Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon Pixma MP 630 - o alegere proasta!?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
smile4luvv



Data înscrierii: 10/Aug/2009
Mesaje: 3
Locație: TIMISOARA

MesajTrimis: Lun Aug 10, 2009 7:15 am    Titlul subiectului: Canon Pixma MP 630 - o alegere proasta!? Răspunde cu citat (quote)

Recent mi-a murit multifunctionala HP PSC 2210 pe care o aveam si e nevoie sa-mi cumpar una noua.

M-as orienta catre Canon PIXMA 630, deoarece are cartuse separate pe fiecare culoare si duplex automat.

Cateva persoane care se ocupa cu depanarea imprimantelor mi-au recomandat SA NU O CUMPAR, pe motiv ca:

1) capetele de scriere sunt in interiorul imprimantei, iar schimbarea lor e mai scumpa decat imprimanta in sine... Sad

2) nu se poate reincarca, pt k are cipuri.

3) in cazul in care se poate reincarca, se infunda capetele de scriere si e necesara schimbarea lor (ne intoarcem la punctul 1)

4) dak sta ceva mai mult timp nefolosita (1-2 saptamani?!!?) se infunda capetele de scriere si e necesara schimbarea lor (si iar ne intoarcem la punctul 1)


Imi doresc in primul rand o multifunctionala fiabila, care sa ma tine linistit vreo 4-5 ani cu costuri mici de intretinere (incluzand si refillurile)!

Capacitatea de imprimare color e secundara fiabilitatii. Decat sa-mi iau o multifunctionala color care sa ma tina 1-2 ani, prefer sa-mi iau una laser alb-negru.

M-ar ajuta sa aflu si parerea celor care detin Pixma MP 630.

Eventual si alte recomandari.

Multumesc! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 10:15 am    Titlul subiectului: Re: Canon Pixma MP 630 - o alegere proasta!? Răspunde cu citat (quote)

1) capetele de scriere sunt in interiorul imprimantei, iar schimbarea lor e mai scumpa decat imprimanta in sine... Sad

Imprimantele care au capetele de printare separate de cartusul in sine sunt construite - din p de vedere al capetelor de printare cel putin - foarte solid. In sensul ca da, e posibil dupa cativa ani sa te lase, dar atunci nu va mai conta. In sensul ca nu vei schimba capul de printare ci imprimanta, ea avandu-si facuta de pe-atunci misiunea cu varf si indesat.

2) nu se poate reincarca, pt k are cipuri.


Pe pagina http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_MP_630.html poti vedea toate consumabilele de care are nevoie imprimanta ta. Ai cumva impresia ca Mediatec Team vinde cerneala si kit de refill pentru cartuse care nu se pot reincarca?...
Deci:
Da, are chipuri, dar se poate reincarca.

3) in cazul in care se poate reincarca, se infunda capetele de scriere si e necesara schimbarea lor (ne intoarcem la punctul 1)

Capetele de scriere se infunda daca folosesti cerneala necorespunzatoare sau slaba calitativ. Inktec (de la mama lor din Koreea) are peste 25% din personal angajat in R&D (Research&Development) si cernelurile apar (spre nemultumirea noastra) foarte tarziu, dar cand apar sunt identice cu originalul. Din acest motiv nu se infunda. Daca ai alte informatii in acest sens anunta-ma, dar sa generalizam asa, ca daca le incarci se infunda, pai asta trebuie demonstrat. Cu cernelurile Inktec NU se infunda mai repede decat cu cernelurile originale.

4) dak sta ceva mai mult timp nefolosita (1-2 saptamani?!!?) se infunda capetele de scriere si e necesara schimbarea lor (si iar ne intoarcem la punctul 1)

Daca sta mai mult timp nefolosita (si e vorba de cca o luna, nu 1-2 saptamani) se usca si cerneala originala. Nu are nici o legatura cu refilarea. daca vrei sa exploatezi corect o imprimanta, ca are cartuse originale, compatibile sau refilate, citeste aceste recomandari:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0

Imi doresc in primul rand o multifunctionala fiabila, care sa ma tine linistit vreo 4-5 ani cu costuri mici de intretinere (incluzand si refillurile)!

Capacitatea de imprimare color e secundara fiabilitatii. Decat sa-mi iau o multifunctionala color care sa ma tina 1-2 ani, prefer sa-mi iau una laser alb-negru.


Da, o imprimanta laser e ok mai ales ca nu mai costa o avere.

M-ar ajuta sa aflu si parerea celor care detin Pixma MP 630.

Eventual si alte recomandari.

Multumesc! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
smile4luvv



Data înscrierii: 10/Aug/2009
Mesaje: 3
Locație: TIMISOARA

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2009 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc.

Eram destul de hotarat pe Pixma MP 630, dar un tip de la service de la ETA2U mi-z zis toate acele presupuse "dezavantaje" si am devenit mai rezervat.

Totusi, m-am gandit k nu poate fi asa de negru cum zicea el.

Da, o imprimanta laser e ok, dar multifunctionalele is destul de scumpe.
Iar dak vreau si duplex automat...is si mai scumpe... Rolling Eyes Confused

De aceea ma orientasem spre PIXMA 630, k stie de toate si printeaza color. Sper, totusi, k acele capete de printare is mult mai solide decat cele clasice de pe cartus (cum am avut la vechea imprimanta HP) si sa o pot folosi o buna perioada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community