Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

ICC PROFILE

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bundy220



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: ICC PROFILE Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Am o imprimanta ip4500,si am avut pe mana un colorimetru gretag i1mach...Am facut doua profile de culoare pentru doua tipuri de hartie pe care le folosesc de obicei,dar nu cred ca am si reusit sa folosesc acele profile.Ideia este ca orice setare fac la printare,chiar daca vreau sa scot ceva aiurea,iese la fel.Am intrat instart/setings/printers am dat clic dreapta pe ip4500 si proprietati,am adaugat profilul facut de mine,si l-am trecut pe set as default.Cam atat m-a dus mintea.La setari imprimanta am dat manual corection,si am setata profile si driver machine,si auto windows...,dar degeaba.
Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat ,va multumesc.Daca nu,de asemenia. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 23, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai complicat, hai ca o lasam pe luni. Promit sa caut. (sper sa si gasesc!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bundy220



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intre timp am mai cautat si eu,si am gasit o varianta,de fapt doua:
una ar fi sa setez acel profil in preview la fotoshop de fiecare data cand printez,si a doua ar fi sa folosesc un soft de printare care sa permita alegerea profilelorinput,output si monitor,cum ar fi Qimage.
Am mai inventat eu si o varianta romaneasca,dar inca nu e testata(celelate doua le-am verificat si merg)
Aceasta ar consta in redenumirea exacta a profilului de culoare facut de mine (cu scula respectiva) ,cu numele original al profilului corespunzator fiecarui tip de hartie de la softul imprimantei,iar cand aceasta se seteaza automat pe profilul respectiv,de fapt incarca profilul creat de mine.
Mai trebuie si testata aceasta varianta,dar eu cred ca va merge,mai ales ca alfel nu pot folosi profilele in cd label de ex,sau alte programe.Daca ati mai gasit si alte variante,sunt interesat.
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bundy220



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

VREAU SA PRECIZEZ,PENTRU CEI CARE SE INDOIESC,SAU NU STIU EXACT LA CE REFERA TOATA DISCUTIA,CE SE MERITA SA LUCREZI CU PROFILE CREATE SPECIAL PT TIPUL DE CERNELA FOLOSIT,SI PE MARCA DE HARTIE FOLOSITA.REZULTATELE SUNT UIMITOARE!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 12:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa e, dar e limpede ca si in fotografie ca si in alte domenii, multi vad - putini pricep.
Asa e, solutia sunt ICC profile custom, nu se va compara cu nimic prefabricat gasit pe net sau oriunde altundeva. Dar pt asta trebuie sa ai pricepere.... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bundy220



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 10:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu detalii despre artificiul romanesc de care vorbeam mai devreme.
Nu am reusit INCA deoarece fisierul facut de mine(profilul) are in descriere altceva decat cel de la canon. Asadar trebuie sa mai fac cateva artificii. Si inca ceva profilele originale au extensia *icm* iar cel facut de mine *icc*.Cred totusi ca nu este acesta apectul cel mai important.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community