Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Ce sa aleg?Multifunctionale.
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 4:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok...o recomandare de oprire f buna, ca de obicei...
sa se revina la concret ...cat mai multe info care sa usureze decizia de achizitionare a unei multifunctionale...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 4:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In topic:
Hp: fugi de ele: construite in asa fel incat sa cada dupa expirarea garantiei, consumabile instabile si foarte scumpe, calitatea a printului destul de scazuta (mai ales la consumabile refilate).
Canon: destul de bune, fiabile, construite cu mai mult bun simt decat hp, consumabire relativ bune ( conteaza foarte mult calitatea cernelii folosite, si modul in care se face refilul dar cartusele independente pe fiecare culoare sunt dificil de refilat), calitatea a printului bunuta.
Lexmark: precedentele modele erau chiar super pentru home use fara mari pretentii foto. Acum au cartusele din programul de reciclare ( 14, 15, 23, 24, 28, 29) care se ard la terminarea cernelii. Consumabile destul de pretentioase in ceea ce priveste cerneala ( se coaguleaza destul de repede in amestec cu cea originala). Calitatea printului: exclus foto sau chestii pretentioase.
Epson: fiabile, nu se recomanda refill ( nu da rezultate bune la ce pot masinile sa faca ), recomandat pentru printuri pretentioase si volum mare de lucru ( foto sau ceva de genul ).

Personal am incercat HP - foarte dezamagitor, Canon - bune dar pretentioase ( cel putin cele cu cap de printare separat ), Lexmark - bune ca solutii alb negru pentru studenti, Epson - revelatie. Inktec cerneala rezistenta la apa, poze cel putin calitate de laborator ( in cazul celor cu 4 cartuse, si a celor de generatie mai veche ), fiabilitate peste celelalte firme de mai sus.

Sper sa fie de ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 7:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bune comentarii ...multumiri cissimprimante
utilitatea lor ar fi si mai mare daca ai mai preciza ceva:
Citat:
Canon - bune dar pretentioase ( cel putin cele cu cap de printare separat )
- de ce sunt pretentioase...modele recomandate de tine
Citat:
Lexmark - bune ca solutii alb negru pentru studenti
...modele recomandate de tine
Citat:
Epson - revelatie. Inktec cerneala rezistenta la apa, poze cel putin calitate de laborator ( in cazul celor cu 4 cartuse, si a celor de generatie mai veche ),fiabilitate peste celelalte firme de mai sus
...modele recomandate de tine...cateva cuvinte despre fiabilitatea epson...

personal, sunt in curs de achizitie a unui canon mp 550
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Canon mp 550:
- miltifunctional cu 5 cartuse separate pentru fiecare culoare, in speta negru 19, negru foto, magenta, yelow, cyan. aceste cartuse au capacitate destul de mica ( 9 ml ) si consuma cam mult la print ( pe un ip 4500 nu am reusit sa scot in medie 40 - 60 de poze format 10 x 15, cartuse de 13 ml ). In ceea ce priveste refilul este total nerecomandat, deoarece este practic imposibil de reglat presiunea in interiorul cartusului, la parametrii de functionare normala ( ori iti vine prea multa cerneala in capul de printare si ti-l ,,ineaca'' ori nu vine de loc si se supraincalzeste. Asta presupunand ca folosesti o cerneala de calitate nu o cazatura care ti-l infunda in 15 pagini. In ceea ce priveste constructia, destul de fiabila, in schimb cam firava ( constructie tipic nemteasca - ca sa zic asa - foarte precisa, cu prea putine tolerante pentru buzunarul nostru ). In principiu e ca un joc de lego - apare o variabila se duce lant. Calitatea printului este totusi peste cea a hp-ului, ( cu mult as putea zice facand comparatie intre ce gasesti la acelasi pret ) culori vii destul de reale, un pic cam mate as putea zice. Cam fara viata si o paleta de culori destul de restransa. Practic e axata pe o redare cat mai reala a culorilor, fara acele nuante mai vivide care dau stralucire pozelor ( nu ma refer la efectul de glosy ci la imaginea vie a pozelor data de culorile un pic mai aprinse)

Epson BX 300f:
Multifunctional cu 4 cartuse, culorile de baza. La fel ca la canon de nerecomandat refilul la cartuse ( motivele de mai sus ). In ceea ce priveste fiabilitatea, sunt foarte robuste ( ca mai toate echipamentele epson pe ink ) nimic nu e pus la intamplare si nici nu sa facut economie la materia prima. Capul de sciere tine mai mult decat la Canon ( sincer nu stiu de ce ), nu trebuie sa mai fac precizari legate de calitatea cernelii, sper ca a inteles toate lumea. Epson foloseste cerneala facuta pe baza de rasini ( pe care inktec a reusit sa o copie foarte bine, cu acele mici detalii care, tin de calitatea exceptionala a anumitor produse ), rezistenta la apa ( testat de mine personal pe o hartie nu foarte scumpa, cu rezultate peste asteptari. Practic nu se ia de loc cerneala in contact cu apa, nu difuzeaza, nu se intinde ), cu o paleta de culori care imbina aproape perfect nuantele mate, cat mai apropiate de realitate ce cele vivide aprinse. Una peste alta la un epson R 270 ( cei drept merge cu 6 cartuse, are in plus light magenta si cyan ) pot sa spun ca scot calitate de laborator foto ( cu ciss si cerneala inktec. Nu se simte diferenta intre inktec si cea originala ).

Una peste alta eu as merge fara discutie pe epson, indiferent ce as dori de la masina respectiva.

In incheiere pt ambele masini sunt sisteme CISS iti recomand sati dotezi masina ( indiferent care ar fi ea ) cu un asemenea sistem.

Bun hai cam scris mai mult ca la bac. Dac mai ai intrebari....


Ultima modificare efectuată de către cissimprimante la Mie Feb 03, 2010 3:13 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 9:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mic amendament:

Refill la cartuse Canon cu cap separat se face de cand ele exista, si la nivel de amator, nu in service; daca acesta e facut conform instructiunilor, dar exact conf instructiunilor, nu are nici o legatura presiune in cartus si altele, important este sa fie etans inchis si atat.

Altfel care e explicatia ca am vandut si vand cu zecile de mii de kituri si cerneala de refill exact pt acel tip de Canon?

Deci NU iti impartasesc opinia conf careia refill e o problema la Canon.

Nici la Epson nu e problema refill, dar ai nevoie de resetator sau chpuri autoresetabile, dar cerneala Inktec da rezultate excelente si in cazul Epson. Acolo insa dezavantaj, repet, nevoia de resetator, dar si ca nu exista kit de refill, deci reetansarea cartusului trebuie sa ti-o faci singur, asadar trebuie sa stii cum se face...

De acord insa cu alegerea (recomandarea) spre Epson din cauza calitatii printului si mai ales a faptului ca fiind pe sistem piezo si nu caldura in cartus, poti printa la greu fara pauza. Si cu CISS pe el, esti boier Gogu, asta e corect.

In ce priveste cat sunt de cele mai ieftine CISS-urile tale, e offtopic si te voi ruga sa pastrezi astea pt sectiunea unde ai dat anuntul, altfel declansam aici o cascada de "al meu e mai ieftin", "ba al meu e mai ieftin si mai bune" etc, ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 3:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pt domnul meditecar:

Imi cer scuze pentru reclama, sper sa ma intelegeti si sa nu va suparati prea tare pe mine. Promit ca nu se va mai intampla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 3:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Niciun stress, daca faceam forumul asta cu scopul de a comercializa mai abitit produsele Mediatec, avea trafic zero si in al doilea rand nu corespundea cu motto-ul meu! Cool (vezi mai jos)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut !

in legatura cu printarea continua sau cu pauze...
am plecat de la premisa ca pauza de printare este necesara pt a da timp capului de printare sa se raceasca. pana la urma, incalzirea lui este determinata de aplicarea unui curent timp de un numar de secunde. acest nr de secunde poate fi echivalat in nr de pag printate.
ca atare, recomandarea de a face pauza de printare dupa 10 pag valabila la un anumit model trebuie respectata intocmai si la un model similar, dar mai rapid?

exemplific cu urmatoarea speta:
-am 2 imprimante din aceeasi serie: ex MP540 si MP550(mai nou, mai rapid)
presupun ca :
-MP540 viteza reala de 10pag/min iar MP550 15pag/min
-pt MP540 se recomanda ca dupa 10pag printare(deci, dupa 1 min) sa se fac o pauza de T sec in a.i durata de viata a capului de printare sa fie X ani.
pt MP550 dupa cate pagini(cat timp) se recomanda a.i durata de viata a capului de printare sa fie tot X ani?

iata judecata mea (nu sunt inginer), asa ca e posibil sa spun prostii...

viteza de printare in aceleasi conditii de mediu(PC,hartie,cartuse etc) e influentata de:
-viteza de deplasare a hartie din tavaIN in tavaOut
-viteza de deplasare a capului de printare
-viteza de curgere a cernelei prin duze (debit)

cum s-ar putea obtine cresterea vitezei la modelul mai nou?

A. imprimantele au acelasi cap de printare, curentul cu care este alimentat este acelasi.
inseamna ca s-au imbunatatit mecanismele de deplasarea a hartiei/capului de printare.
in aceste conditii ramane recomandarea cu pauza dupa 10pag , doar ca aceasta pauza se face acum dupa 40 de sec de la inceputul printarii si nu dupa 1 min

B.mecanismele sunt aceleasi, a fost modificat capul de printare a.i contine alta "rezistenta", curentul aplicat este acelasi.
presupunem ca e la fel de buna/fiabila ca cea a modelului mai vechi, rezulta ca pot printa si cu asta 1 min si apoi sa fac pauza, daca vreau sa pastrez durata de viata a capului tot X ani.
deci, pauza s-ar putea face dupa 15 pag. daca s-ar face dupa 10 pag eventualul castig ar fi o durata de viata mai mare de X ani

C.mecanismele sunt aceleasi,capul de printare este acelasi, este "fortata" rezistenta cu un curent mai puternic.
daca pauza s-ar face tot dupa 1 min (sau 15 pag) ar insemna o solicitare mai mare a capului, deci durata de viata ar fi mai mica de X ani...se poate pastra recomandarea cu 10 pag(40 sec).

D.mecanismele sunt aceleasi,capul de printare este acelasi,se aplica un curent mai puternic, dar rezistenta nu este "fortata" , deoarece chiar e proiectata pt un asemenea curent.
din motive de piata(sa ai "in maneca" un produs nou, mai bun) nu a fost folosita "la maxim" la modelul vechi. rezulta ca pauza poate fi facuta si dupa 1 minut(15 pag) pt a rezista X ani

imi cer scuze daca postarea nu e chiar in topic..

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 03, 2010 4:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dimpotriva, as zice ca e fix in topic!

Ideea este ca producatorii nu impun limita de pagini printate, afirmand ca racirea se produce chiar prin disiparea caldurii in cerneala. De aceea un cartus (sau cap) se arde doar (zic ei) la utilizarea "pe uscat". Deci daca dai 30 pagini si la pagina 5 s-a gatat cerneala sa zicem, ceva de genul asta...

DAR

Din experienta noastra recomandam pentru protejarea capului de printare stop la 6~12 pagini, deci 10 pagini e ok. In ceea ce priveste variantele tale, nu stiu exact ce determina la modelele noi viteza mai mare de printare.

Astept si alte opinii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 10:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

e criza de opinii..prim-forumistul sa ar trebui sa vina urgent in fata parlaforumului cu un pachet de masuri pentru stimularea opiniilor... Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Feb 06, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eh... cine e interesat intra, stai cool.

Probabil am acoperit toate aspectele posibile. Cool Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai acum una peste alta cam aici putem merge cu certitudini.
Un cap de printare are undeva la vreo 5000 de diuze ( dupa precizarile producatorului, nu ca as fi stat sa le numar Very Happy ). Si din acest punct nu putem decat sa mergem cu presupusul. I-ti dai seama ca nu a intrat nimeni in laborator la hp sau canon etc sa vada exact ce anuma au facut ei. In principiu mecanica a ramas cam la fel, o ,,rezerva de tehnologie'' oricum i-si lasa orice producator just in case, si oricum din cate stiu eu orice echipament ( de la masini, pana la imprimante ), pus in vanzare de catre producator, este limitat la undeva 70 - 75 % din posibilitatile lui reale. Ca logica, nu ti-ar place sa ai o echipa de mecanici ca la raliuri sa-ti tina masina in stare de functionare si dupa 500 KM sa tabarasca pe saraca masina s-o desfaca din toti rarunchii.

Datorita faptului ca nu pot fi obiectiv ( este evident ca nu sunt in fan club-ul HP ), prefer sa ma abtin din acest moment al discutiei la alte comentarii referitoare la modul producatorului de proiectare. Dar daca ne uitam la copiatoare, se face un singur manual pentru aprox. 3 ,4 copiatoare cu viteze si performante diferite
Ex: canon IR 2270 ( 22 pagini / min ), IR 2870 ( 28 pagini / min ),
IR 3570 ( 35 pagini / min ), IR 4570 ( 45 pagini / min ).

Deci 4 masini cu viteze de lucru de la 22 p/min la 45 p/min, constructie aproximativ identica, singurele diferente majore fiind la consumabile si ghici firmware.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminb



Data înscrierii: 16/Ian/2010
Mesaje: 43

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 12:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc, cissimprimante! tu pui cresterea vitezei pe ceva ce se afla intre pct C si pct D .
deci, ascultati sfatul baciului M.(ediatecar) 10 pag normale de print + pauza de 20-30 sec. banuiesc ca e mult mai restrictiva treaba pt printarea foto...2-3 poze 10x15 , pauza 30 sec...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 9:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Clar ca la poze e alta mancare de peste, pauzele recomandate de mine sunt pentru acoperire text 5%.

Pentru poze daca sunt A4 recomand pauza la 3 pagini. Asa fac eu cand printez coperti de DVD pentru uzul personal sau poze si Lex Z640 merge perfect de 2 ani, desi refill la greu.

Deasemenea Lex X1190 la punct de lucru Arad care tipareste etichetele, merge eroic din august 2004 si nu da nici un semn de oboseala.
Am schimbat cartus de cca 5 ori in acesti 6 ani, daca va vine sa credeti...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Feb 28, 2010 9:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

F2280, F380(cu cartuse 21 si 22)sau cel mai ieftin multifunctional laser-HP LaserJet M1120.multifunctionalul are cartus CB436A, se incarca usor dar trebuie schimbat chip-ul ca altfel nu functioneaza scanerul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
snedelea



Data înscrierii: 16/Mar/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 1:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In concluzie, la refilluri repetate cartusele hp300 de la F2480 au riscul sa se arda. Cum ramane cu Canon MP250? Tin cartusele la refill?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu cat sunt de rezistente la refilluri cartusele seria 5XX de la canon, daca stie cineva suntem chiar curiosi de informatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am cam saturat de problemele pe care mi le fac HP-urile mele (F2187 si C4480) si de cartusele pe care trebuie sa le cumpar la ele si imi face cu ochiul Epsonul SX110. Stiu ca are cartuse ieftine (chiar si cele originale), dar am totusi o intrebare: cartusele care sunt livrate cu imprimanta pot fi reincarcate fara probleme (folosind chip-resetterul) sau sunt de unica folosinta? Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2010 7:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incerc sa dau si eu un sfat privind imprimanta sau multifunctionala care vreti sa o cumparati...
Eu sunt fan Canon si pot spune ca sunt multumit de produsul care la-m achizitionat in urma cu 2 ani aici fiind vorba de Canon Pixma Mp 610.
Pana acum nu am avut probleme cu acest produs aici tinand cont cate refiluri am facut.
Bun,tinand cont ca acest produs a iesit din linia de fabricatie au luat locul produse noi care la fel se poate face refill fara probleme.Aici reamintesc cateva produse:Imprimante-Canon Pixma Ip 3600,Canon Pixma 4700.
Multifunctionale-Canon Pixma Mp 550,Canon Pixma Mp 640,Canon Pixma Mx 860 respectivCanon Pixma Mx 860.
Toate ,deci care le-am mentionat mai sus la toate se poate face refill cu cerneala inktec.
Acum depinde si de bugetul fiecaruia;investesti intr-un lucru durabil care in momentul cand ai de imprimat mult nu o sa te lase la greu.
Asta e parerea mea mea. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2010 7:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sincer din cate am vazut in ultima vreme, cam toate seriile de cartuse noi sunt facute sa crape cat mai repede. Seria 300 am cartuse pe care le refilez de un an, au cel putin 10, 15 refiluri dar sunt si care crapa de la al doilea refill. Pe langa asta HP 351, cartus color nou, desfacut si pus in imprimanta de mine si scoate dungi. Deci sincer nu stiu ce sa mai zic. Pe langa asta am vazut ca exista in ultima vreme o tendinta din ce in ce mai mare,din partea producatorilor de a apela la programe de reciclare a cartuselor ( adica preiau cartusele goale de pe piata si le refileaza pentru ca, mai apoi sa le revanda ca noi ). deci e posibil ca acel cartus nou sa nu fie chiar nou. Asa ca...
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
orgzilla



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 9:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

as vrea sa intreb un cunoscator,la multifunctionalele Epson care este diferenta intre SX si DX.Din ce am comparat eu nu sunt diferente,nici macar la pret. http://****emag.ro/compare?cat=57&m0=27&p0=110083&m1=27&p1=44421 Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 2:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Seria sx este mai noua decat dx. Sx merge cu doua seturi de cartuse 711-714, 891-894, iar dx doar cu 711-714. In rest aceasi marie alta palarie.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
raulpoet



Data înscrierii: 04/Sep/2010
Mesaje: 6
Locație: Recas, jud Timis

MesajTrimis: Sâm Sep 04, 2010 12:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bună ziua, aș dori să achiziționez și eu un multifuncțional ... După o lună de studiu al pieței m-am oprit la un Canon MP990 (atât din motive de performanță cât și motive personale, fiind fan Canon :) )
Aș dori sa întreb dacă imprimanta funcționează dacă folosește în același timp cartușe reîncărcabile cu cele originale ? (MP990 are un cartuș gri care am înțeles că nu are corespondent, deci va trebui să fie cel original mereu)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Sep 04, 2010 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Orice imprimanta functioneaza cu originale combinat cu compatibile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovidiuACO



Data înscrierii: 03/Sep/2010
Mesaje: 6
Locație: ROMANIA-pitesti

MesajTrimis: Sâm Sep 04, 2010 10:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Ziceai de F4280; fereste-te ca de dracu' gol de ele. E ceva acolo cu memoria seriei cartuselor, dar e complicata treaba, nu merita efortul
.

Sustin ce spune el !!! Am acasa hp F2480 si dupa 2 incarcari la cartusul negru nu am mai avut ce-i face (am incercat multe metode)! E performanta dar cand e vorba de refill, e belea, trebuie sa cumperi cartus nou !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_alexandru



Data înscrierii: 06/Sep/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2010 10:27 pm    Titlul subiectului: merita banii un Lexmark Prestige Pro805 Răspunde cu citat (quote)

Vreau sa stiu daca aveti (sau daca exista) cerneala pentru refill-area cartuselor 100xla .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 8:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, sunt si kit-uri refill, si cerneala bulk:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/Interpret_S_405.html sau
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Lexmark/Prestige_Pro_805.html
kiturile au codul LMI-9100D pt. black, respectiv LMI-9100C pt. color, iar cerneala: L9100-100MB pt. bk, respectiv L9100-100MC/M/Y pt. culori.


Ultima modificare efectuată de către zzozzo la Mar Sep 07, 2010 9:12 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
popescu_alexandru



Data înscrierii: 06/Sep/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok. multumesc de raspunsul promt!
vroiam sa stiu care este parerea dumneavoastra despre aceasta multifunctionala. eu am nevoie de o multif. care sa stie wireless, sa faca duplex, sa aiba capacitate mare a cartuselor si cartusele sa se poata refill-a. am inteles ca lexmark a adoptat solutia capetelor de imprimare neincluse in cartus. in cazul in care cerneala se usuca in duze se poate curata capul de printare acasa sau trebuie dusa imprimanta la un specialist?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate eu nu cunosc aceasta imprimanta, dar sunt convins ca puteti gasi destule review-uri pe net despre ea.
Legat de capul de printare, banuiesc ca nu ar trebui sa apara probleme daca se respecta recomandarile generale privind utilizarea imprimantei (gasiti cateva si la noi pe forum). Daca totusi se intampla sa se infunde, atunci recomand sa duceti la un atelier specializat (care va folosi o solutie speciala de desfundare intr-o baie cu ultrasunete), dar puteti incerca si dvs acasa, (mai ales daca aveti si dvs. un dispozitiv de curatare cu ultrasunete pt. bijuterii), pt. ca avem si noi pe site un asemenea cleaner si puteti comanda: "Solutie inkjet DHR 100ml uz extern doar pentru desfundare capete de printare", iar metoda este prezentata aici: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=893#893
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ralucel81



Data înscrierii: 08/Sep/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 8:27 am    Titlul subiectului: HP 5280 Răspunde cu citat (quote)

Buna

As vrea sa dezbatem un subiect important pentru multi dintre cei care printeaza frecvent acasa si detin o imprimmanta HP 5280.

Am avut 2 cartuse color originale si unul negru. De curand am achizitionat un sistem CISS de reincarcare, am facut singuri instalatia acasa dupa filmulete de pe youtube, totul mergea bine pana la culoarea rosie. Daca aveam nevoie sa printez o pagina care sa contiina culoarea rosie sau orice combinatie cu rosu este un dezastru. Pur si simplu nu vrea sa imprime aceasta culoare, ba chiar scoate galben in loc de rosu.
Stie cineva vreo solutie la aceatsa problema? Am nevoie urgenta sa imprimanta (am de printat mai multe planse si poze si nu stiu ce sa ma fac cu nebunia asta).
Multumesc si astept parerile voatre!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community