Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

:? dungi la IP4600 cu CISS cerneala INKTEC
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 5:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

IN MOD NORMAL NU DAI TEST CI DAI CLEANING SIMPLU (unele imprimante au si deep cleaning, HP avea nu mai stiu la Canon) dupa care un testpage de verificare a duzelor (nozzle check sau asa ceva).

Dar poti si printa testpage, gasesti aici o varianta complexa, un pdf atat cu imagini de test cat si cu explicatiile aferente:
http://****fho-emden.de/~hoffmann/a3gencolorhigh.pdf
cat si imagini simple de test, asta zic ca e cea mai relevanta:
http://****systeminsight.co.uk/downloads/Canon_Printheads/A4_Test_Print_CMYKRGB.gif

In ceea ce priveste hartia folosita e m putin importanta, cat ce ii spui tu ca folosesti, si in acest sens daca printezi la rezolutie mare e ok ca forteaza prin cap, pe de alta parte "acopera" duza buna defectul celei vecine daca e un pic infundata.

In concluzie, ideal ar fi sa ai hartie de rezolutie mare, asta ca sa vezi defectiunile, si:
1. Pentru "fortzare" sa dai print de rezolutie mare (desi eu zic ca un cleaning e mai eficient, pt ca atunci tocmai ca arunca cerneala fortat acolo pe buretele sau pasla de "waste ink" de sub locul unde parcheaza cartusele);
2. Pentru vizualizare da-i un quick print, sau printare la rezolutia cea mai mare, atunci se misca imprimanta iute si atunci se vede "adevarul", in speta: imaginea trebuie sa fie mai slaba ca rezolutie, dar fara dungi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eperdos



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Oct 01, 2009 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am un IP4500. cu ciss instalat cu cerneala inktec, luat de la powertrust. printatul s-a intimplat pina acum exclusiv pe hirtie foto apli, matasoasa de 240gr. nu am avut probleme cu printarea pina acum citeva zile.

imprimanta a stat aproape 2 luni. la venire am avut de scos vre-o 60 de A4 full color, poze. asa ca am inceput prin deep cleaning si nozzle check si cred ca am stricat vre-o 20 de coli pina am considerat ca e in stare de buna printare. in inceput sa printez si totul a mers bine pina cind, dupa vreo 15 pagini am inceput sa am dungulite pe nuante relativ deschise de rosu-portocaliu-galben - pe nuantele generice de piele umana. dezastru, fiindca tocmai chipurile oamenilor erau dungate. dungile nu erau intense, fiind vizibile doar de la privirea de aproape, cam de la 70-50 de cm. am oprit printul si am dat un nozzle. culorile erau ok, doar negrul de sus (PG cred) era dungat. am dat cleaning la negru, apoi la toate culorile si am continuat printarea. dungile erau la fel iar in primele 2 pagini, chiar in primii 5 cm ai paginii, a aparut o dungare intensa cu portocaliu. am oprit si am facut o pauza. am dat cleaning. am continuat printarea. desi mult mai greu observabile, dungile existau. am predat lucrarea clientului, a fost ok. DAR...

ce ar trebui sa fac?

- inteleg din posturile de mai sus, ca ar trebui sa printez max. 4-5 A4 odata si apoi sa las imprimanta sa se odihneasca? cam cit intre doua printari?

- ar trebui sa duc capul la curatare? sunt din cluj, unde anume sa ma duc in cluj sa fie de incredere oamenii? eventual si pentru o curatare totala a intregii imprimante... cit de des ar trebui sa curat capul?

- am inteles ca e posibil ca cerneala neagra sa se faca mai viscoasa daca sta mult nemiscata? pai cissul meu sta nemiscat de cind l-am instalat (acu vreo 6 luni...sa-l scutur?

ce dubii am:

- dupa nefericitele experiente despre care am mai scris pe acest forum, nu mai am indrazneala de a umbla cu cissul. l-as lasa asa cum e, acolo unde e. mi-e groaza sa scot cartusele din imprimanta, daramite sa golesc rezervoarele, sa le curat si sa le reumplu, asa ca... sper sa nu fie nevoie de asa ceva.

- primul flacon de negru (BK, deci din cite stiu eu, cel foto) nu prea se consuma in timp ce cel de al doilea (PGBK, din cite stiu eu cel pentru printat documente) e la jumatate la fel ca si flacoanele color. eu (un nepriceput in ale imprimantelor) credeam ca cerneala neagra foto e pentru full color iar cea neagra simpla pentru scris. mie imi pare ca nu prea foloseste din cea foto. poate ma lamuriti si pe mine cum se intimpla lucrurile.

merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 01, 2009 11:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
inteleg din posturile de mai sus, ca ar trebui sa printez max. 4-5 A4 odata si apoi sa las imprimanta sa se odihneasca? cam cit intre doua printari?


2 MINUTE.

Citat:
ar trebui sa duc capul la curatare? sunt din cluj, unde anume sa ma duc in cluj sa fie de incredere oamenii? eventual si pentru o curatare totala a intregii imprimante... cit de des ar trebui sa curat capul?


Nu stiu in Cluj firma, sa vedem altii daca nu. Pot insa sa-ti spun ca in Iasi si Arad sunt, cu siguranta Cluj nu face exceptie.
Da, du capul la curatare, asta cu certitudine. Capul in principiu trebuie corect intretinut si atunci nu e cazul de curatari profesionale decat de 1~2 ori pe an.
Prin intretinere corecta inteleg:
- printarea a minim 2~3 pagini care sa solicite toate cartusele pe saptamana,
- folosirea de cerneala adecvata,
- in caz de pauza de print mai lunga, scoatere cap printare si curatare cu solutie, dupa care lasat fara cartuse in el

Citat:
- am inteles ca e posibil ca cerneala neagra sa se faca mai viscoasa daca sta mult nemiscata? pai cissul meu sta nemiscat de cind l-am instalat (acu vreo 6 luni...sa-l scutur?


Nu, nu scutura ca deja e plecata pe tuburi daca e sa fie...
Trebuie scoasa, inclusiv de pe tuburi, si inlocuita. Si nu e vascoasa in general, ci se pare ca a fost o problema cu un lot de Inktec la litru furnizat importatorului de CISS-uri, dar nu ar trebui sa mai fie cazul...

Citat:
- primul flacon de negru (BK, deci din cite stiu eu, cel foto) nu prea se consuma in timp ce cel de al doilea (PGBK, din cite stiu eu cel pentru printat documente) e la jumatate la fel ca si flacoanele color. eu (un nepriceput in ale imprimantelor) credeam ca cerneala neagra foto e pentru full color iar cea neagra simpla pentru scris. mie imi pare ca nu prea foloseste din cea foto. poate ma lamuriti si pe mine cum se intimpla lucrurile.


Nu stiu exact cum lucreaza canon cu negrul acela si de ce la poza nu foloseste negrul "subtire" ca sa zic asa. Si eu stiu ca PGI e pt text.
Eu sugerez sa faci refill si la PGI tot vcu cerneala de CLI, in felul acesta stii ca e cerneala superioara peste tot si nu mai ai emotii ca se "vascozeste" sau ceva... Ca doar n-o tushi textu' daca e scris cu cerneala negru pt photo LOL.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 5:04 pm    Titlul subiectului: CLI-8PC Răspunde cu citat (quote)

salutare...
a trecut ceva timp de cand am rezolvat problema cartusului PGI-5BK (pigmentul negru) cu ultrasunetele si acum imi face figuri CLI-8PC'u (pigmentul albastru).
Din test print-ul imprimantei (dupa cleaner), se vad intrerupei cam maricele... de genul celui negru.
Acum ce pot sa mai spun... decat sa-l inhat si sa fug cu el din nou la ultrasunete...
Dar ca orice om normal (zic si eu) nu ar fi mai bine sa-mi achizitionez eu unu? Daca se mai intampla sa mai am nevoie de cateva ori, mi-as amortiza investitia.
Ce parere aveti?
O singura chestie ma retine...
Nu am cu ce sa extrag dupa curatare... sau mai bine spus nu am cum.
M-am gandit eu la ceva... dar nu as vrea sa risc.
Va multumesc deocamdata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 5:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-ai nevoie de extractie la cartusele cu cap separat, doar bagi solutie adecvata in ultrasunete dupa care urmezi indicatiile de aici (revazute si completate astazi):
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=893#893
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 5:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"se toarna solutie si in interiorul capului" sa inteleg ca se picura cu seringa prin orificiile de admisie sau mai bine spus acolo unde se "pupa" cartusul cu capu'?
e ok...
sunt.. cred secrete bine pastrate de cei de la service-uri dar dumneavoastra le oferiti aici moca.

Am sa ma arunc la un asemenea aparat. Merita!
Cand ajungeti prin bucuresti dau o bere... doua...

va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 6:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Secrete my ass LOL, deci:

Pui capul cu duzele in jos in solutia care e in cuva cu pricina, un juma de cm aproximativ, si pui solutie in locurile in care infigi cartusele pana se acopera, cum sa ma exprim...?... pana acoperi orificiile alea rotunde, si dai drumul la aparat 20 secunde cam asa. Nu trebuie picurat, poti pune cu lingurita de zahar Laughing iei din cuva si torni acolo.

Si fa bine de da berea la Arad Cool , cand ajung eu la Buc de obicei am atata treaba da nu pot sa respir normal, ce sa mai beau bere...!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 10, 2009 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uitasem, am pe youtube un video facut de mine cu ceva timp in urma http://****youtube****/watch?v=F6XwaLFQyxg&feature=email e drept pt cartuse normale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Whisky



Data înscrierii: 16/Noi/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mare problema Imprimanta Canon IP6000D

Brusc a inceput sa traga astfel. O linie DA, una NU !!!

Trage perfect...dar, o line da, una nu.

Am incercat reinstalarea softului, scoaterea ei din priza...

Capul de imprimare este in perfecta stare...nu a necesitat niciodata curatare sau alte proceduri...

Imprimanta nu printat enorm de multe pagini (nu a necesitat niciodata resetare)

Nu da nici un fel de Eroare...

Cartusele sunt reincarcate si sunt pline...totul este in regula...

Pur si simplu asa trage.

Culorile sunt perfecte....orice as printa, text, photo, orice...trage o LINE F BINE DA, una lipsa...

Am luat ip tool acum 5 min, dar nu am aflat inca cum trebuie bagata in service mode.

Va rog din suflet sa ma ajutati, am mare nevoie de ea !!!

HELP !!!

http://****magnific.ro/1.jpg

http://****magnific.ro/2.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 2:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Posibil sa fie capul de printare de vina.
Si app IpTool nu cred ca functioneaza cu modelul tau de imprimanta.

Cu stima,
MariusV
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Whisky



Data înscrierii: 16/Noi/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 3:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am luat 1.1.5, ultima versiune. Imi vede imprimanta. Dar nu reusesc in service mode sa o vada...posibil sa ai dreptate...

In legatura cu capul de imprimare...am dat o citire de eeprom...modelul imprimantei este printat clar, restul nu...personal cred ca este ceva soft...

Sper sa ma poate ajuta cineva sa ii dau de cap...

http://****magnific.ro/3.jpg

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 3:48 pm    Titlul subiectului: problema cap printare mp 970 Răspunde cu citat (quote)

salutare...
revin din nou cu urmatoarele probleme.
am ridicat mai sus problema pigmentului negru PGI, rezolvat dupa o vizita la ultrasunete.
tot mai sus am ridicat problema pigmentului albastru PC (print testul era cu nenumarate intreruperi) si am hotarat sa achizionez un aparat cu ultrasunete.
toate bune si frumoase pana cand am incercat sa plasez capul de printare impreuna cu cartusele in baia cu ultrasunete, legate cu banda adeziva, deoarece nu stau fara a fi "sprijinite" sa zic asa...
un mic amanunt sa zicem ar fi ca am folosit solutie de curatare de la INKmate (cam asa ceva nu sunt sigur) si nu cel comercializat de mediatec.
prima repriza de ultrasunete cu 50 ml. solutie si cartusele "plantate"si legate cu scoth (30 secunde) nu si-a dat drumul asa cum se poate vedea si in filmuletul de pe youtube.
a doua am zis sa scot rezervoarele cu cerneala si sa pun solutie si deasupra pe orificiile de admisie a capului de printare. aici am observat cum si-a dat drumul...solutia s-a inegrit dintr-o data.
am lasat 10-15 minute sa se usuce pe un servetel de hartie. am tamponat capul (corpul nu diuzele) tot cu servetel, l-am plantat in imprimanta... curatare si...tot ce e pigment PGI,PC,PM nu listeaza.

Mentionez ca dupa aceasta constatare am repetat operatiunea de ultrasunete cu cele 50 ml ramase, din nou a iesit norul de cerneala iar cand am dat print testul...dezamagire!!!!

ceea ce vreau sa va intreb este daca mai pot face ceva, cu ce am gresit (daca am gresit) de ce s-a infundat sau ce naiba s-a intamplat numai la cele cu pigment?
utilizarea, refillul au fast facute ca la carte, ce puteti spune ca ar putea sa aiba?
imprimanta este in garantie, am vre-o sansa sa se rezolve?
daca nu...cam cat costa capul de printare?

scuze pentru eventualele greseli si va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Whisky



Data înscrierii: 16/Noi/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 4:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poze cu cerneala de pe capul de imprimare...sper sa va convingeti ca acest cap e ca nou...

http://****magnific.ro/4.jpg


+ inca 2 poze cu un nozzle check dupa un deep cleaning

http://****magnific.ro/5.jpg

Jos aveti un full print cu light cyan

http://****magnific.ro/6.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Whisky



Data înscrierii: 16/Noi/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 7:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

UPDATE IMPORTANT:

pe cd/dvd printabile trage perfect !!!

Problema este doar pe foaie !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 9:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dragosh07

1. La culori aveai inainte de curatarea cu ultrasunete intreruperi doar, si acum dupa curatare nu mai merge deloc???

2. Din ce ai scris se pare ai respectat toti pasii, mai putin solutia de curatare recomandata (care macar daca era Inktec pt exterior puteam fi banuit ca fac reclama, ca noi suntem importatori, dar am zis ca e de la inkshop si e Lyson DHR de ala... Crying or Very sad ), dar in fine... nu ar trebui sa fie aia cauza ca sa nu mai mearga deloc culorile dupa curatare, zic eu...

Oare nu cumva ai pus mai mult de 5~10mm de solutie si ai ajuns pe la contacte sau in alta parte decat la duzele in sine? Crede-ma ca fac desfundarea asta acasa de 4 ani pt toti prietenii, cu sau fara cap separat de cartus, si in 90% din cazuri isi da drumul, se desfunda si merge pe urma... Nu inteleg ce ai patit acolo...

3. Sper ca ai dat cleaning dupa curatare cu ultrasunete, ca prin cleaning se rearmeaza capul de printare cu cerneala.

4. In majoritatea capurilor de printare cartusele stau fara a trebui prinse suplimentar cu ceva, e drept ca nu am curatat fix mp970, aici sa vedem ce zic cei care fac service efectiv, cum fac ei.

5. Pret cap printare afli de la departament vanzari mediatec, functie de zona in care stai (judet), consulta te rog http://mediatec.ro/contact

6. Daca e in garantie poti s-o duci la ei, dar cu conditia sa o echipezi cu cartuse originale. Desi e ilegal (hp a si pierdut un proces in acest sens), Canon leaga garantia la imprimante de folosirea de cartuse originale. Acuma... drept sa-ti zic, in cazul acesta s-a si umblat la capul de printare, eu zic insa sa cureti tot frumos, sa pui cartuse originale si sa vezi daca ti-o primeste.

CONCLUZIA este ca nu stiu ce ai patit. E drept ca habar n-am ce contine solutia de la InkMate, stiu insa ca aia e solutie de curatat manual, eventual de pus in burete, etc, nu stiu sa fi curatat cineva cu aparatul cu ea ca sa intreb... Pe de alta parte, ce naiba, ca nu e acid sulfuric aia!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 11:00 am    Titlul subiectului: problema cap printare mp 970 Răspunde cu citat (quote)

1. inainte de ultrasunete, pigmentul albastru PC, la print testul era cu dungi albe orizontale (intreruperi), in rest era totul ok.
de asta am hotarat sa achizitionez un aparat cu ultrasunete.
fiind week. si avand ceva urgent de listat, nu am avut alta posibilitatate decat sa achizitionez acea solutie de curatare de inkmate si sa actionez.
2. nu am depasit "nivelul" deoarece am pus numai jumatate din sticluta de 100ml.
3. am dat cleaning de fiecare data...

ceea ce as mai putea face, inainte de a o duce la service, e sa achizitionez solutia de curatare de la mediatec si sa mai fac o curatare.
ceea ce vreau sa va intreb, cum si-ar putea da seama cei de la service ca eu i-am dat ultrasunete?

in concluzie si eu spun ca NU STIU ce s-a intamplat...
daca aflati ceva ce ma poate ajuta va rog sa o faceti !
va multumesc...deocamdata!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 11:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frate, nu mai lua solutie de la Mediatec pentru ca ceva s-a intamplat nashpa de vreme ce inainte scria si acuma deloc... Crying or Very sad

Aparatul cu ultrasunete sper ca e din acela de curatat bijuterii si ochelari, gen vazut pe youtube. Nu mai am idei, daca zici ca ai facut ca in video, nu l-ai lasat nici k prostu' 10 minute sau ceva la ultrasunete... Nu stiu ce sa mai zic.

Practic daca le servesti imprimanta cu cartuse originale pe ea, ei nu au de unde sti ca ai bagat-o tu sau nu in ultrasunete. Acuma depinde de tine daca le zici ceva sau nu, eu nu te indemn la pacat Doamne fereshte! Cool Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 11:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da...
aparatul e HAIER, Model Sonic Wave HU335W.
nu l-am lasat decat maxim 30 secunde !!!!
in ceea ce priveste service-ul... va dati seama ca nici usturoi n-am mancat si nici gura nu-mi miroase!
nu sunt nebun sa le spun povesti...nemuritoare.
multumesc oricum de ajutor si va tin la curent cu ceea ce am facut!
o zi buna in continuare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nana



Data înscrierii: 03/Iun/2009
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu am patit la fel cu Kitul de refill pentru cartusul PGI-5BK cel cu pigment negru de cerneala. Mi sa infundat la fel capu de printare si acu printeaza cu intrerupere si credetima cand spun intrerupere ca este testat prin metoda foto cu developare pe UV a unui film printat pe coala de retroproiector pentru INKJET si se vad clar dungile unde nu e depusa cerneala dupa developarea in revelator a placutei expuse cu film printat.
Vreau sa mentionez ca am facut o gramada de astfel de filme cu cartusele originale insa dupa reumplere sa dus nu mai merge. Sad

As prefera sa imi recomandati o firma care are aparat de ultrasunete si face curatirea capetelor de imprimanta canon MP520 in bucuresti de preferabil in zona unirii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 2:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ia legatura cu firma powertrust http://****powertrust.ro/contact.htm, il cauti pe d-l Florin Buzduga, spune-i ca ai vorbit cu Iuliu de la Mediatec Team.

Si dupa desfundare refileaza cu cerneala de cli-8 negru, cea pt cartusul negru subtire...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Dum Apr 11, 2010 3:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am Pixma MP540 si de la ultima reincarcare a inceput sa-mi scoata si mie cu linii. Mentionez ca e a doua reincarcare de cand am multifunctionalul (un an). Cerneala este Inktec luata de la voi, asteptata ca painea calda (stiti povestea cu pgi520...) Chiar daca am printat putin, am tinut cont ca la o saptamana/doua sa imprim cate ceva. Poate or fi trecut trei...maxim.
Am apelat si la tools-urile de curatare din meniul Canon insa nu s-a schimbat nimic.
Va atasez cateva fotografii sugestive. In una din ele se vede niste cerneala sarita pe acea suprafata alba, care nu stiu exact ce reprezinta.
Ce as putea face in acest caz? Nu cred ca e bulit capul de imprimare caci nu ar avea de ce.
(rezolutie mare)



Ultima modificare efectuată lyvyoo la Lun Noi 29, 2010 1:31 pm, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 8:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate n-are ce fi decat cap infundat. E absolut evident ca e infundat, doar infundarea duzelor determina aparitia acelor dungi, e ceva specific...

Sfatul meu este desfundare cap printare - spalare intreg sistem CISS cat si cartuse de profesionist si pe urma sa vedem cum merge. Nu am alte idei. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 11:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai idee de vreun profesionist in Bucuresti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 12:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

VORBESTE cu Florin Buzduga, firma Powertrust, aici ai date contact http://****powertrust.ro/contact.htm pomeneste de Iuliu de la Mediatec. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 8:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lyvyoo a scris:
Ai idee de vreun profesionist in Bucuresti?

Ai fost la Powertrust, lyvyoo ? S-a rezolvat problema ta?
Ai aflat cauza? Ce a fost de vina?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
lyvyoo a scris:
Ai idee de vreun profesionist in Bucuresti?

Ai fost la Powertrust, lyvyoo ? S-a rezolvat problema ta?
Ai aflat cauza? Ce a fost de vina?



Scuze, am uitat sa mai revin cu o parere si cu multumiri pentru recomandare.

Se pare ca a doua oara a fost cu noroc Smile Foarte de treaba Florin. Ne-am intalnit chiar in fata casei lui, deci "out of business hours".
Dupa prima desfundare, cu ultrasunete parca, la o luna sau doua, s-a infundat la loc. Dupa urmatoarea desfundare n-am mai avut probleme. Atat ca pe drum a cazut capacul de cauciuc de la cartus si s-a inengrit jumatate din interiorul imprimantei, plus putin din portbagajul lui Florin Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 2:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar dupa toate astea, putem spune ca cerneala Inktec e ok dupa parerea ta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 2:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, cu o singura conditie: sa nu fi fost ea de vina pentru infundarea capului de imprimare.
Insa, eu printez saptamanal, cateva foi. Daca astfel de probleme nu au fost semnalate de catre cei care printeaza mult inseamna ca cerneala e in regula!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 2:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, dar daca de-atunci nu s-a mai infundat?... doar e aceeasi cerneala in fiond.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si aici e o variabila care nu ar trebui sa existe de fapt: acum folosesc cerneala din tubul Inktec. In cazul ambelor infundari folosisem cerneala din kitul refill! Teoretic sunt acelasi pigment (pe verificate), insa poate practic nu au fost identice!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community