Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refilare cartuse Lexmark C500

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
biroticatm



Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 79
Locație: 24

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 9:08 am    Titlul subiectului: refilare cartuse Lexmark C500 Răspunde cu citat (quote)

poate sa ma ajute cineva ? cu m se pot refila cartusele de Lexmark C500,din cate stiu ele nu au chip.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 1:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-are pe margine dop?
Pare cam.... turnat!...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biroticatm



Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 79
Locație: 24

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 1:15 pm    Titlul subiectului: LEXMARK C500 Răspunde cu citat (quote)

nu are dop
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 1:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dai o roaba de beri; eu beau Radeberger... Cool
Ia uita-te aici, dar la pagina 3 ca la 1 e varianta veche de cartus (cu dop) si la 2 e cum se curata cilindrul:
http://farbtoner****/anleitungen/Lexmark_C-500.pdf

Traduc:

Citat:
Instructiuni de refill pentru
Lexmark C-500


Indicatie: Daca dopul de inchidere al cartusului dvs este de ultima generatie si este turnat, urmati urmatorii pasi:

Pasul 1.
Dessurubati cele doua suruburi care fixeaza sina de metal frontala

Pasul 2.
Rotiti unitatea metalica desfacuta anterior cu 90 grade spre dvs. Indepartati cilindrul metalic si puneti-l deoparte. Veti zari o fanta, respectiv accesul in compartimentul de toner.

Pasul 3.
Indepartati restul de toner original din compartiment prin intoarcerea fantei in jos spre o punga de gunoi si prin scuturare puternica. Apoi debarasati-va de punga.

Pasul 4.
Luati flaconul de toner. Scuturati-l energic 30 de secunde, apoi lasati-l sa se aseze 15 secunde.

Pasul 5.
Turnati cu atentie tonerul din recipient in fanta de acces la compartiment. Opriti-va pentru a permite tonerului sa se aseze. Loviti usor cartusul lateral pentru a permite alunecarea tonerului prin fanta.

Pasul 6.
Montati cartusul la loc in ordinea inversa a demontarii.

Atentionare importanta
In cazul in care dupa refill cartusul lasa dungi mai deschise sau mai intunecate de culoarea corespunzatoare, recomandam curatarea cilindrului. Pentru aceasta urmati instructiunile de la pagina 2.


Daca vrei sa-ti traduc si pagina 2 se rezolva dupa roaba de bere Cool !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biroticatm



Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 79
Locație: 24

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 2:15 pm    Titlul subiectului: Lexmark C500 Răspunde cu citat (quote)

multumesc mult,sunteti tari,dau o roaba de bere cand veniti la TM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O dai cand te arunci pana la Arad, 50 de km ii faci si cu trotineta, deci daca ai drum dai o geana. Numa' sa anunti inainte sa nu fiu plecat pe undeva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 4:25 pm    Titlul subiectului: Re: Lexmark C500 Răspunde cu citat (quote)

biroticatm a scris:
multumesc mult,sunteti tari,dau o roaba de bere cand veniti la TM.
Smile
misto cartusel;e astea! am facut refilluri pe ele de le-au luat dracii si inca merg ca si atunci cand au vazut lumina soarelui prima data, sau ma rog Razz! nu chip nu resetare nu nimic! Smile
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biroticatm



Data înscrierii: 06/Aug/2009
Mesaje: 79
Locație: 24

MesajTrimis: Joi Oct 29, 2009 4:38 pm    Titlul subiectului: Lex.C500 Răspunde cu citat (quote)

este a doua oara cand fac refil la C500,prima data i-am dat gaura si am turnat tonerul,dar parca este prea ordinar si atunci am apelat la experti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
westcomputers



Data înscrierii: 24/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Beius

MesajTrimis: Mar Dec 15, 2009 1:47 am    Titlul subiectului: testat reffil c500 lexmark Răspunde cu citat (quote)

Am urmat pasii de mai sus.. e simplu ..floare la ureche....singura nelamurire este urmatoarea... flaconul e de 90 gr... dupa cunostintele mele este de 1000pag.... un cartus nou original (care l-am incarcat) este de 3000pag ... ma refer la cele cu "H" la color....deci ar insemna ca tre sa folosesc 3 flacoane pt un aseamenea cartus color?
_________________
Partenerul tau de incredere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 15, 2009 8:47 am    Titlul subiectului: Re: testat reffil c500 lexmark Răspunde cu citat (quote)

westcomputers a scris:
Am urmat pasii de mai sus.. e simplu ..floare la ureche....singura nelamurire este urmatoarea... flaconul e de 90 gr... dupa cunostintele mele este de 1000pag.... un cartus nou original (care l-am incarcat) este de 3000pag ... ma refer la cele cu "H" la color....deci ar insemna ca tre sa folosesc 3 flacoane pt un aseamenea cartus color?

Corect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
westcomputers



Data înscrierii: 24/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Beius

MesajTrimis: Mar Dec 15, 2009 1:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mersi! Smile
_________________
Partenerul tau de incredere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
walkerro



Data înscrierii: 14/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 9:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutari !
Unde pot gasi toner pentru modelul asta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In cursul zilei de astazi (sper, ca depinde de webmaster) va aparea pe pagina asta http://****mediatec.ro/toner/1/Lexmark/C_500_N.html

Am ezitat pana acum sa postam pt ca daca nu se face golirea si curatare COMPLETA si constiincioasa a tonerului original, merge prost dupa refill. Pe de alta parte lasa si mai mult toner rezidual decat cel original.

Dar m-am decis totusi sa-l postez, mentionant faza cu curatirea de fostul toner cumva acolo...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walkerro



Data înscrierii: 14/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 9:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Super ! Multumesc frumos
p.s:am trimis si un mail pentru o oferta de tonere,cip-uri pentru mai multe echipamente..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de ce ai trimis? Sunt pe site, ai acolo preturi dupa ce te loghezi de distributie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walkerro



Data înscrierii: 14/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 10:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi cere J-ul,si nu il am inca...... si am nevoie de preturi sa pot oferta Smile


later edit : m-am inscris cu niste date fictive(deocamdata) sper sa primesc ok-ul Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 11:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din ce localitate esti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walkerro



Data înscrierii: 14/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 12:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bacau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 12:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da.... sper sa-ti dea Bucurestiul date de acces.... desi stiu ca procedura prevede verificare la RECOM si MF...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walkerro



Data înscrierii: 14/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 2:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

inca nu mi-a dat acces....cum sa fac ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea ti se acorda fara sa fii firma. Ia legatura cu conducerea de la bucuresti (ai numerele de tel pe site).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 9:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ovidiu_mihai intreaba pe topicul asta http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=397&postdays=0&postorder=asc&start=15 asa:

Citat:
Am o imprimanta lexmarck c500 si de la cine am luat-o tocmai ia facut refil la cartusul pt. negru si problema este ca merge o pagina pe ecran apare "Replace toner k" si trebuie sa scot cartusul si sa-l reintroduc ca sa mai scot o pagina. Eu cred ca nu sa facut refilul cu praful care trebuia. Va rog sa ma ajutati sa o scot la capat cu aceasta imprimanta sa-mi spuneti cu ce praf se face refilul.


Aveti vreo idee? Sa continuam aici discutia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community