Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Banda flexibila

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 12:40 pm    Titlul subiectului: Banda flexibila Răspunde cu citat (quote)

am o intrebare de service.....
acea banda alba flexibila care vine de la placa electronica la carul cu cartuse, cap-ul imprimantei, daca din diferite motive 1-2-3 fire sunt intrerupte si de vede clar unde, cum rezolvati problema, inafara de tehnica de lipire a unor firisoare suptiri pe treseul respectiv, cu ciocanul de lipit.....

multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 1:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La unele exista in cartea de service codul produsului (daca e detasabil de la car) sau a benzii + car, dar aducerea si pretul in sine de obicei nu justifica inlocuirea. Firicele lipite sau alta imprimanta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 2:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

e o imprimanta de peste 3000 euro, si e folosita la imprimerie, se listeaza pe o hartie speciala, apoi se ia filmul si de duce la o presa unde la temperatura si presiune se transfera numai cerneala, vopseaua, pe material textil, ceramic.....cani de exemplu, sau alte chesti ce trebuiesc imprimate....
deci problema trebuie rezolvata profesional, codul benzi nu am de unde sa-l iau.
cineva mi-a spus ca pe la magazinele de piese auto sar gasi niste...nu stiu ce de argint, ca a folosit el, la rezistentele de dezaburire de pe lunete, parbrize, am fost am intrbat pe la cateva magazine si se uita vazatoarele la mine ca la navete spatiale... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 9:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai si eu incep sa ma uit in monitor cam la fel...

Sa-l intrebam pe Geoana, ca el le avea intr-o vreme cu proiecte de trimis romani in spatiu, etc LOL Laughing ...!

OK, ce sa zic... E clar, aici e vorba de ingeniozitatea romaneasca, trebuie ceva de gen pus ciorapi de dama in loc de curea de transmisie sau altele de genul asta hi hi.

Ma dau batut. Altcineva, idei??...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 10:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

rabdare si tutun ... hai si un pic de suflet
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

problema rezolvata Very Happy

prin pozitionarea benilor flexibile, am avut posibilitatea ca sa castig 8 cm de banda ca lungime.
defectul find cam la 4-5 cm de un capat am taiat banda si mi-a ramas partea buna. am pus banda adeziva la 5 mm de la capatul taiat si cu un smirgel foarte fin am inceput sa dau jos plasticul ce acopera firele, ca sa faca contact in mufa unde vine pusa banda. bine inteles ca in momentul in care am vazut ca se zareste metal nu am mai dat cu smirgel ci cu un fel de acetona. si uite asa am reusit sa fac banda sa arate ca noua.
rolul acele benzi adezive era sa i-mi iasa perfect drept partea cu firele libere, pentru estetica si un contact cat mai bun.

bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 12:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Excelent!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 12:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca idee, Electrolube are o vopsea speciala pentru repararea traseelor de pe placile electronice: "Silver Conductive Paint" (SCP). Gasesti informatii pe site-ul lor si exista posibilitatea cumpararii din Romania.
Uite link:
http://****electrolube****/docs/tds/044/044SCP.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 12:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merci grusu

avea dreptate amicul ala al meu ca exista asa ceva.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community