Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CISS,sistem refill HP Photosmart C5380

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
GVS



Data înscrierii: 20/Iul/2009
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 5:31 pm    Titlul subiectului: CISS,sistem refill HP Photosmart C5380 Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Vreau sa stiu parerile voastre in ce priveste sistemul de reincarcare prezentat in acest film: http://****youtube****/watch?v=gdgdYHy9ThI
Unde as putea gasi sistemul CISS,in Romania?
Multumesc anticipat pentru pareri.GS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 8:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CISS e foarte ok cu conditia sa folosesti cerneala de calitate in sistem. Mediatec recomanda cerneala Inktec, exclusiv.

Pentru CISS poti sa te interesezi la http://****powertrust.ro/ciss.htm , ii recomandam cu caldura,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ecstasyonline



Data înscrierii: 26/Iun/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Sâm Iun 26, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Cea mai buna solutie Răspunde cu citat (quote)

Eu te-as sfatui sa cumperi sistemul ciss de pe http://****sistemeciss.ro . Au un sistem de cumparare online foarte usor de folosit si eficient si cele mai bune preturi de pe piata, dupa parerea mea. Eu mi-am cumparat un ciss pentru imprimanta mea (HP OfficeJet Pro k550) sj a 2-a zi pe la pranz a si venit.

Pentru a gasi ciss-ul potrivit pentru imprimanta ta, foloseste optiunea din partea stanga a site-ului, de unde iti alegi imprimanta dupa producator, serie, etc.

Iti recomand sa folosesti aces sistem de reincarcare continua, numai cu cerneala ciss compatibila cu ciss-ul pe care il cumperi. Cerneala obisnuita este mult mai groasa si poate infunda filtrele de aer.

Eu de cand am ciss, printez in prostie si parca cerneala din recipientele de ciss nu se misca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iun 28, 2010 8:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce inseamna cerneala "obisnuita"? Adica cea identica cu cerneala din cartusul original nu e buna si ciss foloseste o cerneala mai fluida...? Nu inteleg.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Iun 29, 2010 8:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ecstasyonline isi face reclama. Are exat acelasi mesaj pe mai toate forumurile din romania. Si sincer nu cred ca ste cu ce se mananca o imprimanta ink
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 29, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu-i bai daca ecstasyonline face reclama, poate stie cate ceva, sa ne zica si noua! Si daca cerneala lui e mai buna sau ceva, foarte bine, forumul acesta e gazduit de Mediatec dar nu e guvernat dictatorial, aici e chiar democratie, asa ca astept raspuns de la el, chiar e interesant subiectul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Iun 29, 2010 9:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sistemele ciss merg foarte bine cu exact aceasi cerneala folosita pentru refilul cartuselor. N-ai cum as pui alta cerneala in imprimanta. Daca se foloseste cerneala mai densa se infunda capul, daca e mai subtire se inunda capul. Ca sa nu mai vorbim de inventii de genul cerneala pigment pe capete de printare concepute pentru DYE. Si unde mai pui ca sunt firme care chiar recomanda o asemenea mixtura. In ceea ce priveste fluxul de cerneala din ciss, atata vreme cat se foloseste cerneala de calitate nu are de ce sa faca probleme. Dar bine, aici presupunem ca si sistemul este cat de cat ok.

Daca vi se pare interesant subiectul puteti deschide un topic nou in care sa discutam ( nu de alta dar sunt destule de spus ).
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ecstasyonline



Data înscrierii: 26/Iun/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Iul 18, 2010 5:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Ce inseamna cerneala "obisnuita"? Adica cea identica cu cerneala din cartusul original nu e buna si ciss foloseste o cerneala mai fluida...? Nu inteleg.


Da, obisnuita inseamna cerneala pe care poti sa o cumperi chiar si din orice supermarket si cu care poti sa iti incarci imprimanta de acasa (folosind un kit de reincarcare sau o seringa). La restul intrebarii ti-a raspuns cissimprimante mai sus.

Mai multe informatii despre cerneala Dey Ink sau pe baza de pigmenti gasiti aici: http://****compass****.ro/eco_solvent_solvent_ink_and_dye_ink/cerneala_pe_baza_de_apa_dye_ink_pigment_ink/

Singurul neajuns al acestui "sistem" este ca imprimantele mai noi si chiar si unele mai vechi, la un moment dat pot sa dea erori si in cele din urma sa ceara schimbarea cartusului cu unul nou (care costa cat jumatate din costul original al imprimantei).Am patit treaba asta pe pielea mea...am avut un Cannon mp210 si dupa 2 reincarcari refuza sa se mai printeze ceva si pe display aparea semnul e6.

De aceea un sistem CISS este atat de avantajos, chiar daca imprimanta isi da seama ca nu are de-a face cu un cartus original, exista un buton pe cartusele sistemului CISS , care apasat 5 sec rezolva aceasta eroare.

Pentru mai multe informatii despre sisteme CISS :http://sistemeciss.ro/info-ciss.html
Pentru alte intrebari frecvente despre sisteme CISS:http://sistemeciss.ro/intrebari-frecvente.html

Daca nu gasiti raspunsul cautat puteti sa lasati aici un mesaj, si o sa incercam sa va raspundem...eu, sau oricine altcineva.

Daca prin acest post am deranjat pe cineva, sau considerati ca am postat pe langa subiect, sau am spamat, rog un admin sa-l stearga . Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 19, 2010 8:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Wow, exstasyonline a raspuns tintit frate, referindu-se si la tine, frate cissimprimante! Cool Laughing Laughing Laughing Foarte tare!

OK, exstasyonline:

N-am nicio problema sa te referi la o conversatie pe alt forum sau la un produs al altei firme. Si oricum, Mediatec nu comercializeaza CISS-uri, deci chiar mi se rupe de referirile atat de directe care se vad din avion ca sunt reclame, doar ca acesta e un forum de dezbateri nu unul de reclame.

In concluzie, ma vad nevoit sa te avertizez elegant, rugandu-te asa:

EXPLICA, obiectiv si argumentat, de ce cerneala de buna calitate, sa zicem Inktec (!), functioneaza mai prost in ciss-ul cu pricina decat cerneala lor?

Am spus cerneala LOR si nu A TA, pentru ca, nu-i asa?... tu esti doar un client al acestui site, nu reprezentantul acesteia, desigur...

Astept lamuriri, vezi fii convingator.

Admin
(in caz ca n-ai stiut)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Iul 19, 2010 10:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sincer nu mi se pare un raspuns deloc tintit. Mi s-ar fi parut mai ok un raspuns i ncare sa fie precizat un producator, eventual ce tip de cerneala e folosita pentru sistemele ciss ( densitate, neesitatea unui icc, a unei curbe de calibrare a culorii, posibiltatea oferirii de asemena servicii). Singurele posibilitati ca o cerneala sa nu fe compatibila cu un sistem ciss sunt umaoarele ( cel putin in opinia mea ):

1. materialele din care sunt facute sistemle ciss sa nu fie neutre chimic si sa reactioneze cu substantele din compozitia chimica a cernelii. Practic nu e chiar vorba de materialele din care sunt construite cat despre curatarea acestora de eventuali reactivi chimici folositi in procesul de fabricatie al materialelor. De regula in asemena situati rezultatele sunt dezastruoase, rezervoarele mari corodand la incheieturi si intr-o noapte i-ti curge toata cerneala pe masa. Judecand dupa cantitate - 500 ml in medie- nu-i cea mai cool chestie care se poate intampla.

2. Cerneala sa fie o minune universala combinata cu alte celea pentru o fluiditate mai mare, dar aici discutam de altceva.

3. Sau cerneluri combinate - vezi cazul inkmate combinat cu inktec unde stim ce se intampla.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
alexpl



Data înscrierii: 29/Noi/2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 11:02 pm    Titlul subiectului: CISS chinezesc usor modificat + cerneala InkTec Răspunde cu citat (quote)

Sistemele CISS sunt toate produse in China (cu exceptia celor produse in Ukraina, folosind rezervoare hand-made)... Cerneala, InkTec daca e originala, atunci e cea mai buna alegere, cel putin in Romania... pentru ca OCP sunt fake-uri pe-aici, iar Sensient cam greu de gasit si destul de scumpe...
De compatibilitate ce sa zic, componentele sunt de obicei din pvc, neutre chimic... dar e adevarat ca pot fi probleme cu piesele metalice la unele ciss-uri p/u epson, ruginesc...
Recomand CISS cu cerneala InkTec de la http://****ciss.ro
S-au deschis recent si au promotii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community