Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

brother 2920 fax

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
alinushmarin



Data înscrierii: 25/Iul/2009
Mesaje: 1
Locație: campina

MesajTrimis: Sâm Iul 25, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: brother 2920 fax Răspunde cu citat (quote)

salutare si toate cele bune.am achizitionat un fax de tipul specificat mai sus.s-a consumat tonerul din cartus si am intrebat un coleg din birou cum sa "ies" mai ieftin ca sa mai pot utiliza aparatul si mi-a recomandat forumul dvs.am cautat printre problemele afisate la cartusele care se refileaza cu toner si nu am gasit nici o indicatie pt. a refila acest tip de cartus.pana la urma am cumparat toner de la Producton, am desfacut cartusul, am rupt sigiliul de pe capacelul pe unde se introduce tonerul,am reumplut cu toner, am pus suruburile la locul lor, am sters cartusul cu o carpa fara scame si fara nici o solutie de curatat si, dupa ce am introdus cartusul in suportul lui si acest suport la locul lui din fax, pe lcd-ul aparatului imi apare mesajul "drum error".va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat in aceasta privinta.va multumesc mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iul 25, 2009 5:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce-mi plac cei care cumpara de la altii, dupa care vin plangand la forumul acesta - care e al Mediatec, sa nu uitam! - sa gasim solutii de salvat situatia...! Sad

1. Nu stiu daca alta firma ti-a vandut toner de calitate, nu stiu nici daca nu ai afectat ceva facand refill fara instructiuni si experienta. Ai golit tonerul rezidual? Ai curatat orice urma de toner original din cartus inainte de refill? Ai atins poate cilindrul sau l-ai expus la lumina soarelui? Si mai sunt vreo 20 de intrebari asemanatoare... Cert e ca imprimanta iti spune ca ai o problema la cilindru, ceea ce poate insemna lamela, mecanism, cilindrul in sine sau alte 10 chestii.

2. Ma interesez eventual luni de cum se face refill la cartusul tau, dar daca ai luat tonerul de la alta firma, nu ar trebui sa-i intrebi pe ei? Pt ca eu pot vorbi de produsele vandute de Mediatec ****mediatec.ro , si poate produsele altora au alte metode de utilizare. Zic si eu...

3. Colegul tau ti-a zis bine, dar trebuia sa intrebi INAINTE DE A TE APUCA DE TREABA. Eventual chiar inainte de a cumpara tonerul. Pentru ca e muuult mai usor sa previi decat sa repari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Dum Iul 26, 2009 6:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://welcome.solutions.brother****/BSC/public/eu/eu_ot/en/faq/faq/000000/000400/000035/faq000435_002.html?reg=eu&c=eu_ot&lang=en&prod=fax2920_eu&Cat=7

Vezi poate te ajuta...

Stima,
MariusV
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 27, 2009 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

revin cu detalii:

Preturi (de utilizator final, fara discount, TVA inclus):

1. TONER pentru REFILL: = 32,73 RON flacon 150g (nu este pe site, se comanda direct la arad@mediatec.ro )
2. Cartus compatibil = 138.12 RON
3. Cartus original = 274,69 RON
...si in caz ca e compromisa unitatea de imagine:
4. Unitate cilindru compatibila = 189,25 RON
5. Unitate cilindru originala = 346,01

(vezi http://****mediatec.ro/toner/1/Brother/Fax_2920.html )

Instructiuni video refill/remanufacturare:

partea 1 = http://****youtube****/watch?v=q89vXWTYbiY&feature=channel_page
partea 2 = http://****youtube****/watch?v=oy9U2wVrNfk&feature=channel_page

Se pare ca la unele imprimante deservite de TN-2000 cartusul de start livrat cu echipamentul nu se preteaza la refill, deci se recomanda cumpararea unui cartus nou si doar pe urma refilarea aceluia, si nu a celui venit cu imprimanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community