu au compatibile, se pot insa refilla si se RENUNTA la indicatorul de nivel.

Majoritatea HP-urilor se pot refilla, sunt cateva exceptii doar, si la fel se renunta la indicatorul de nivel. Nu e cazul cartuselor compatibile (cate sunt), care sunt ca si cele originale dar neproduse de canon, deci se va vedea nivelul. Ex: http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=j-hp&Submit2=Cauta

Nu stiu daca la unele modele de HP mai vechi nu exista si posibilitatea resetarii manuale a nivelelor de cerneala, cert e ca la cele mai noi sigur nu e cazul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 9:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema inklevel este mult mai simpla.Nu uitati sa faceti diferenta intre cartus refill-at sau unul nou original sau compatibil.Cele compatibile sunt noi in adevaratul sens al cuvantului, adica fabricate de la zero, in concluzie montarea lor inseamna si resetarea ink level.
Majoritatea imprimantelor te cam intreaba cand schimbi cartusul daca este nou sau cel vechi, selectand old normal ca si daca este refill-at (plin) imprimanta stie ce ink level a avut (adica gol).
Exclamation In concluzie incercati sa ii dati new cartridge, s-ar putea sa aveti noroc si sa isi revina la normal inklevel-ul dar si surpriza sa nu mai recunoasca cartusul. Sad Exclamation

P.S. aceasta teorie nu functioneaza la toate imprimantele si in special nu CANON PIXMA

Exclamation Atentie mare la modelele noi care si la hp sunt binecuvantate cu chip-uri cu serial number, la acestea in special selectati old cartridge si fie ca inklevel-ul sa fie unica problema. Smile Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DeepMind



Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 1
Locație: Bucharest

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 3:10 pm    Titlul subiectului: Re: ..... Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:

Nici una. Tot ceea ce profesionostii pot refilla si se vede nivelul, se va vedea si la tine.
Asta desigur nu se aplica la cartusele care au chip si unde pentru a vedea nivelul dupa refill este nevoie de resetator electronic (pt Epson de ex), resetator care profesionistii il au dar tie nu-ti va renta sa iei unul doar pt home use. Desigur, in cazul Epson cartusele nici nu functioneaza (deloc) pana nu se reseteaza chip-ul, asa ca e alta poveste.


imi cer iertare pentru intrarea asa dura dar...
am un HP Photosmart C5280 cartusul negru sa terminat bineinteles in doar vreo 60 de pagini Sad si am cumparat de la voi 350XL care inca nu l-am montat dar am facut refill la 350 si din pacate multifunctionala nu mai vede ca a fost reumplut. Voi putea revedea nivelul cartusului sau doar la acele cartuse noi? sau nu-l voi mai vedea niciodata? ce pot face pentru a nu ajunge sa printez fortand capul sa stoarca tot ce mai e pe acolo... Very Happy

si daca se poate sa-mi recomandati un loc unde sa fac refill, cuvantul vostru conteaza:)

toate cele bune si respectul pentru stuff mediatec...
_________________
LIVE means LOVE...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 3:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu poti face nimic, dar nici nu e cazul sa te agiti prea mult pentru ca atunci cand se termina incepe sa lase dungi, deci esti avertizat. Nu pateste nimic ... decat daca te apuci sa dai drumul la 30 de pagini si pleci de-acasa si se termina cerneala la paginaa 3-a, atunci ai o problema. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
barna



Data înscrierii: 30/Apr/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Apr 30, 2008 8:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,
Ma scuzati ca va incarc si eu capul vostru cu problemele mele, dar pana acuma nimeni nu mi-a dat nici macar o solutie.
mi-am cumparat acuma aproximativ 3 - 4 luni o imprimanta HP C5280 cu cartus HP350 si HP351 si acuma o saptamana mi s-a terminat cartusul negru si l-am dus la refilat la o firma specializata.
Cand am ajuns acasa l-am bagat in imprimanta si ... surpriza, pe lcd-ul lui mic imi afisa o erroare de genul:
"Va rugam sa cititi erroarea afisata pe calculator"
pe ecranul calculatorului imi apare mesajul: cartusul negru este gol, va rugam sa il schimbati, si imi da un link de unde pot cumpara cartus original.
Pe mine nu m-ar deranja aceasta erroare daca ar printa, problema este ca nu vrea sa printeze deloc ...
Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac sa repornesc cartusul.
Va multumesc anticipat,
Barna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa mergi la asa-zisa firma "specializata", care trebuia sa te informeze asupra faptului ca e posibil sa trebuiasca resetat nivelul de ink din soft-ul imprimantei, sau prin alta metoda.

Nu ma intelege gresit, personal cred ca merge fara nici un fel de reset, ma bazez pe faptul ca instructiunile de refill de la kit-ul inktec nu mentioneaza nimic in acest sens.

In ceea ce priveste mesajul de pe ecran, ia da-i un ignore, nu urma link-ul lor, si vezi daca nu merge totusi. E adevarat ca afiseaza mesaje ca e gol cartusul, dar ignorand mesajul, la toata lumea merge. Sigur, ma refer la cei care isi fac singuri refill-ul cu kit Inktec.

Oricum, daca nu merge du-te la specialistii aceia si ia-i la rost, doar ai platit refillul ca sa poti printa, nu? Daca tot sunt "specialisti" aia, ia sa iti dea raspunsuri pe concret, pentru problema ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, revin cu RASPUNSUL OFICIAL INKTEC la problema ta, redau conversatia:

"As per newly HPI5074T and HPI5075C
some clients ask us that is no referal in the instructions of the kit
what to do as per printer indicating "Low ink/ Empty" as per continue printing."

If You have some news or how to do it or an updated pdf of instructions please notice us as per responding them."

RASPUNSUL INKTEC:

"The message can be ignored like you do with some other refill kit models. Just click the okay and use it. It won't influence anything for you use of these models."

Asadar, acolo s-a intamplat altceva daca problema persista, respectiv s-au deteriorat contactele cu ocazia refillului, poate cei care l-au facut nu au fost atenti, sau alt defect mecanic din acea grupa, in nici un caz nu e din cauza ca ar avea chip sau ceva care trebuie resetat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
barna



Data înscrierii: 30/Apr/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Mai 11, 2008 11:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

iti multumesc foarte frumos pentru raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2008 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

barna a scris:
iti multumesc foarte frumos pentru raspuns.


Cu placere. Plata consta in tinerea noastra la curent asupra mersului in ceea ce priveste problema ta, te rog. Ca sa vedem daca ai rezolvat sau te mai putem ajuta cu ceva pe parcurs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fulga91



Data înscrierii: 07/Oct/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 5:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

saut. Eu am o imprimanta HP Deskjet D1460 si am o problema... mi s-au golit cartusele si le-am incarcat acasa.imprimanta merge si scoate bine insa de fiecare data cand pornesc imprimanta imi tot apare un mesaj ca sunt cartusele goale si ca trebue sa comand cartus online.nu m-ar deranja daca ar aparea doar o data insa apare din 10 in 10 secunde chiar daca opresc imprimanta pana dau restart la calculator....stie cineva ce as putea face?? va rog mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 9:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ar fi o singura solutie. Dezinstalezi imprimanta impreuna cu toate softurile inutile care s-au instalat impreuna cu ea
Dupa care o instalezi fara setup sau fara sa mai instalezi acele softuri, doar driverul si atunci ai scapat de majoritatea mesajelor stupide; solutia asta ar trebui sa functioneze deoarece pt imprimanta ta nu exista soft de resetare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
fulga91



Data înscrierii: 07/Oct/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 10:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu a vrut sa imi instaleze doar driverul..Sad si a mai instalat 2 programe care a zis ca sunt obligatorii si nu pueam sa le debifez
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fulga91



Data înscrierii: 07/Oct/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 10:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gata am reusit:DVery Happy. dupa ce am instalat mi-a instalat acele 2 programe am mai dezinstalat eu unul si acum imi merge:D multumesc mult de tot.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2008 10:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropo....in legatura cu nivelul de cerneala pentru cartusele PGI-5BKsi CLI-8Bk....am inteles ca exista un chip care poate rezolva acest neajuns .......acum nu stiu daca dvs-tra de la mediatec il aveti in stoc si la ce pret.......http://****rastero.ro/accesorii-refill/chip-reseter-canon-cli8-si-pgi5/prod_566.html





Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community