Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Refill Xerox Workcentre 3210
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 11:49 am    Titlul subiectului: Refill Xerox Workcentre 3210 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati in identificarea solutiilor de refill pentru Xerox Workcentre 3210. Multifunctionalul este cumparat recent si a fost lansat in vara acestui an. Desi m-am documentat inainte de a cumpara asupra posibilitatii de refill, se pare ca persoanele la care m-am interesat m-au sfatuit prost. Am facut refill fara cip la start tonerul din Xerox si dupa 5 pagini de printare mi-a dat mesaj toner exhausted si nu ma mai lasa sa fac copii sau sa printez. Cei de la service unde am facut refill mi-au spus ca e posibil sa trebuiasca cip deoarece tonerul are un lacas gol unde ar veni montat un cip. S-au interesat si cica nu a aparut inca cip pentru modelul acesta. Nu stiu ce sa fac. Consumabilele pentru Xerox Workcentre 3210 sunt 106R01485 -toner de 2.000 de pagini si 106R01487-toner de 4.100 de pagini. Pana una alta ca sa imi rezolv treburile cred ca dau comanda pentru tonerul original de 4.100 de pagini care il gasesc la un pret de aprox. 350 lei. Rezulta un cost per pagina cam mare, dar asta e. Sad((
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mar Oct 13, 2009 8:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Oct 14, 2009 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am dat tema de casa, un pic de rabdare pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Oct 14, 2009 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate, singura informatie pe care am obtinut-o este ca Xerox 3220/3210 e identic cu Samsung ML 2850, asa ca toner-ul sau tehnica de refill nu ar fi o problema, dar ML 2850 are chip cu cryptografie, iar cartusul de initializare nu are chip. Cred ca si la Xerox e la fel. La 2850 se gasesc chip-uri for use. La Xerox momentan NU, dar poate ca (datorita faptului ca chip-urile au informatia usor diferita, desi fizic sunt identice) s-ar putea transforma sau reseta, dar pt. asta ar trebui cineva cu un programator sa fie dispus sa ne ajute in aceasta problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Joi Oct 22, 2009 11:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate totusi se gaseste vreo metoda. Tare as vrea sa pot face refill Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 23, 2009 9:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Toti am vrea sa se poata refila orice cartus, ideea e pe viitor: toata lumea care cumpara o imprimanta ar trebui sa se intereseze INAINTE de cumparare daca acel tip se poate sau nu reumple. In acest fel se evita situatii de acest gen... Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Sâm Oct 24, 2009 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am confundat Xerox Workcentre 3210 cu Xerox Phaser 3210 la care se poate face refill fara probleme. Asta e mi-am luat-o. Acu tre sa vad cum o dreg, ca pierd bani cu cerneala originala. As ramane foarte recunoscator echipei Mediatec daca ma ajuta in vreun fel sa remediez problema. Sad Sau poate ma ajuta altcineva. Oare nu se poate desface copiatorul sa incerc vreo smecherie? Cu riscu de a pierde garantia as incerca ceva (numai sa nu se strice aparatul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Oct 24, 2009 7:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din simplul fapt ca ii spui cerneala (care e un lichid) la toner (care e un praf) deduc ca nu ai cunostinte de specialitate, deci te sfatuiesc serios sa lasi balta initiativa de a inova si te sfatuiesc sa intri pe forum la bursa si sa vinzi copiatorul Smile.

Nu te superi, da?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Dum Oct 25, 2009 9:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca as putea sa vand multifunctionalul fara sa pierd foarte mult la el. Sper sa se gaseasca vreo solutie pana la urma. Se pare ca sunt singurul din tara care comenteaza despre acest copiator. Am facut si un review pe emag.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 7:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A mai aflat careva ceva? Nu gasesc nici o informatie despre refill. Help Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 10:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate problema e acel chip. Asa ca nu avem vesti bune pt tine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 10:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Astazi am facut un nou calcul. Tonerul de 4.000 de pagini ma tine 3271 de pagini. 4000 de pagini cred ca tine pentru o incarcare de 5% per pagina. In fine costul estimat per pagina este 0,1 lei. Mai scump ca in oras Confused Incep sa ma enervez. Pierd bani saptamanal din cauza lui. Nu multi da se aduna. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 8:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Confuzia de nume de echipament pe care ai facut-o atunci cand ai achizitionat imprimanta e regretabila, adevarat... In sfarsit, ce pot sa spun decat ca o greseala se plateste, in cazul tau ti-as recomanda sa-ti iei alta imprimanta si pe aceasta ori o dai spre vanzare la bursa print&copy de aici de pe forum, ori o tii rezerva in firma (sau acasa, unde o ai) in cazul in care cea la care se poate face refill iti ramane in pana.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Insane



Data înscrierii: 27/Noi/2009
Mesaje: 19

MesajTrimis: Vin Noi 27, 2009 9:58 pm    Titlul subiectului: nedumerire Răspunde cu citat (quote)

Multifunctionala asta are cumva detector de toner? ca eu am scos cam 1500 pagini cu un cartus de 4k si imi zice ca ar mai avea cam 31% toner. Daca se termina tonerul, cipul poate fi folosit pana counterul ajunge la 4k? (din cate stiu eu cipul are un eprom in care contorizeaza si care se arde la nr de paginii prestabilit)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 11:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte corect, chipul poate fi folosit pana atinge cele 4000 de pagini.
Chipul e un simplu contor. Nu are detector de cantitate toner.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Insane



Data înscrierii: 27/Noi/2009
Mesaje: 19

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 7:20 pm    Titlul subiectului: :-o Răspunde cu citat (quote)

Si atunci cum a contorizat cantitatea de toner? In meniul pe care il apelezi prin intermediul adresei IP, vezi si cat toner mai ai. Daca tonerul ajunge la 0, cipul il pot transfera pe un cartus in care mai am(stiu sigur) toner si sa continui listarea(sau sa reincarc cartusul asta eventual)? sau cipul primeste comanda de epuizare si e gata?(am bifat ignore toner on)

Daca nu apar repede cipuri, eu ma gandesc serios sa renunt la imprimanta. Ce imi recomandati asemanator ca performante si pret?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 9:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Frate, e simplu, el stie cat ai tiparit la ce densitate, ca de aia e dat in "k" si nu in nr de pagini, si deduce matematic cat toner ar mai trebui sa ai in cartus. Daca dupa ce se termina tonerul tu mai ai kile ramase, muti pe alt cartus sau refilezi tot pe acela si merge.

Daca vrei sa-ti oferi imprimanta poti s-o faci nu aici ci pe sectiunea "bursa print&copy" a forumului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Insane



Data înscrierii: 27/Noi/2009
Mesaje: 19

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 10:29 pm    Titlul subiectului: hopa Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa vand imprimanta, ci s-o scot la "pensie" pana apar cipurile. si am cerut si eu un sfat ce multifunctionala ar fi buna cam la aceeasi bani sau ceva mai putin(nu mai mult) si cu functii asemanatoare. Nu mi-o lua in nume de rau, am cerut doar un sfat, cred ca asta e rolul forumului.
O seara placuta in continuare,
Irinel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 10:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intreaba te rog la capitolul IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale link http://****mediatec.ro/phpBB2/viewforum.php?f=11 , desigur daca topicurile existente acolo nu iti raspund deja la intrebare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceva noutati? A aparut cip pentru modelul acesta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 1:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nope
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Winfast a scris:
Am confundat Xerox Workcentre 3210 cu Xerox Phaser 3210 la care se poate face refill fara probleme. Asta e mi-am luat-o. Acu tre sa vad cum o dreg, ca pierd bani cu cerneala originala. As ramane foarte recunoscator echipei Mediatec daca ma ajuta in vreun fel sa remediez problema. Sad Sau poate ma ajuta altcineva. Oare nu se poate desface copiatorul sa incerc vreo smecherie? Cu riscu de a pierde garantia as incerca ceva (numai sa nu se strice aparatul)

Bună seara, Winfast
...este doar o părere, dar se pare că la Xerox 3210(nu știu precis dacă este WC, sau Phaser) ar "merge" un up-date de firmware ca să-i apară în meniul multifuncționalului ceva de genul "clear all counters". Promit că o să caut să mă "dumiresc" și cum voi afla ceva voi posta pe forum.
Ar mai fi ceva; tot din "zvonistică" se pare că acest up-date de firmware ar fi cel de SCX4828. Este de încercat.
SĂNĂTATE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 8:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As incerca metoda, numai sa nu bulesc scula Smile Dar daca ar merge metoda, ar fi numai pentru tonerul start care nu are cip si se printeaza mai putine pagini. Ar fi oarecum ok, dar ce fac daca se strica tonerul? In plus eu acum am toner gol de 4.000 de pagini cu cip care sta tras pe dreapta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 8:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am gasit ceva de resetat prima data pe site-ul asta http://****alibaba****/product-tp/108606444/Xerox_workcentre_wc_3210_3220_Resetting.html si apoi cand am dat un search http://****google.ro/search?num=100&hl=ro&q=wc+3210+resetting+system&meta=lr%3Dlang_en&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai= . Acum sunt la servici daca reusesc sa iau softul moca cand ajung acasa incerc diseara metoda si revin cu noutati. Voi ce ziceti de treaba asta? Pare prea simplu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 8:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oare sa mearga cu tonetul de 4.000 de pagini cu cip?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 7:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema este ca majoritatea site-urilor unde am gasit programul vor inregistrare prin Paypal si costa 2-3 euro. Ca ar fi atat nu ar fi asa mare problema, insa am un singur card pe care pot face descoperire suma mai mare si imi este frica sa dau datele. Mai citeam pe un site din Polonia urmatorul anunt http://translate.google.ro/translate?hl=ro&ie=UTF-8&sl=pl&tl=ro&u=http://****elektroda.pl/rtvforum/topic1624453.html&prev=_t
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Mie Apr 14, 2010 5:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,
Se pare ca a aparut si la noi modul de reset.Nu trebuie instalat decat o singura data pe placa de baza.OfertaToko http://img176.imageshack.us/img176/4614/toko4828promo.jpg
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Winfast



Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 36
Locație: Bacau

MesajTrimis: Sâm Apr 17, 2010 10:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MariusV a scris:
Salut,
Se pare ca a aparut si la noi modul de reset.Nu trebuie instalat decat o singura data pe placa de baza.OfertaToko http://img176.imageshack.us/img176/4614/toko4828promo.jpg

E ok pretul. Decat sa trimit Xeroxul, mai degraba as comanda modulul sa il pun eu. Numai sa nu fie complicat....Ne poate explica cineva cum se pune modulul???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 7:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stii povestea aia cu "muietzi-s posmagii???" Laughing

Ia modulu' frate, ca nu e mare filosofie, si de obicei cine vinde ceva (orice), vinde cu instructiuni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Insane



Data înscrierii: 27/Noi/2009
Mesaje: 19

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 5:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am sunat la Toko. Mi-a zis baiatul de la service ca modulul de resetare merge pana la firmwareul < 2.50.00.95. daca e mai nou, trebuie neaparat trimisa la ei imprimanta. Neutral
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community