Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Ce sa aleg?Multifunctionale.
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
shockwave



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 2:38 pm    Titlul subiectului: Ce sa aleg?Multifunctionale. Răspunde cu citat (quote)

Doresc sa achizionez o multifunctionala noua in conditiile in care ambele cartuse ale batranului meu Lexmark X1110 si-au dat duhul, iar inlocuirea lor m-ar ajunge cat o imprimanta noua.

As dori o multifunctionala care sa "detina" urmatoarele caracteristici:

-pret <300 RON
-volum/greutate mai mic
-calitate printare decenta
-fara probleme la reincarcatul acasa al cartuselor

Dupa ceva cautari m-am orientat spre un:

-Canon PIXMA MP250

http://****emag.ro/multifunctionale/multifunctional-canon-pixma-mp250--pCH3743B009AA

-HP Deskjet F2480 All-in-One

http://****emag.ro/multifunctionale/multifunctional-hp-deskjet-f2480-all-in-one-a4--pCB730B

-HP MFC DeskJet F2280 All-In-One

http://****emag.ro/multifunctionale/multifunctional-hp-mfc-deskjet-f2280-all-in-one--pCB683A

-HP Photosmart C4680 All-in-One

http://****emag.ro/multifunctionale/multifunctional-hp-photosmart-c4680-all-in-one-a4--pQ8418B

As prefera Canon-ul MP250 pentru pret, doar ca din cate am inteles sunt probleme majore la reincarcare, insa solutia ideala cred ca ar fi HP F2480, imi place ca design, pretul de asemenea nu este foarte mare, se poate folosi functia de copiator fara a fi conectata la un PC. Insa nu stiu cum sta treaba cu cartusele 300, daca sunt la fel de fiabile ca cele 21/22.

--Doresc sa folosesc imprimanta pentru uz personal, anume printare 10-20 pagini text/saptamana si printare imagini mai rar.

Astept pareri si sugestii. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 4:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

F2280 merge cu 21/22, ramai la alea. Pt cartusele 300 nici nu avem refill in oferta! Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

il aprob pe mediatecar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
danm79



Data înscrierii: 08/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 2:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salve!
Am vazut ca a aparut in oferta vostra si kit de refill pentru canon 250...
Vroiam sa va intreb daca mai e valabila recomandarea pentru MP190 sau pot merge si pe MP250?
Ce parere aveti acum de MP 250, cum sta la refill? sau ce ati recomanda pentru un multifunctinal bun si ieftin la refill?
vad ca si HP nu mai sunt la vanzare decat cu 24XX
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK refill mp250
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danm79



Data înscrierii: 08/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 3:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns!
Din experienta ta pe ce m-ai sfatui sa merg de la Canon: MP250 sau MP190 (am mai gasit la emag)? Stiu ca prima merge cu cartuse de 51 si a doua cu 40/41 parca! amadoua au capul de scriere inclus pe cartus, din ce am citit..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 09, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din cate stiu eu mp250, dar n-am avut efectiv, sa vedem ce mai zic si altii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Sâm Ian 16, 2010 4:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut
Dilema lui shockwave o am si eu.
1)Din raspunsurile voastre am intels ca daca as mai gasi pe undeva hp2280 ar fi bine sa n-o ratez. Ar fi best buy sau ma insel?
2)exista o imprimanta HP,aparuta dupa 2280 pt care sa se fi "batut calea " in ceea ce priveste refill/reutilizare cartuse refilate/resetare nivel cerneala (mai sunt si alte bete in roate decat aceea ce am enumerat?)

3)nu tin neaparat la HP, dar cu alte imprimante inkjet n-am avut nicio experienta. spre ce m-ati indruma?
nu tin neaparat la pretul de 300 RON, mai pot urca chiar la 500 , macar sa merite.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 3:36 pm    Titlul subiectului: Re: Ce sa aleg?Multifunctionale. Răspunde cu citat (quote)

shockwave a scris:
Doresc sa achizionez o multifunctionala noua in conditiile in care ambele cartuse ale batranului meu Lexmark X1110 si-au dat duhul, iar inlocuirea lor m-ar ajunge cat o imprimanta noua.

As prefera Canon-ul MP250 pentru pret, doar ca din cate am inteles sunt probleme majore la reincarcare, insa solutia ideala cred ca ar fi HP F2480, imi place ca design, pretul de asemenea nu este foarte mare, se poate folosi functia de copiator fara a fi conectata la un PC. Insa nu stiu cum sta treaba cu cartusele 300, daca sunt la fel de fiabile ca cele 21/22.

--Doresc sa folosesc imprimanta pentru uz personal, anume printare 10-20 pagini text/saptamana si printare imagini mai rar.

Astept pareri si sugestii. Multumesc.


Eu detin un HP f2480. Gasesti la mediatec cartuse originale, kituri de reincarcare si cerneluri.

Tocmai am reincarcat cartusele cu care se livreaza imprimanta (cele demo) si deocamdata listeaza fara probleme cu ele. Am listat cateva pagini+cateva fotografii pentru a testa incarcarea si nu mai apare avertizarea cu Low ink, nici semnul exclamarii, dar nivelul afisat ramane cel minim.

Culorile sunt clare, scaneaza foarte bine... Ce nu imi place la ea este ca se termina cartusele foarte repede, chiar enervant de repede. Probabil problema comuna imprimantelor cu jet de cerneala, dar cartusele HP300 au doar cativa ml (in jur de 7 negru si 3x4 color).

Daca vei cumpara aceasta imprimanta te sfatuiesc sa cumperi si cartusele XL si NEAPARAT kit de refill. Eu am cumparat doar cerneala si am confectionat un stand de incarcare. Le-am incarcat, dar cu stres si maini patate (bata-le vina de manusi!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 2:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

uite ca am urmat sfatul de mai jos:
mediatecar:
Citat:
. Mai bun era norocul daca ti-l faceai tu, adica daca inainte de a lua o imprimanta ne intrebai aici pe forum ce iti recomandam, care merge si refilat, si bine, si frumoasa, si desteapta.... si tot timpul acasa

am intrbet, dar vad ca nu prea se baga nimeni la sfaturi..
deci, tot pe noroc sa merg...
mai incerc inca o data:
-multifunctional
-pt acasa
printat: text- max 300pag/luna, majoritatea negru, color din cand in cand; foto- max 10 foto/ luna
scanat: ocazional, cateva pagini/luna
copiat: ocazional, cateva pagini/luna
(pt volume mai mari am acces la un laser multifunctional bazat, dar nu 24 x7 si nu color:( )
- cartusele sa se poata reumple si apoi reutiliza
- pretul in jur de 300 RON ;sunt dispus si la 500RON, daca e mai mult despteapta si rapida decat frumoasa Smile
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cosminb am dat tema de casa la marketing si intra zzozzo si raspunde pe 2 variante:
1 - cea mai rentabila pt cine vrea cu cartuse compatibile (deci sa nu faca refill)
2 - cea mai rentabila pt cine e dispus sa refilleze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

revin cu cateva precizari:

pentru cei care nu doresc sa refileze, dar doresc sa poata folosi cartuse compatibile ieftine, le dau 2 variante:
1 - Epson Stylus DX9400 sau BX310 (sau altele care functioneaza cu acelasi cartuse, dar aceste 2 modele se gasesc inca in oferte) - ambele functioneaza cu cartuse seria T071x, la care compatibilele sunt ~ 14 lei / buc. (se pot refila, dar e nevoie de resetator!)
2 - Canon MP seria 500 sau 600 - care functioneaza cu cartuse seria PGI-520 si CLI-521, la care compatibilele sunt ~ 20 lei / buc. (si acestea se pot refila, dar e nevoie de resetator, care inca nu a aparut in RO, sau se reseteaza imprimanta, dar nu mai arata nivelul de cerneala)

pentru cei care doresc sa refileze, deasemenea le pot da 2 variante:
1 - daca mai gasesc pe undeva orice model care merge cu HP21 si 22 (preferabil XL) - sunt kituri de refill
2 - cele care merg cu cartuse HP901 (J4524/J4525/J4535/J4540/J4550/J4580/J4585/J4624/J4680 sau F2480/F4224/F4250/F4280/F4288/F4480) - sunt kituri de refill
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Dum Ian 24, 2010 7:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc lui Zzozzo pt info oferite.
Am reusit sa mai "restrang" din piata:
- Epson, nu- nu am explicatie de ce. capriciu, mai degraba
- Canon- MP550 e cel mai usor de gasit. Am mai vazut si MP540. Seria 600 e cam scumputa.
Referitor la Canon mp550/540, capul de printare am inteles ca e pe masina. fac apel la experienta voastra cu aceste modele:
i)cam cat de fiabil e acest cap, dupa cate sute/mii/zeci de mii de pagini printate se infunda?(iau in calcul doar cerneala originala sau Inktec)
ii)in cazul infundarii, sunt sanse mari de reusita in curatarea acestui cap sau trebuie inlocuit?
iii)resetarea imprimantei (in caz de refill) presupune doar o secventa de apasari de butoane sau e necesar un soft special care sa rescrie anumiti parametri?
- HP - Am o nelamurire: e o greseala ca seria F e pusa in aceeasi paranteza cu seria J, paranteza ce are "factor comun" cartusul HP901? intreb asta deoarece am vazut ca seria F e compatibila cu cartusul HP 300. o explicatie ar fi kit-ul pt refil, care e acelasi pt HP901 si HP300?
Acum intrebari la obiect despre HP
i)cartusele refilate pt imprim din seria F (2480/4280/4580) pot fi reutilizate fara problemele legate de memorare serie (solutie: rotire cartuse de 3 ??? ori) sau de orice alta natura?
ii)aveti kit si pt cartusul HP350. imprimantele care folosesc acest cartus nu au fost recomandate datorita memorarii seriei cartuselor (vezi caz c4480) sau mai sunt si alte motive?

Revenind la optiuni concrete:
- cand am vrut sa-mi iau imprimanta prima optiune a fost C4480.
- dupa ce am mai citit pe-aici m-am indreptat spre F2280(chiar am gasit-o undeva), dar mi se pare un model invechit si as lua-o cu o strangere de inima
(nu am scos-o definitiv din carti).
- dupa raspunsul lui Zzozzo am in vedere Canon MP550/540 (retinerea e legata de capul de printare) si HP F4580/4280

Care dintre aceste modele e recomandarea voastra?

Va multumesc si imi cer scuze pt postul lung.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa incerc sa raspund pe rand:
- intradevar la Canon MP seriile 500 si 600 are capul de printare pe imprimanta, si nu pe cartus, dar acest cap nu se infunda dupa sute sau mii de pagini (in conditiile unei utilizari corecte, inclusiv a respectarii sfatului de a se lista cel putin saptamanal), ci probabil dupa zeci de mii de pagini (la un moment dat tot se va infunda, dar se poate oricum curata)
- curatarea acestor capete trebuie sa se faca profesionist, cu solutie speciala (solvent) cu un aparat cu ultrasunete (si nu pe abur acasa, pt. ca exista pericolul arderii capului de printare din cauza apei si impuritatilor din apa ramase pe diuzele/orificiile capului de printare), si atunci sansele de reusita sunt foarte mari
- da, nu m-am exprimat eu corect (imi cer scuze, e o scapare de a mea), trebuia sa specific "orice model care merg cu HP 901 si HP 300: deoarece kitul de refilare HPI-4060 incarca ambele cartuse, si HP 300 si HP 901, conform http://****mediatec.ro/detalii-InkTec/hpi-4060d.htm (doar ca nu sunt inca cartuse compatibile)
- cartusele HP 350 se incarca cu HPI-5074: http://****mediatec.ro/detalii-InkTec/hpi-5074t.htm, respectiv cele color cu: http://****mediatec.ro/detalii-InkTec/hpi-5075c.htm
- si la ultima problema, legata de memorarea seriei cartuselor, nu pot raspunde, deoarece nu am nici o imprimanta din seria F ca sa pot testa, asa ca rog pe altcineva care a testat acest lucru, sa ne raspunda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 10:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ziceai de F4280; fereste-te ca de dracu' gol de ele. E ceva acolo cu memoria seriei cartuselor, dar e complicata treaba, nu merita efortul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 2:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am retinut pb cu F4280.multumesc pt sfat! banuiesc ca si F4580 e la fel, doar n-o fi facut HP vreo pomana ..incep sa ma uit la cele mai vechi F2480/F2420. a avut cineva probleme cu F2480 dupa reincarcare cartuse? m-as opri la asta..as lua un kit de refill, as refilla cartusele originale, iar daca o sa mi se para ca refillez prea des o sa-mi iau cartuse 300XL.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 7:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta hp f2480, cartusele "demo" - cele livrate cu imprimanta.

Asa zice softul HP dupa refill:
Inainte de refill aparea cate un semn de exclamare pe fiecare cartus si imi aparea insistent mesajul cu "low ink".
Refillul se face foarte usor si nu am avut probleme cu recunoasterea cartuselor dupa operatiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 10:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt mai vechi, dinainte de 4280 cand le-a venit ideea criminala LOL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut
Era cat pe-aci sa comand ieri HP F2480, dar am vazut un post in care se plange cineva de calitatea cartuselor HP300, care se ard destul de repde( o alta idee criminala a celor de la HP).
-Aceeasi problema este si cu HP300XL?Cam de cate ori se poate refila si refolosi un 300XL B/TriC?
-Cred ca solutia ar fi un cartus compatibil mai bine facut (unul sovietic Smile ).La Mediatec nu am vazut compatibile, dar am gasit pe net HP300/XL compatibile produse de TIN. Sunt si ceva mai mari. Ce parare aveti despre aceste cartuse?
-Cartuslee de la Canon PGI520/CLI521 cam de cate ori permit refil?
-Din cate am intels eu n-ar fi probleme cu refil+reutilizare a cartuselor la MP550. doar ca nu mai vezi nivelul de cerneala. cine vrea nivel isi poate cumpara chip-uri autorestabile. ma insel cumva?

Am facut aseara, din joaca si curiozitate, niste simulari cu costurile de utilizare pt un HP2480 si un Canon MP550.
Am vrut sa vad si eu ce inseamna costul/pag
Am luat in calcul si refil si reinoirea cartuselor si CISS, dar as vrea sa ajustez cu raspunsurile la intrebarile de mai sus.
Foarte interesante rezultatele de pana acum.

M-am bazat doar pe carteristicile date de producator in ceea ce priveste nr de pag printate.

Dpdv al caracteristicilor tehnice MP550 e este peste HP2480. HP e la categorie usoara, iar MP550 la mijlocie.De aici si diferenta de aprox 150 RON intre preturile imprimantelor.

Revin cu concluziile (si alte precizari), daca e cineva intersat.
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 5:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cosminb a scris:
Salut
...
-Aceeasi problema este si cu HP300XL?Cam de cate ori se poate refila si refolosi un 300XL B/TriC?
-Cred ca solutia ar fi un cartus compatibil mai bine facut (unul sovietic Smile ).La Mediatec nu am vazut compatibile, dar am gasit pe net HP300/XL compatibile produse de TIN. Sunt si ceva mai mari. Ce parare aveti despre aceste cartuse?
-Cartuslee de la Canon PGI520/CLI521 cam de cate ori permit refil?
-Din cate am intels eu n-ar fi probleme cu refil+reutilizare a cartuselor la MP550. doar ca nu mai vezi nivelul de cerneala. cine vrea nivel isi poate cumpara chip-uri autorestabile. ma insel cumva?
...


Da, aceeasi problema si cu 300XL.

Nu cunosc acele compatibile, deci nu ma pot exprima in acest sens.

PGI permit refilluri nelimitate. Nu stiu sa existe vreo limitare, mai ales ca procesul de scriere are loc separat, din capul de printare, care nu e in cartus la aceste modele.

Si da, ai inteles corect cu MP550.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 12:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut
revin cu analiza comparativa

HP F2480
- pret achizitie 220 ron
- kit refill 95 ron (40 ml cerneala N + 25 ml/culoare *3C)
- cartuse 300 XL N/3C 230 ron
costuri consumabile =325 ron
total= 545 ron

nr max de pag: 2800 din cartus N + 1620 din cartus 3C
-2800 pag N = 200(din cartus demo HP300 -4 ml) + 2000(din 40 ml cerneala N din kit refil-echiv 10 cartuse demo)+ 600 (din cartus HP300XL-12 ml); nu cred ca rezista cartusul demo la 10 refil, de aceea am calculat 2 incarcari de HP 300 +3 incarcari HP 300XL
-1620 pag color=164 (din cartus demo HP300 -4 ml)+ 1016(din cerneala din kit refil-echiv 6,2 cartus demo)+440(din cartus HP300XL3C-11 ml); nu cred ca rezista cartusul demo la 6 refil, de aceea am calculat 2 incarcari de HP 300 + 1,5 incarcari HP 300XL

cost total/pag
pag N =0.195 ron; pag color =0.336 ron
cost consumabile/pag
pag N=0.116 ron; pag color = 0.201 ron

Canon MP550
-pret achizitie 370 ron (dar si mai multa "masina" decat HP 2480)
-kit refil N+CMY 80 ron (40 ml cerneala N + 20 ml/culoare CMY)
-kit refil 35 ron (40 ml cerneala N pt foto) -nu cred ca e neaparat necesar; din cate am citit se consuma f greu cartusul N CLI521. dar, sa-l punem la socoteala
-set 5 cartuse compatibile inktec -100 ron (le-am pus in ideea folosirii pt refil a acestor cartuse ; cele orig e bine sa le ai in caz de "masina cu ghinion"; se vor utiliza la anu')
-o sticla de 100 ml cerneala -17 ron ( pt cartusul ala mare si negru, ce munceste din greu, il stiti...sugativa, frate)
-chip autoresetabil-30 ron-de pe net (pt acelasi cartus mare si negru...sa nu stai "sa-l asculti cu urechea"-un moft)
-curatare cap printare- 50 ron (am intrebat pe cineva si o curatare e intre 10-20 RON; am pus 50 sa fie acoperitor pt 2 curatari)
costuri consumabile =312 ron
total= 682 ron

nr max de pag: 3255 din cartus N + 1873 din cartuse color
-3255 pag N= 350 (din cartus origPGI520- 19 ml)+ 350 (din cartus compatibil-19 ml)+735 (cerneala kit refil-echiv 2.1 cartuse)+1820(100 ml refil -echiv 5.2 cartuse)
-1873 pag color = 446 (cartuse orig CLI521CMY-9ml/cul )+446(cartuse compatibile)+981 (cerneala kit refil-echiv 2.2 cartus color/CMY)

cost total/pag
pag N =0.210 ron; pag color =0.364 ron
cost consumabile/pag
pag N=0.096 ron; pag color = 0.167 ron

concluzii
...fiecare cu ale lui
...poate si cu o analiza mai buna

alegerea mea: canon MP550
- masina mai puternica,generatie mai noua
- daca vrei mai mult print la HP poate fi nevoie de noi cartuse , la canon doar de cerneala..e o diferenta, mai ales daca scoti si foto
- pt printare foto : nr de foto 10x15 pe hartie glossy premium e undeva la 200; rezulta un cost al consumabilelor de aprx 0.4 ron/foto + hartia foto ajungi la preturile de la centrele foto, doar ca e mai comod acasa..
- un dezavantaj ar fi spatiul ocupat pe birou, ceva mai mare deact HP

P.S. am folosit in calcule nr de pagini declarate de producator in conditii de printare standard.in conditii normale de utilizare nr de pag e mai mic. n-am experienta, dar din ce am citit se pare ca e pe la 75-80% din numarul masurat in conditii standard.

Numai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 9:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Superanaliza, merci cosmin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 7:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar cine iti garanteaza ca acele cartuse or sa tina la refiluri ??

Nu zic, analiza comparativa e beton facuta, dar oricine de pe forumul acesta iti poate garanta faptul ca noile cartuse scoase pe piata nu mai rezista la fel ca predecesoarele lor. Cu alte cuvinte nus de ,,incredere"
Perrsonal recomand epson cu sistem ciss pe el si garantez ca iesi mult mai ieftin in ceea ce priveste consumabilele si sincer mi se par mult mai robust construite decat HP ( o carcasa mareeee plina cu aer in mare parte ).
Hai sati fac un calcul scurt: de la 220 ron multifunctionalul
ciss-ul intre 125 si 150 ron
cerneala inktec ( iti spun moderatorii cat e)

si ai 100 ml cerneala / pt fiecare culoare pt print, fara alte costuri. Fati o parere asupra costurilor de exploatare. Daca utilizezi masina in limitele bunului simt ( print o data pe saptamana si cerneala de calitate ) nu cred sa ai probleme.

E doar parerea mea daca se supara cineva, imi cer scuze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 11:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut
ciss este intr-adevar o solutie. o puteam adopta si pt canon, dar imi aduce aminte de solutia resoului electric pe caramida de BCA . foarte eficient, ieftin, usor de intretinut...dar era pt camera de camin...nu pt sufragerie/birou...cand rezervoarele ciss vor fi puse intr-o cutie care sa se ataseze cumva imprimantei si sa lase impresia ca "e de-acolo" , cand accesul "neautorizat" la furtune si rezervoare va fi aproape imposibil pt o zgatie de copil, atunci ar fi o soultie f buna pt acasa...
nu neg eficienta sistemului..vad foarte uitl un asemenea sistem, eventual cu tehnologiea de printare epson, in caminele studentesti unde "tragi la greu" si la imprimanta umbla doar oameni "scoliti". un alt loc al ciss-ului(care imi vine acum in minte) ar fi birourile firmelor de termopane, unde se listeaza tot felul de oferte/proforme /contracte si se foloseste si copiatorul....(cel putin inainte de criza)...
criteriul "utilitatii" nu este singurul criteriu folosit in alegerea unui produs, chiar daca primeaza...
multumesc pentru sugestie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 10:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CISS sta pe lateral, nici nu arata rau daca ma intrebi pe mine, si sistemul de tubulete are mijloace de fixare si de trecere din ext in int imprimantei din ce in ce mai elegant.

Nu ar trebui sa iau apararea CISS eu care nu le comercializez, mai ales ca utilizatorul CISS nu va cumpara de la mine cartuse, clar. In cel mai bun caz cumpara cerneala. Cu toate astea eu zic ca CISS, in special la Epson, e super. La Canon si HP te scuteste de refill, dar nu de grija pentru cap printare, la care nu poti sa-i dai doua'j de pagini ca ciobanu', ca se arde dreaq sandramaua dupa 2~3 de astea! Confused

Super ar fi daca CISS ar incapea in imprimanta undeva, iti dai seama! Prima firma care va face imprimanta cu CISS in ea si va vinde si cerneala originala pentru refill, va da lovitura... Tineti minte vorbele baciului vostru, Mediastradamus!!... Cool Cool Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu nu m-as supara daca ar face cartusele macar de 30 ml fiecare Very Happy
dar, daca ei vrea sa mananca si gura lu' chinezu' Mad ...asta e , pui imprimanta la perfuzii..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 11:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai si la gura lu' originalu' e tot aia. Stii care e diferenta intre hp21 simplu si cel de capacitate mare? Laughing
La unul e pus un burete in care intra 5ml, la celalat burete in care incap 12 sau cati dreaq sunt. Citez de pe un topic mai vechi:
CristiC a scris:
Referitor la cartusele HP21, mai exact la capacitatea lor.
Am demontat azi unul si ce sa vezi? Din toata capacitatea lui reala, doar 1/3 (daca nu mai putin) este folosita efectiv. Restul este gol, nefolosit. Chiar asa de sadici sa fie astia de la hp, asa sa ne oblige sa cumparam cat mai multe cartuse de la ei? Laughing


Asa ca... asta e lumea, man.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 1:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa incapa ciss-ul in imprimanta e cam greu. Ar trebui ca masina sa fie proiectata cu un locusor anume pt rezervoare, si sincer nu cred sa aiba astia vreun interes sa faca asa ceva. Daca ar putea sa te oblige sa folosesti numa cartuse originale... Daca ar gasi el unul o modalitate de obliga omu sa-si ia numa cartuse originale ia sa-l vezi dupa aia cum isi face colectie de ferari.

Pai hai sa facem un calcul scurt Hp 21: Cartus de 5 ml la pretul de aprox 65 ron. Presupunem ca, constructia carcasei a costat jumate din pretul sus mentionat, deci raman sa zicem 30 ron pt 5 ml cerneala originala hp vivera. Asta inseamna vreo 7 euroi si ceva. Cerneala Inktec ( care se apropie la aprox 80, 90 % calitatea cernelei originale) aprox 180 ron 100 ml. Ata inseamna aprox 4 euro si ceva. Deci diferenta intre pretul per ml este de apox d20 de ori mai mare in favoarea HP. Poate sa-mi explice cineva de ce ? Nu tot in china sau malaiezia e produsa ? Nu aceasi renumeratie o primeste si chinezul care lucreaza la hp si cel de la inktec? Sau te pomeni ca hp o produce undeva in centrul Berlinului, numa cu ingineri daia mari blonzi si cu ochi albastri. Nu zic tre sa castige si ei ceva dar mi se pare a fi bataie de joc fata de clientul final. Una peste alta la un echipament produs macar cheltuielile de productie se acopera, si daca mai punem la socoteala faptul ca la marea majoritate se schimba doar forma carcasei, ceva in protocoalele electronice si eventual ici colo ceva la mecanica ( cunosc seturi de cel putin 10 15 echipamente care merg pe acelasi sasiu).....

Concluzia isi cam hp-ul isi cam bate joc de userii finali.

P.S. Am scris in graba deci scuze pentru ortografia si gramatica de mess.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 2:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai tocmai asta ziceam, daca ar proiecta de la inceput imprimanta cu CISS si sa vanda cerneala lor, sa zicem cu un 20% mai scumpa decat cerneala compatibila, ar fi "back in business". Dar nici eu nu-i vad degraba acolo, stai cool...

Am mai facut comparatia asta. Producatorii de originale fac ca si cum ai cumpara un automobil superlux cu sa zicem doar... 1000 eu, dar ti s-ar spune:
"Cand se goleste rezervorul, ti-l schimbam noi cu totul, cu unul plin, te costa 2000 eu bucata rezervor original!" Cool

ok, hai sa ne oprim ca prea deraiem offtopic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing

Foarte buna comparatia cu rezervorul de la masina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community