Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cerneala neagra se sterge de pe unele hartii

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
eradu



Data înscrierii: 15/Apr/2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Noi 15, 2009 6:18 pm    Titlul subiectului: cerneala neagra se sterge de pe unele hartii Răspunde cu citat (quote)

buna,

folosesc o imprimanta hp officejet pro k5400 cu cerneala refill inktec
si am observat ca la hartie mai ieftina ( http://****emagbirotica.ro/produs/HARTIE_COPIATOR_A4_160_GR_SKY_PREMIUM-5493 ) culoarea neagra se sterge cand se apasa cu degetul,
la o hartie ceva mai scumpa ( http://****stilxxi.ro/product--Carton-superalb-COLOTECH-A4--220.html ), nu se sterge,

stiti cumva de ce se sterge doar negrul, sa fie de vina si cerneala?

si daca tot am deschis topicul risc si mai pun o intrebare... stiti cumva hartie mai groasa (160gr/mp) ieftina si care merge bine color inkjet?

later edit: dupa putina documentare am descoperit ca diferenta dintre cernelurile color si cea neagra este ca negrul e cerneala pigment (scrie pe flacon) iar celelalte sunt cerneala dye
Mi se pare ca cerneala dye se usuca mai repede pe toate tipurile de hartie, de exemplu pe hartie lucioasa nu pot printa in modul normal (20 secunde/pagina) pt ca negrul se sterge (merge doar cu printare foto care dureaza peste 1 minut/pag)

Deci acum m-ar interesa daca este cerneala de refill black dye pt hp officejet pro k5400
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tandalosu



Data înscrierii: 23/Oct/2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 12:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu odata am patit ceva de genu': in graba am cumparat hartie de 100g/mp (sau sa fi fost 120?) care era destinata imprimantelor laser (era scris frumusel pe ambalaj)...si dupa 24 ore am observat ca incepuse sa dispara cerneala...erau sterse pozele cumva...probabi nu s-a fixat cerneala pe hartie. Poate ai luat hartie necorespunzatoare...sau poate nu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 9:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Hartie foto (A4 dar este si alt format) aici http://mediatec.ro/Medii-de-imprimare-a4.html

2. Recomand sa folosesti cerneala recomandata de Inktec pt negru si nu alta, vezi daca hartia foto inktec nu ti-o vara sub stratul de matt sau glossy corect si nu se va mai lua. Nu e vorba de cum se usca ci de felul in care trece prin porii aceia care permit sa ajunga cerneala prin primul strat pana la hartia propriuzisa, s-a mai discutat pe forum nu ma repet acu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eradu



Data înscrierii: 15/Apr/2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asa e, hartia lucioasa laser nu merge la inkjet,
am uitat sa mentionez ca e vorba de hartie normala, nelucioasa, cum se vede in linkuri,
cea care merge mai bine e defapt recomandata pt laser dar se pare ca are o suprafata mai fina la care si cerneala adera mai bine, a doua hartie mentionata am observat ca are ceva asperitati,

deci cerneala aia negru pigment ma deranjeaza pt ca nu se usuca repede pe orice suprafata, am combinat aseara culorile dye si am scos negru dye,
intradevar fata de cel pigment se usca repede si bine pe orice suprafata (inclusiv lucioasa) dar nu iese negru intens, pe unele foi iese mai cenusiu,

credeti ca ar fi practic sa fac negru dye din cernelurile color si sa-l bag in cartus?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stai sa ma lamuresc frate, tu vrei sa printezi poze sau sa te prostesti...?

Deci, in cazul in care vrei sa printezi ceva care are imagini, deci poze, etc, uita de harie obisnuita sau laser, tipareste pe de alea la care ti-am dat link, daca lucrezi cu cerneala. Pentru ca o poza trebuie sa reziste si daca ploua pe ea conashule, nu asa ca o pui pe orice jeg de hartie.

Deci, principiul hartiei foto pt ink este ca are gaurele (pori) si doar dedesubt e hartia propriuzisa, iar cerneala intra SUB acel strat poros, nu exista alta solutie sa faci poze cu ink, nu improviza ca nu merita.

Si daca intra si se fixeaza pe hartia de sub stratul transparent, poti sa pui si degetu', si picioru', poti sa saruti poza iubitei daca vrei tot aia e, nu se mai sterge. Restul ce zici tu e nashpa, nu tzine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eradu



Data înscrierii: 15/Apr/2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 1:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu sunt chiar noob in domeniu, stiu ce-nseamna hartie foto, dar eu am nevoie sa printez color (e vorba de carti, nu poze) si pe hartie normala cu inkjet, in primul rand pt pret, nu pot iesi la un pret cat de cat apropiat cu laserul,
pt printuri de calitate superioara folosesc laser cu hartie lucioasa, dar costa de vreo 3 ori mai mult

poate o sa schimb imprimanta, un http://****epson.ro/internetLive/dctm/content/RO/ro_RO/products/photo_inkjet_printer/ROU_Product_Model_R285_RO.inter.jsp cu 6 culori care cica scoate o fotografie A5 in 12 secunde, hp officejet k5400 scoate A4 in peste un minut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 1:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Epson lucreaza mai repede nu pentru ca are 6 cartuse, ci pentru ca functioneaza pe principiul piezolelectric, care permite evacuarea cernelii pe duze cu viteza mai mare fara a praji cartusul. Asta pt ca n-are ce se praji la un piezo.

Buna idee.

In ceea ce priveste print pe hartie cand ai de facut brosuri sau alte de alea, ok, nu iei hartie foto, dar iei macar hartie de inalta rezolutie si absorbtie, cu difuzie minimala, exemplu ITP-7210, 1440dpi, 105g/mp.
E o hartie de uz general, pentru toate imprimantele cu cerneala.
Deoarece e relativ subtire (105g/mp) si are o suprafata neutra (nici mata, nici lucioasa), e foarte buna pentru imprimat documente care contin imagini si text, destinate prezentarii (de exemplu: brosuri informative, cataloage de produse, lucrari stiintifice); se poate lamina, desigur... si 32,86 lei 100 pagini nu-i chiar rau.

In cadrul mai ieftin dar f bun e si M19, 190g/mp, costa 21.47 lei 50 coli si e hartie foto mata, excelenta calitativ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eradu



Data înscrierii: 15/Apr/2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 6:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am descoperit pe forum ca cerneala neagra pigment inktec trebuie din cand in cand scuturata ca sa se omogenizeze,

deci a mea devenise cam vascoasa si nu mai venea in jos de pe peretii ciss-ului, am scuturat-o bine si se usuca mai repede acum, e mai ok,

ma miram si eu de ce nu se mai usuca pentru ca n-a fost asa de la inceput,
e cerneala cumparata de la powertrust,
ma mir ca nu s-a infundat imprimanta,

Deci de retinut ca cerneala pigment inktec trebuie omogenizata din cand in cand! Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 8:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ASA ESTE, FOARTE CORECT, nu stiu de ce nu ai fost informat in aceasta privinta.

Asta se intampla pentru ca cerneala e copiata 1 la 1 dupa cea originala, aceea fiind gandita sa functioneze in interiorul capacitatii unui cartus iti dai seama, nu in flacon de 100ml de CISS, unde se sedimenteaza desigur.

In general e bine sa misti CISS cat de cat, inainte de printare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community