Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

HP LaserJet 1200PCL - probleme tehnice

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 3:42 pm    Titlul subiectului: HP LaserJet 1200PCL - probleme tehnice Răspunde cu citat (quote)

ziua buna tuturor.ma poate ajuta cineva cu o idee despre care piesa este vorba in descrierea care urmeaza?la scoaterea unei pagini de test la acest model de imprimanta laser, pe partea dreapta a paginii apare, in relief, o urma -fara toner- de parca ar fi ca la felicitarile care au imagini in relief.nu se aude nici un zgomot anormal in functionare iar cartusul este nou si original (C7115X).eventual si un manual de service pentru acest model, pentru toti cei care se vor mai intalni cu probleme de acest gen la HP LaserJet 1200 PCL.multumesc si sa auzim numai de bine.
P.S. Cu ajutorul domnului admin al acestui forum o sa apara si imaginea paginii de test.


si iata si link-ul catre manualul de service(e cam mare fisierul pdf, cam 7.65MB):
http://****4shared****/get/16269376/e564215b/Service_Manual_-_HP_LaserJet_1200_Series.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Auleooo, acuma vad ca forumul e plasat la copiatoare desi vb de imprimante. Il mut dincolo. Si continuam. Veti fi redirectionati automat unde trebuie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 10:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa recapitulez.
1. am demontat imprimanta ca in link-urile de mai jos:
a) http://****printertechs****/tech/mkinst/mk-1200-5fuser1.php
si
b) http://****printertechs****/tech/mkinst/mk-1200-6fuser2.php
si cred ca este vorba despre fuserul imprimantei.este "jupuit" si trebuie inlocuit.vreo idee pe unde gasesc ceva mai ieftin de acest gen?sau ceva de genul sa achizitionez o imprimanta cu altceva defect dar cu un fuser assembly bun.... cu ajutorul domnului admin, o sa apara si o imagine de interior al imprimantei demontate.fasiile acelea doua sunt (cred) din fuser.in interiorul imprimantei ceva praf si "oarece" panzuce de paienjenei (din aceia mai mici). se schimba ansamblul cu totul sau se poate schimba doar fuser-ul? cum e mai bine? imprimanta nu a mai fost folosita pana azi de vreo 2 ani.multumesc si toate cele bune.

Nota admin: imaginile











Ultima modificare efectuată de către zarzarel la Vin Noi 20, 2009 10:20 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 10:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acu ne pui sa rezolvam rebusuri, respectiv sa intelegem ce ai scris LOL??... OK, deci: zi luni la arad@mediatec.ro ce iti trebuie (sau telefonic la telefoanele p.l Arad, Mediatec Zona Vest

GESTIUNE, FACTURARE, CONSULTANTA VANZARI Zona Vest:

tel./fax: 0257.282.844
0732.335.092
tel.: 0372.950.004
)

si cere pret si termen de livrare, sa vedem ce pret reusim sa facem pt tine! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Dec 02, 2009 11:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

o zi buna tuturor.am facut rost de un film(nu cumparat, ci l-am primit de la un amic) dar bine ca nu era in stare buna, intrucat am incercat sa-l schimb pe cel din imaginile de mai sus cu cel primit de la amicul meu si l-am montat gresit in sensul ca nu am folosit vaselina Chemplex pt.a gresa elementul termic si l-a "afumat" bine.acum stiu care e treaba si chiar daca mai "demolez" inca un film, tot o pun pe picioare imprimanta asta.multumesc pentru tot ajutorul acordat pana acum.promit sa fiu mai atent cu montajul viitorului nou film.sa auzim numai de bine.am intrebat ca pret la un service din Ploiesti(Producton) si pentru operatiunea asta valoarea este de 150 ron(cu film compatibil de la ei).doar nu o fi .... ala chiar asa de negru sa nu reusesc si eu. prea "suca a lui nea Marin" nu sunt
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Mie Dec 02, 2009 6:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://rapidshare****/files/315304755/Montajul_fuser_filmului.pdf.html

Instructiuni de montare a fuser filmului,sper sa-ti fie de ajutor. Very Happy
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Aug 21, 2010 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ziua buna tuturor.am probleme acum cu "coteatza" asta de imprimanta.....la listare, din 3 pagini, 2 se blocheaza in imprimanta si trebuie desfacut capacul din spate pt a fi scoase....am stricat la hartie cel putin vreo 100 de coli....care sa fie problema?cartusul este original si a fost refilat o singura data, toner folosit marca amteq.multumesc pt.ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Aug 24, 2010 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai... urmareste cand desfaci imprimanta ca sa deblochezi hartia exact UNDE s-a blocat, adica descrie mai exact. La intrare in cuptor, la o rola, la iesire, la..... unde?

De regula acea stabilire exacta a locului de blocaj releva si cauza acestuia.

Adica... daca vad ca o masina s-a oprit la nivelul zidului unei case, pot spune ca una din cele mai probabile cauze ale opririi masinii a fost ca a intrat in zid, intelegi? Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Sep 01, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

seara buna. blocajul este la iesirea paginii din imprimanta.iese pagina cam de doua degete din imprimanta, deci trage pagina si scoate pana la 3-4 randuri de cifre sau litere....ceva de genul unui ordin de plata la care iese doar inceputul, vreo doua degete de caractere....trebuie sa desfac capacul din spatele imprimantei ca sa scot foaia care a ramas blocata acolo....cartusul din imprimanta este original, hp 7115X si a fost refilat o singura data, bineinteles cu toner Amteq....am o "dambla" pt toner de buna calitate....multumesc si toate cele bune in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community