Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Samsung SCX-4300 reset soft
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:34 pm    Titlul subiectului: Samsung SCX-4300 reset soft Răspunde cu citat (quote)

Am gasit un soft interesant, verificat de cineva deci e valabil.


Soft resetare SCX-4300 SCX-4300 display error " Toner Exhausted Replace Toner" dupa refill:

http://rapidshare****/files/246230212/reset_scx4300_sc1.rar

Si niste discutii pe tema copy aici:

Citat:
If you run fix4300 you see on the screen: "Press quickly "MENU" "COPY" "<MENU>" to enter TECH mode."

Re: Samsung SCX -4300 error by alutov (4/20/09 10:52 PM) reply + / -
It must be "1.13fix" not "1.13"! Let's start again. To solve problem you need to download PATCHED by scx4300.exe 1.13 firmware where additional reset procedure was implemented in.
To patch firmware you need to unpack archive in any folder then open commad line interface go to this folder then type "fix4300.exe SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd". If no error occurs you will find file "FIX_SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd". It's a patched firmware. The next step is to download this file to printer. Enter TECH mode, activate download by "Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local [OK]" then type in command line "usbprns2.exe FIX_SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd" to start download. During download printer displays: Data receiving > Flash erasing > Flash Programming > Checksumming > Download Ok then printer will restart. It's all.
To reset all counters and unblock printer enter Tech mode go Data Setup > Clear counters. In this menu you will find "Clear All CNT" instead of "Total Page CNT". Choose "Clear All CNT" then press [OK]. Printer will display "warming up" and LED will yellow for seconds then change to green. After reset all counters in report will be zero and toner 100%. You may repeat this procedure as soon as you need.


I've extracted the files by using http://rapidshare.de/files/46696684/scx4300fw113.rar.html

then I've entered the step and come to TECH mode, activated download by "Menu > Data Setup > Flash Upgrade > Local [OK]" on the machine. But I can not open the firmware "fix4300.exe SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd" so I can not find file "FIX_SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd".You say It's a patched firmware but I can not open it on my computer. Do you think the firmware is not compatible with my computer? That's why I can't download this file to printer.
If this will be OK ,what's gonna my next step?

I have no pb downloading the firware on my printer or getting in TECH mode. Still, the message CLEAR ALL COUNT does not appear on my printer's screen. Everything worked exactly how Alutov described, except the part where TOTAL PAGE COUNT should be replaced by CLEAR ALL COUNT. I mean it shows Total Page CNT and when i press ok, it just says Clearing and thats it.No restart whatsoever or change in Led light. Did i do smth wrong there? Its a first cartridge so no chip problem. Should i use other version of firmware such as 1.16? If so, where do I get it from?

First you must drag and drop SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd on fix4300.exe, it generate a new file "FIX_SCX4300_V1.13_Fact_romdl.hd", this file should be dropped on usbprns2.exe when the printer is receiving data status.


Use bat files instead of command line interface.

Patch both for 1.13/1.16 versions and corresponding *.bat files you may find via russian link(startcopy.ru):
_http://****startcopy.ru/repair/files/scx4300_sc1.zip

Original firmwares links:
_http://****startcopy.ru/repair/files/scx4300fw113.zip (1.13)
_http://****startcopy.ru/repair/files/scx4300fw116.rar (1.16).

To reset all counters and unblock printer now you have choice:
1. In Tech mode: go Data Setup > Clear counters. In this menu you will find "Clear All CNT "
instead of "Total Page CNT". Choose "Clear All CNT" then press [OK].
2. in User mode: go 10 .Maintenance > Clear Setting > All Setting [OK]


PLEASE CONFIRMATI DACA VA MERGE SI VOUA!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 12:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, am vazut si eu discutiile de pe fixyourownprinter****, se pare ca merge morisca asta de soft rusesc sau ucrainean, ce-o mai fi. Dar e tot din auzite, nu stiu inca pe nimeni personal care sa il fi folosit sa am rezultate certe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 12:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://rapidshare****/files/270857065/scx4300fw113.rar

soft verificat si de un furnizor de chipuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
westcomputers



Data înscrierii: 24/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Beius

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 10:32 pm    Titlul subiectului: testat westcomputers Răspunde cu citat (quote)

Merge perfect!... nu am reusit pe vista.. doar pe xp!
_________________
Partenerul tau de incredere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 4:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merge, acuma depinde putin de versiuni! dar merge Smile
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raresvintea



Data înscrierii: 08/Dec/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 11:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cunoaste cineva daca a aparut cartus comaptibil?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ata2k6



Data înscrierii: 13/Dec/2009
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Dec 13, 2009 11:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, exista cartus compatibil pentru SCX 4300, e vreo 150 ron in romania
_________________
incarc cartuse laser aproape toate modelele
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
secarastefan



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 8:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut
am facut si eu pasii de mai sus, am incercat si cu tonerul scos si cu el bagat.
de fiecare data dupa ce dau Clear All Cnt, tot imi zice toner exhausted.

tonerul a fost reincarcat o data si nu au fost probleme, n-a fost nevoie de vreo resetare.
acum la a 2-a reincarcare nu mai vrea sa printeze, nici chiar cu toate counterele resetate.

vreo idee?
mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai sa vedem cum de merge la westcomputers si mausica si la tine nu, ciudat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
secarastefan



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

momentan s-a rezolvat, sper.
am scos PCB-ul ala mic din interior.

cum se reincarca astea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

PCB-ul? Shocked Ce e aia? tradu te rog LOL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
secarastefan



Data înscrierii: 27/Ian/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 10:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ce e PCB-ul?
o placuta de textolit cu ceva componente electronice pe ea.
am incercuit in poza cam unde e PCB-ul (chip?)

si chip-ul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 11:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cateva link-uri interesante pe tema:

http://****youtube****/watch?v=Qzc9JImUcak&NR=1

http://****youtube****/watch?v=KtnyroVbPz4&feature=related

si aici refill, e drept ca la scx-4200 dar cat poa' sa fie de diferit?
http://****youtube****/watch?v=QqXewRHVw1s&feature=related

...cu singura OBSERVATIE ca eu as fi curatat cartusul k lumea inainte de a umple cu tonerul nou. Dar in fine, poate sunt eu mai catolic decat Papa! Rolling Eyes

Remanufacturare, tot la SCX-4200
http://****youtube****/watch?v=AHMEcRhPENg&NR=1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raresvintea



Data înscrierii: 08/Dec/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 5:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cu ce se curata cartusul? adica prin interior? cu alcool izopropilic? mai merge si cu altceva? recomandari?

intrebare de incepator: cilindrul cand se schimba? adica cand imi dau seama ca nu isi mai face bine treaba? ca din cate imi imaginez este cam singurul element care se strica daca nu luam in calcul lama de curatare.

se gaseste de cumparat lama si cilindru? cam cat tin aceste "consumabile"?

din cate imi imaginez trebuie desfacut tot cartusul u grija mare si curarat pana in cele mai adanci locuri, eventual unse pinioanele si pus toner si gata...

altceva? stiu ca sunt secrete profesionale care se invata dar poate cineva mi le dezvaluie ca oricum nu fac nici un ban din asta.... vreau doar sa pot reumple de cat mai multe ori cartusul starter.

app.... exista firmware 1.8, ca am incercat cu veriuni mai vechi si nu aparea optiune de clear all CNT, iar cu acesta apare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Doar prin scuturare sau cu aspirator cu tija subtire. Absolut interzisa fol apa-alcool-etc

2. Cilindrul se uzeaza de regula dupa 3~4 refilluri, simptomul este dunga neagra la printare pe marginile colii. De regula odata cu cil se schimba si lamela.

3. Nu trebuie uns nimic in cartus. Unicul moriv pentru demintare e refillul si schimbare cilindru-lamela.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raresvintea



Data înscrierii: 08/Dec/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 7:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai si atunci cilindrul, lama nu se curata cu nimic? nu se supra umplu de toner rezidual? cam pe toate clipurile de pe youtube aceste operatiuni sunt facute ori cu niste servetel umede ori cu alte substantane ce nu ataca materialul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 8:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Coane, una-i una alta-i alta.

Ai scris:
Citat:
cu ce se curata cartusul? adica prin interior? cu alcool izopropilic? mai merge si cu altceva? recomandari?

Pai la intrebarea asta e un singur raspuns: cartusul se curata ori cu aspirator, ori cu aer sub presiune daca ai palnie de 0,6X0,6 m de absorbtie a prafului suflat (palnie care la pratea subtire are un superaspirator cuplat, de preferinta de ala cu apa).

Cilindru, lamela, rola de transfer, dr blade samd se curata cu carpa moale si uscata doar la primul refill ca sa nu mai ai toner original in cartus.

La al doilea refill lasi asa cilindrul armat cu toner, ca e tot cel de refill, deci nu e problema.

Dealtfel, daca lamela lucreaza bine pe cilindru trebuie sa fie nada, nix, nothing, zero. Cool

In aceeasi ordine de idei, pe cilindru NU AI TONER REZIDUAL, acela cade in compartimentul aferent. Pe cilindru trebuie sa ai oglinda si pe lamele si rola de incarcare ai toner normal, lasa-l acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raresvintea



Data înscrierii: 08/Dec/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

deci la prima reincarcare a cartusului trebuie sa sterg toate aceste elemente cu o carpa moale uscata pt a elimina eventualele impuritati. ca elemente de sters sunt din ate stiu rola de cauciuc, rezervorul rezidual, lama, dar NU se curata si cilindrul.

la acest model de cartus cat toner trebuie turnat?pe site doza cat are?

am vazut ca au inceput sa se gasesca cilindri dar nu am vazut lame.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2010 8:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oare ce nu fac bine? Cool

Eu zic:
Citat:
Cilindru, lamela, rola de transfer, dr blade samd se curata cu carpa moale si uscata doar la primul refill ca sa nu mai ai toner original in cartus.

Tu intrebi:
Citat:
...NU se curata si cilindrul?


Ceva nu e in ordine, ori eu nu mai stiu limba romana, ori tu nu esti atent.

Reciteste asta ATENT si pe urma mai pune intrebari. Deci:
Citat:
cartusul se curata ori cu aspirator, ori cu aer sub presiune daca ai palnie de 0,6X0,6 m de absorbtie a prafului suflat (palnie care la pratea subtire are un superaspirator cuplat, de preferinta de ala cu apa).

Cilindru, lamela, rola de transfer, dr blade samd se curata cu carpa moale si uscata doar la primul refill ca sa nu mai ai toner original in cartus.

La al doilea refill lasi asa cilindrul armat cu toner, ca e tot cel de refill, deci nu e problema.

Dealtfel, daca lamela lucreaza bine pe cilindru trebuie sa fie nada, nix, nothing, zero.

In aceeasi ordine de idei, pe cilindru NU AI TONER REZIDUAL, acela cade in compartimentul aferent. Pe cilindru trebuie sa ai oglinda si pe lamele si rola de incarcare ai toner normal, lasa-l acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biceman



Data înscrierii: 08/Apr/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 8:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la imprimanta mea am firmware v1.21. In meniul TECH apare deja optiunea Reset Cont/Reset all count, chiar daca nu am umblat la soft. Asta inseamna ca se poate refilla cartusul, da reset count si sunt OK?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Apr 15, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

biceman a scris:
la imprimanta mea am firmware v1.21. In meniul TECH apare deja optiunea Reset Cont/Reset all count, chiar daca nu am umblat la soft. Asta inseamna ca se poate refilla cartusul, da reset count si sunt OK?
Ca si un mic sfat!Verificati inainte de a face resetul daca aveti si versiunile de firmware corecte!
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biceman



Data înscrierii: 08/Apr/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Iun 12, 2010 11:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sigur am v1.21, apare pe foaia de status. In meniul tehnic am optiunile RESET COUNT si RESET ALL COUNT, asa a venit imprimanta. Mai am nevoie de firmware modificat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Executa un Reset all count si printeaza o pagina de test.
Daca ai contoarele pe zero esti salvat !

Dar ma cam indoiesc. Poate cu reflash de fixare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
biceman



Data înscrierii: 08/Apr/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Iun 19, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am facut asa cum zici, contoarele sunt 0. Sper ca merge treaba si dupa refill, sa nu apara vreo alta eroare
inainte http://img143.imageshack.us/img143/2205/54902084.jpg
dupa http://img823.imageshack.us/img823/6503/50447999.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 20, 2010 5:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa reset, toner count ramane la 87%.
Cand va ajunge la 0% se blocheaza.
Deocamdata foloseste-o asa, dar va trebui sa gasesti un fix pentru versiunea 1.21.Vand vecinii rusi ...
(In unele cazuri se rezolva cu 1.18fix, dar nu te grabi...)
Depinde de tipul de CCD din scaner.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
biceman



Data înscrierii: 08/Apr/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 1:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am gasit o alta solutie, si anume sa cumpar cip pentru cartus (30 RON). Merge solutia asta? La rusi softul e 20 $, si poate imi si stric imprimanta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biceman



Data înscrierii: 08/Apr/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Solutia + firmware fix pentru v1.21 aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 6:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

biceman a scris:
Solutia + firmware fix pentru v1.21 aici

Bună seara, biceman
..eu iți mulțumesc.
Totodata iți doresc multă
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 8:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte.pana acum am inteles cum sta treaba cu resetarea.....
http://****refillpedia.ro/
mai sus este modul de refill al cartusului.dar despre tipul de toner folosit ne poate spune cineva ceva? eu am toner pe care il folosesc pt ML1640, ML1710: Amteq, made by Coates for Lexmark E210,310
samsung ML 1210,1610,1710, Xerox P8e. sau se poate folosi cel pt cartusele HP CB435/436(P1005)? multam fain pentru lamuriri si refill si resetari placute in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai bine cautam si pe urma intrebam.... Rolling Eyes
am vazut aici:
http://****mediatec.ro/toner/1/Samsung/SCX_4300.html
ramane problema cu fix-ul versiunea 1.23....in studiu...multumesc, dar la batranete nu mai ai rabdare pentru multe altele ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community