Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

:? dungi la IP4600 cu CISS cerneala INKTEC
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
diasomie



Data înscrierii: 22/Sep/2009
Mesaje: 6
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 4:07 pm    Titlul subiectului: :? dungi la IP4600 cu CISS cerneala INKTEC Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua la forumisti,

Am o problema:

am luat de 3 saptamani sistem ciss pentru iP 4600, cu tot cu cerneala inclusa + 1 l de cerneala suplimentara INKTEK. (am de printat pe firma pliante multe)

am instalat , m-am batut cu ceva erori, m-am batut cu profilele de culoare , apoi a mers acceptabil. ( am fost director de tipografie si sunt pretentios la calitate in policromie dar cu setari si ajustari sunt in final multumit de ce scoate imprimanta si cerneala)
Am printat zilnic destul cu maxim intrerupere de un weekend ( max 2 zile deci)

PROBLEMA....de o saptamana au aparut dungi pe culori CMYK ( foarte fine, nu am scanner si cu aparatul foto nu se pun in evidenta)
dar pe NEGRU pur ( cel cu pigment) ..e jale si parca s-a accentuat.

Putin mai mut de ar fi si pe mod text a/n nu as mai putea sa o folosesc.

Am vb cu furnizorul sistemului, cred ca am fost dragut ..si el dragut dar raman cu problema nerezolvata . Raspunsul lui a fost ca trebuie sa curat capul , solutie sau ultrasunete. In caz extrem il trimit la ei ...

Bani distractie, dar unde in Iasi?
si probabil ca se rezolva, dar daca pun tot Inktecul acesta STRALUCIT nu se infunda iar??

am printat vre-o 20 foi policromie A4
aer pe tuburi nu era decat putin la magenta ( ciss-ul a venit gata umplut) Nu am pus deloc cerneala in el si s-a cosumat max 2 cm cerneala din capacitatea lui.
Nu am folosit alta cerneala , nici cartusele originale nu erau terminate cand le-am schimbat cu cissul

Aveti ceva parerei? Catre cine sa ma indrept?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
diasomie



Data înscrierii: 22/Sep/2009
Mesaje: 6
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 8:54 pm    Titlul subiectului: poza Răspunde cu citat (quote)

am reusit sa scot poza acceptabila


se vede problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 8:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. In Iasi chiar e o firma de exceptie in domeniu - Artis Design Investment.
http://****artisdesign.ro/sectiuni/contact-7.html
Ei au si aparat cu ultrasunete, si cu aburi, si cu te miri ce, deci apeleaza la ei pt desfundare. Sunt clientii nostri pe Inktec, ii stiu f bine si de multa vreme, sunt cei mai buni din zona ta (si nu numai...).

2. Infundarea in timp la trafic mare n-are nimic de-a face cu calitatea sau compatibilitatea cernelii.
Daca e sa se infunde din acea cauza, se infunda dupa primele 20~30 pagini. Chiar si cu cartuse originale (sau cu cerneala originala bagata in CISS) printatul fara intrerupere si la cantitatile acelea suprasolicita capul de printare, incalzindu-l suficient cat sa se "agate" de marginea duzelor o molecula de cerneala si sa se usuce. E suficient, restul se prind de gunoiul acela uscat si in scurta vreme apare acel fenomen de dungi.

3. IP-4600 totusi NU e plotter!
Nu e nici macar o imprimanta semi-profesionala, "tirajul" maxim recomandat fiind de maxim 5000 pagini acoperire text pe luna, ceea ce la acoperirea ta de minim 50% (daca nu 100% in unele cazuri) scade tirajul maxim recomandat la sub 500 ppl.

In concluzie, desfunda-ti capul de printare, continua sa folosesti Inktec ca bine faci, dar daca ai de tiparit sute-mii de brosuri si pliante ori ia-ti imprimanta laser color (deja sunt accesibile, la multe exista cartuse compatibile si/sau se pot refila), ori apeleaza la o tipografie, mai ales ca esti in domeniu, pt ca pixma-ul tau e o scula modesta de apartament, nu de anvergura dorita de tine...


Ultima modificare efectuată mediatecar la Mie Sep 23, 2009 3:27 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 2:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa-mi fie cu iertare interventia mea......dar hai sa informam lumea corect...cate o data se mai greseste ...e omeneste.....

pagini pe luna recomandat 500???? poate.... dar e o cifra mult prea mica pentru tehnologia actuala....

parerea mea e ca capul e dus...nu infundat, cauza e, ca ai listat mult o data fara nici o pauza...aici a se vedea tehnologia canon la capurile de printare de tip pixma, ip.....

cat despre artis....mai sunt si altii, chiar service canon autorizat, mai multe sanse sunt acolo, sau la firmele care asigura garantiile de la metro, media galaxy, domo...

cu respect si bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 3:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. In ceea ce priveste Artis, in Iasi nu stiu sa fie altii mai cu vechime. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca Artis are masina de centrifugat cartusele, cu injectoare, un intreg arsenal care iti face curatenie-luna in cartusele cu cap dar si sculele cele mai bune pentru curatat capul propriuzis. Nu afirm ca sunt singurii, dar daca din Arad stiu de ei, Artis fiind la Iasi, cred ca sunt indreptatit sa-i recomand, ce zici...? Omu' se plangea ca e la Iasi si nu stie, eu i-am zis ce stiu. Daca sunt altii, poate mai buni, bagati-i aici, cu contact, pagina web, asta nu mai e reclama ci necesitate.

2. Du-te la service Canon si zi-le ca folosesti CISS, sa vezi ce-ti mai curata aia capul...! Ce vorbesti?!...

3. Asa e, de fapt maxim e 5000 dar la acoperire 5%; deci fa calculul pentru acoperire de 50% sau mai mult (cazul pliantelor bogate in imagine), si ai sa vezi ca da sub 500. Sau in cazul full color A4 (acoperire 100%) doar 250. Oricum, am corectat in postul de mai sus, ms pt tragerea de atentie.
Ideea e ca Pixma ip-4600 nu e tipografie, si e limpede ca daca lista 5 pagini - pauza, iar 5 si pauza (eventual de vreo ora Cool ), il tinea capul si 20.000 de pagini, desigur ca ma refeream implicit si la tiparirea continuua.

4. O fi si capul (poate) dus, dar nu merita incercat prima oara cu desfundatul? Aburi-ultrasunete-solventi head-cleaning-etc, si doar daca nu da rezultate schimbat capul? Ca decat sa schimbi un cap... mai bine schimbi imprimanta, la ce preturi sunt la capete...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diasomie



Data înscrierii: 22/Sep/2009
Mesaje: 6
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 11:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc , dar nu faceti supozitii pentru numarul de pagini listate.

CHIAR AM LISTAT maxim 3-5 pagini odata si apoi pauza poate de 10 minute ...etc ..max poate 20 de pagini A4 pe zi full color...

De aici pana la ...sute de pagini pe zi mai este ..Stiu cu ce se mananca inkjeturile ( cei drept cele profesionale, am lucrat 2 ani pe roland inkjet indoor)

stiu cat sa" dau " intr-o ip 4600, nu am de printat sute de plianta ( am maxim 3-4 pe zi a cate 2 pagini A4...e chiar rezonabil......

probleme sunt la cerneala negra cea pigmentata si imi pare foarte vascoasa..comparativ cu celelalte, dupa ce printez testul sau ceva negru mai mare , de ex un 1x1 cm toata zona neagra e vascoasa si groasa, parca e pasta de dinti..
E normal?

o sa apelez la artis din iasi.
daca nu apelez repede se poate agrava treaba sau se usuca mai tare ? cat de repede tre sa reactionez?

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 1:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum am inteles care e problema....
1 scoate capul de printare si spala-l bine cu apa calda...
2. schimba cerneala neagra, cumpara din oras alta marca un flacon cat mai mic si pune alta rezerva de pg cu chipul de la CISS si cerneala noua
...fa teste......
Daca liniile albe sunt la fel...clar cap dus.....daca nu sunt la fel treaba e buna
Pentru spalarea capului de printare recomand solutia DHR, e ceva transparent si miroase a amoniac, nu cumpara alt ceva ca nu sunt bune de nimic, ce faci cu apa calda face si acea solutie de curatat.
La o firma de service du-te in ultima istanta.....
bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 6:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Spala-l da nu cu apa prea calda! Se pare ca mai nou are capul in el ceva shit de senzor de temperatura si daca mergi pe apa la 60 grade sau peste (gen cea fierbinte de la robinet) se duce capul din cauza acelui senzor. De aceea recomand solutie inkjet dublata (daca e posibil) cu aparat cu ultrasunete.

2. Pentru spalarea capului ia solutie recomandata de corsar dar de-acolo pana la afirmatiile lui ca altele nu sunt bune de nimic e hazard mult... Mediatec distribuie solutie TCS de la Inktec pentru spalare interior cartus (si/sau diluare cerneala "vascoasa"), respectiv "Head Recovery Fluid" de la InkShop pentru capul de printare, deosebit de eficienta. Miroase ceva mai intepator dar parca nu a amoniac... mai degraba ceva ce bate spre toluen sau asa ceva... In fine, e neesential, doar doream sa marchez faptul ca exista si alte lichide de curatare bune. Ai incercat vreodata cu "Head Recovery Fluid" de la InkShop, corsar, de stii tu ca nu-i bun? Sau poate DHR e prescurtare de la "nu-stiu-ce"-Head-Recovery si de fapt vorbim de acelasi produs? Laughing

3. Asta cu vascozitatea cernelii m-a pus pe ganduri, fii atent:
In urma cu cca 4 ani am avut o asemenea problema cu cerneala Inktec, in sensul ca o firma din Oradea a luat la bidoane de 20L si a reambalat la 200ml, dar a uitat sa omogenizeze continutul dupa vreo 2 luni de stat pe raft, rezultatul: 50% din sticle erau aproape apa, colorata ce-i drept, restul de 50% erau ulei spre pasta de dinti. Iti imaginezi ca reclamatiile le-am luat noi in figuri, ca Inktec e de porc, samd. Dupa ce am dat de cauza problemei aia au retras tot lotul, si-au cerut scuze, etc.
Acu, intrebarea mea:
Cerneala la litru de lnktec e luata de la Mediatec direct sau de la furnizorul de CISS? Si e in ambalaj original sau in PET transparent?

4. Am vazut ca corsar e contra firme de service si contra Artis in special. O fi avand motivele lui, eu zic sa vorbesti cu ei sa-ti desfunde capul cu ultrasunete si solutie (deci nu cu abur sau apa calda), sa schimbi intr-adevar cerneala cu probleme si vezi pe urma. Anunta-ne si pe noi de rezultate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 8:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare din nou...
cu toate ca lucrez la o firma de service, nu sunt contra lui ARTIS sau altei firme de service, sunt contra a se duce omul la un service si sa dea bani degeaba, in acest caz, inseamna ca noi cei cu sfaturile Laughing nu suntem eficenti, de aia am si spus ca in ultima instanta sa apeleze la un service

Dead Head Recovery=DHR firma producatoare LYSON
E cea mai eficenta solutie din cate am folosit.....si am folosit destule...nu sustin ca e cea mai buna de pe piata

spalarea cu apa calda...pai apa sa fie calda max 40-45 grade, nu ferbinte

lui diasomie i-am dat un PM cu firma unde lucrez si nr. meu de tel, pentru a discuta cazul mai in detaliu

bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
diasomie



Data înscrierii: 22/Sep/2009
Mesaje: 6
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc corsair pt PM ( l-am citit) o sa apelez cred la tine , sau,... poate la artis Smile

Sistemul l-al luat de la POWERTRUST. Am cerut sa fie plin cu cerneala si am mai luat inca 200 ml de fiecare cerneala in sticlute de 100 pt fiecare din CMYK..K

STICLUTELE ( sunt prin urmare TOT de la POWERTRUST ) si sunt transparente cu cu capac ca de apa minerala si cu eticheta alba , care e facuta cred pe o imprimanta laser...(deci nu e ceva de tiraj - prin urmare ambalajul nu e original, dupa mine, si din bulk a fost divizata marfa...)

Si celelalte culori au dungi dar se vad slab slab, nu afecteaza calitatea imprimarii. Se vad ochiul liber doar de aproape....de-ar ramane asa ar fi ok.

LA NEGRU PIGMENT dupa ce printez ceva de test, , repet , e vascos tare si se ia pentru cateva minute bune, e ca pasta de dinti , si foaia e ingrosata de la cerneala si daca dau cu degetul o simt in relief si agat(z)a degetul ca radiera, ca smoala...

Celelalte cerneluri sunt diluate OK si aproape nu se sterg deloc , ba chiar m-as plange ca difuzeaza ff putin in textura foii. Lucred curent pe foaie mata de foarte buna calitate si tot difuzeaza slab...( nu e vizibil insa in mod normal)

Chiar de as curati capul , trebuie sa fac ceva si pe viitor cu cerneala.
Consider iar ca am tras rezonabil si daca cataam tras nu e rezonabil , apoi o arunc pe fereastra ca nu e destul...

Nu merita sa imi iau laser...sa va explic..
OFFTOPIC DAR POATE AJUTA PE CINEVA:

am lucrat pe imprimanta Konica minolta bizhub 250 f performanata si fiabila pret app 100- 150 mil lei ( in functie de optiuni)
Afirm ca IP4600 scoate mai bine la nivel de detalii sau la fel ca ea..!
Partea cu borderless e mana cereasca , nu mai e nevoie de ghilotina pt debitare margini.
Ce nu se compara este un anumit luciu sau cerare dat lucrarii de tonerul pulbere
INSA foarte des, chiar si intretinuta si nu p ebani putini , cea laser strica in special...degradeurile

De tipar nu vorbesc..calitate mai buna e clar , insa sunt costuri mai mari si daca nu gasesc un tipograf bun nu se pupa nuantele mele cu cele de pe pliante...Acasa mi le calibrez cum vreau eu pana ies...si ies...
+ ca eu schimb informatia la cateva zile in pliante ..asa e natura produselor, nci un tipar ( nici la fosta tipografie pe care am condus-o ) nu imi face 100 de pliante....
Tipografia digitala sare din schema ca mi-a cerut 6 lei pe plianta ( absurd, cunosc costurile de productie )

Rolandul indoor pe care l-am avut in productie nu se pune aici..facea arta dar a e alta mancare de peste..

MAI INTREB ODATA: cat de repede trebuie sa curat de acum capul? se agraveaza , se usuca mai tare ?( presupunand ca e cerneala de vina) Stau rau cu timpul..

DOAR INFORMATIV: cat ar fi tariful de curatare /cap? ( sau sun ma Artis)

INFORMATIV -- spun ca am fost la ARTIS si nu auzisera de cerneala inktek, duduia de la sticuri ( poate era noua) nu stia sa scrie si mi-a zis senin ca ei nu comercializeaza inktek...

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

deci e clar...nu se stie ce marca de cerneala ai....
daca vi la mine ti-l curat gratis......nu pentru reclama ci pentru dragoste pentru imprimantele canon Wink ....mai ales modelele pixma...

duduia de la ARTIS E AERIANA...ei lucreaza demult cu inktec....sper sa nu fi fost si blonda duduia Mr. Green

eu am un canon pixma 5200 cu cli 8 si pg 5.....refilez cartusele cam o data pe saptamana...de 2 ani nu am nici o problema....chipurile le schimb de fiecare data
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 1:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Artis refileaza exclusiv cu cerneala Inktec din 2005, chiar daca la vanzare mai scoate ink-mate sau altele. Deci duduia era..."blonda". Eu zic sa iei leg cu depart service sau sa mergi la corsar ca e gratis si oricum e in tema omu'.

2. Un spalat de cap era pe la 10 lei la ei, nu stiu acuma cat e, probabil mai putin, cel mai bine desigur afli la ei.

3. Cerneala de la Powertrust o fi fiind in peturi de 100ml cu etichete cum zici, dar scrie pe ele "inktec" sau nu? Daca scrie Inktec sunt de la Mediatec, noi ambalam in acele peturi dar - retine! - din bidoane de litru si nu din cele de 20, este agitator pe linia de ambalare, etc, totul conf normelor, altfel nu se transfera ISO pe ele si sticlutele astea merg si in unele locuri unde se cere asta (institutii publice care org licitatii in acest sens, etc).

4. Te rog fa curatarea de cap + baga in rezervorul de black pigment solutie TCS (uz intern) de la Inktec si tipareste ceva pana iese solutia, dupa care refill la rezervor cu cerneala tot Inktec, ca sa fii sigur comand-o direct de la noi ****mediatec.ro

5. Oricum, deja am atras si la Powertrust atentia asupra incidentului si il rog sa ne dea explicatii pe forum si personal tie ulterior.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diasomie



Data înscrierii: 22/Sep/2009
Mesaje: 6
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 1:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult de sprijin

O sa apelez poate la corsar ( nu ca e gratis, 10 lei e suma modica ) ci pentru ca imi place sa am cu cine vorbi, un om si nu o ..institutie sau o organizatie..

apoi o sa va postez impresii
Stau rau cu timpul acum dar trebuie sa rezolv..
cerneala respectiva , daca se dovedeste ca e prea vascoasa ( asa cum o percep eu ) trebuie sa o arunc sau pot sa o diluez cu un solvent ?

Din ea am doua sticlute de 100 ml .INKTEC scrie pe ele.

Multumesc inca o data

De acum sa pun in aplicare sfaturile.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 1:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dragul meu, daca scrie Inktec pe ele, sunt de la noi, dar uita de dilutie manuala intrucat e imposibil sa nimeresti exact densitatea potrivita...
Nu am destula cenusa sa imi torn in cap sa incerc sa imi explic ce s-a intamplat acolo... Crying or Very sad

Una peste alta, te rog sa-mi permiti sa-ti trimit alte sticlute, desigur costurile le suporta Mediatec, cu rugamintea sa dai curierului cele 2 sticlute vascoase retur ca trebuie sa identific lotul, o intreaga nebunie, ofof...

Scrie-mi te rog pe arad@mediatec.ro codul cernelii si datele tale sa stiu cine a comandat (sa te gasesc in gestiune) si unde trimit cerneala, va lua leg cu tine directorul meu de PR Florin Varga si se rezolva superurgent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diasomie



Data înscrierii: 22/Sep/2009
Mesaje: 6
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc.

De unde iau codul cernelei? de pe sticluta? de pe factura?
Datele fiscale le-am trimis pe mail.

Am agitat putin sistemul ciss..si dupa ce rezervoarele se murdaresc de la cerneala , in interior cerneala se scurge la fiecare. insa de pe rezervorul cu pigment negru , ramane in continuare pe pereti si chiar si dupa 2-3 minute sta in continuare "lipita" de peti ( tensiunea superficiala? imi mai amintesc bine..?)
La celelalte in 4 secunde se scurg complet. ( mai greu la negrul simplu.nu stiu daca e relevant ce v-am spus)

acum eu nu vreau sa fiu ca tiganul care ia toata mana daca ii dati un deget..DAR ce fac cu dungile ( finute) aparute la celelalte culori. Nu le pot scana ca nu am iar cu aparatul foto nu ies bine ..sunt foarte fine si inca nu imi afecteaza calitatea printarii in mod vizibil
Daca vascozitatea cernelurilor CMYK este mai aproape de adevar ..ce pot sa fac in acest caz?
Spal capul ..e ok? si va mai tin la curent. Pe ele continui sa le folosesc.

Cu sticlutele de negru accept oferta dvs INSA ce facem daca cerneala neagra din CISS este alta decat cea din sticlute? sticlutele nu le-am folosit poate ele au vascozitatea buna..Printez acum cu cerneala primita in Ciss.

Poate va mai ajuta si urmatoarele:
textul printat negru pur ( si nu combinatie CMYK) se sterge/murdareste f usor chiar si dupa 3-4 minute. celelate nu se sterg aprope deloc sau f putin chiar si dupa ce am imprimat proaspat.
Textul printat negru pur, il simt usor in relief pe pagina cu degetul, celelalte sunt absorbite complet de textura foii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 2:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Codul il iei de pe sticluta. dar stai ca se complica... deci pe rand:

1. E clar ca deocamdata stim doar de cerneala din CISS ca nu e ok. Si nu e tensiunea superficiala ce il tine de pereti ci aderenta determinata de vascozitate. Are si tensiunea superficiala un amestec acolo, in sensul ca aceasta este rezultanta (nu cauza) vascozitatii.

2. Dungile fine aparute la celelate culori pot avea aceeasi cauza, am aflat de la Powertrust ca e din bidoane de Inktec la litru cea din CISS, doar daca nu a facut transbordarea dintr-o sticla ce a zacut mult pe raft fara sa o agite inainte. In cazul asta golirea celei din CISS si reumplere cu cea din cele de 100ml ambalate de noi rezolva problema SIGUR, dar dupa spalare cap. Si de preferinta dupa ce ai trecut prin tubulatura niste TCS de la Inktec.

Concluzia e ca cerneala din pet 100ml e ok, doar cea din CISS are problema. Hai spalare pls cap printare si trecere TCS prin CISS, pe urma incarcare CISS cu cerneala Inktec SIGUR buna, pt ca stiu ce iese de pe liniile noastre de ambalare la suta, si ne auzim dupa.

Ceea ce nu inseamna ca nu vreau sa-ti mai schimb sticlutele, dar ar fi inutil de vreme ce nu acolo e buba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hACKARU



Data înscrierii: 18/Mai/2009
Mesaje: 9

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 9:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O problema asemanatoare am avut si eu cu cerneala inktec la 100ml comandata de la Mediatec in sensul ca daca printam o poza pe hartie glossy pe zonele negre printate daca treceai degetul pe deasupra se inegrea, Asa ca am scos cissul si am bagat cartusele originale. Dupa o imprimanta daramata nu cred ca e cazul sa o am si pe a doua!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 8:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si ai spus cuiva de la Mediatec ce ai patit? In afara de acum, pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 1:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

UITASEM... corsar... vorbeam de acelasi lucru, NAZDAR - Lyson - DHR100ML. E intr-adevar cel mai bun lichid pt capete de printare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 3:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dragos irimia
Citat:
Astazi am constatat si eu ca am aceeasi problema ca diasomie in ceea ce priveste culoarea neagra.
Celelalte color sunt fara probleme.
Atasez scanate un test print, coperta dvd cu probleme si o coperta dvd pe hartie inktek high resolution printata chiar in data de joi 24.09.2009 cand am listat ultima oara (in ordinea asta).
Imprimanta este un canon pixma mp 970, cerneala e inktec din kit (nu am inceput sticluta din ultima comanda), si din ce am citit trebuie sa ma duc la un centru pentru o curatare cu ultrasunete...
E normal ca la o imprimanta noua (din aprilie 2009) folosita zilnic... din cauza ca nu am listat cu ea 4 zile cerneala sa se usuce pe diuze?
Si numai negrul sa fie atat de sensibil??
Nici temperatura exterioara nu mai este de peste 35 de grade...
Nu stiu ce sa cred, sunt eu vinovat, e cerneala, nu stiu... cert este ca nu ma bucura deloc aceasta situatie...

As incerca metoda desfundarii la cald, dar cartusele nu stau pe soclul capului de printare (de fapt soclul e atasat de imprimanta si detasabil e numai o parte...) dar mi-e frica sa nu stric mai mult decat sa repar.
Sa pun numai capul, fara rezerve... grea situatie, sincer nu credeam ca am sa ajung asa de repede.

Am indraznit sa va trimit pe mail (cu atasamentele) pentru a fi cat se poate de convingator in ceea ce spun!





Am copy de pe mail.
Acum discutia:

Nu, nu e normal. Dar intrebare suplimentara:
Folosit zilnic pentru cate pagini, si in special cate pagini printezi la o tura?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: continuarea... Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru promptitudine !!!!!

pe hartie foto glossy cate 2-3 pe zi, hartie hight resolution 5-6 cu pauze de 5 minute dupa 2 a4.
stiu de problema imprimantelor canon si din punctul asta de vedere nu am abuzat! sub nici o forma!

special fac cate putine pe zi pentru a folosi imprimanta cat mai des posibil!

dar surpriza neplacuta a fost astazi cand am printat dupa 4-5 zile mi-a iesit ce ati postat mai sus...
cele color sunt ok... negrul asta ma omoara!!!!

multumesc inca o data!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 5:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

inca ceva:
1. Cartusele foosite de tine sunt originale?
2. daca da, sunt refilate?
3. Daca sunt refilate, ai reumplut dupa epuizarea cernelii originale cu cerneala Inktec?

Si inca ceva:
4. problema e la CLI-8BK (cartusul negru subtire) sau la PGI-5?
...Sper ca ai refilat CLI-8BK cu c-908b la 100ml si nu cu c-905bm care e pt PGI...!

Raspuns sistematic la toate intrebarile pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 5:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

a picat netu' de la orange si nu am mai putut continua ieri...scuze!!!

da...
1. cartusele folosite sunt originale;
2. sunt refilate cu cerneala din kit-uri (in afara de pigmentul rosu si albastru - ce l-am comandat la sticlute de 100 ml);
3. da am reumplut imediat dupa ce am fost avertizat (cu semnul exclamarii), pentru a nu se usca cerneala sau buretele din cartus;
5.din test print reiese ca este vorba de PGI-5BK (cartusul gros...sa ma exprim asa!).
... DA! am fost foarte atent (am pastrat cutiile mici din kit separat pentru fiecare culoare si cu dispozitivul de incarcare) nu se pune problema (am verificat din nou cutiile si codurile).
... avand resetator de chip nu s-a intamplat sa raman fara cerneala in cartuse si sa listez cu unul gol mai mult timp.

sper sa fi inteles ceea ce am spus aici!

intr-o alta ordine de idei, am pus capul de printare in apa calduta, am extras cerneala ramasa din cartus, am scuturat energic cartusul (undeva afara) pana a ramas cat decat buretele uscat, si am reumplut cu cerneala din sticlute de 100ml (comandata recent), am sters (tamponat) capul de printare, cleaning si... dungile mari albastre au devenit mult mai subtiri Cool .



oricum am sa-l duc (capul) la ultrasunete.
mai listez azi sa vad cu noua cerneala cum se comporta, mai dau un cleaning si... poate...poate isi da drumul... ce ziceti? acum ca am schimbat cerneala?

multumesc... deocamdata !!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 8:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai zic, ca ma depaseste cum de refilari facute corect la cartuse la care se respecta principiile de exploatare si totul sub ochiul unui om care si are habar de ce face... face asemenea surprize!

Daca in cazul cu CISS am presupus ca ne aflam in fata unei intamplari nefericite privind cerneala din CISS (sa vedem si acolo cum evolueaza dupa ce scapam de aia si bagam la 100ml...!), aici nu inteleg ce poate fi.

Mai ales ca e vorba de 2 cazuri izolate, hai ca or mai fi 2~3 care n-au intrat pe forum si nici nu ne-au sunat sau ceva... dar vindem sute de sticlute pe saptamana, zeci de litri la firmele de profil... si toata lumea e multumita...

In concluzie stau ca pe ace, asteptand sa vad cum se rezolva problemele voastre, intrucat am cam epuizat sfaturile. De-acu', singura mea speranta e sa se remedieze cumva problema si din tipul de remediu sa-mi dau seama ce-a fost.

Ceva de genul "te-a ajutat antibioticul? Inseamna ca a fost infectie!" Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 8:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare....

fratilor, eu personal am un canon 5300 care nu a mai vazut de vreo 2 ani cartus original....si nu am nici un fel de problema cu ea

aceste imprimante sunt de rezolutie foarte mare si in concluzie trebuie o cernala fluida si la negru, folosind o cerneala pe baza de pigment se intamla ce se intampla. eu unul folosesc aceiasi cerneala neagra cu care incarc cli-ul si la incarcatul pg-ului.
din cand in cand mai puneti si capul in solutie de curatat sau in cazul CISS-urilor bagat in cerneala ceva solutie din aia.

acest lucru fac si la clientii mei care vin cu pg-uri la incarcat, adica negru nu e cerneala pe baza de pigment....si nu am avut reclamatii.

in alta ordine de ideei, dar fara se se supere cineva.....un cap care scoate asa cum arata in imaginile de sus eu unul nu-i mai dau nici o sansa de recuperare in intregime, nu vreu sa intru in amanunte....a se vedea tehnologia de printare, de functionare, folosit de canon la acest model de cap....

oricum.......
bafta la toti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 9:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da... Utilizarea de cerneala pt CLI la PGI e ok idee.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 2:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare !!!!!

am fost la "doctoru' cu ultrasunete" si... victorie !!!

am scapat (deocamdata) de stres.
important este acum sa aflu de ce am ajuns sa se infunde?

pana la urma poate scapam cu garantia, ii bagam cartuse originale si...la service cu ea!

cauza este cerneala efectul in timp este asta... sa fie kit-urile cu belea?
am bagat tot pigment negru dar din flacoane de 100ml, acum sper sa nu mai apara dungulite... Sad

corsar nu te supara, dar daca citeam inainte sa ma duc la ultrasunete cu el, sincer nu stiu ce suflet aveam...
bine ca am vazut acum... cunosc foarte bine tehnologia canon, m-am documentat cam 1 luna de zile pana mi-am luat 970'u (dl. mediatecar stie) am exploatat-o fara cusur... dar (intodeauna exista un dar) am patit-o!
capul este recuperat in intregime... Twisted Evil

oricum iti multumesc si pentru postul cu hartia, d-lui mediatecar asemenea si... bafta!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 3:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere.

Repet, pleaca din Mediatec cisterne de cerneala PGI lunar... totul ok... zero explicatie pt fenomenul in cauza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Sep 29, 2009 3:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

norocosule..... Very Happy ai grija de bijuteria aia......

bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare...

din ciclul "tot patitu-i priceput" sau "suflam si in iaurt", fratilor voi cum faceti test printurile sau mai bine spus cum procedati sa "clatiti" si cartusele cu pigment? color sau negru? asta sa zicem dupa 2-3 zile de neutilizare a imprimantei?
aveti ceva stas sau folositi testele clasice pe culorile de baza?
de unde stiu eu ca folosesc pigmentul de la rosu (PM) sau negrul (PGI) pentru test? asta numai pentru a fi sigur cafolosesc la un test toate cartusele si nu ramane unu' "uitat".

testul trebuie facut (setata imprimanta) pe hartie normala (Plain Paper) sau pe hartie superioara? cu alte cuvinte lasam imprimanta sa "scuipe" cerneala lejer sau o fortam un pic?

nu stiu daca m-am facut inteles...
oricum trebuie sa fie o chestie si aici, nu ma indoiesc...

va multumesc!

ps: corsar chiar am fost norocos... mi-a spus si cel de la ultrasunete. secretul? am depistat problema si am fost imediat cu el la "doctor".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community