Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cartus C3903A (pentru HP 6P) defect.

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ciradu



Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 3:56 pm    Titlul subiectului: cartus C3903A (pentru HP 6P) defect. Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta scoate paginile cu umbră. Am înțeles dintr-un răspuns de pe forumul vostru, cred, că ar fi o problemă legată de poziționarea lamelei pe cilindru. Am dus cartușul la service de 2 ori și problema nu s-a rezolvat. Nu știu ce i-au înlocuit, dar tot așa scoate. Nu știu ce să fac. Nu am bani de o imprimantă nouă și nici de un cartuș original. Merită să iau unul compatibil (Certo)? Sau există în București un service care chiar l-ar putea remedia? (nu Producton)


Ultima modificare efectuată de către ciradu la Joi Ian 07, 2010 7:07 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 4:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fac antireclama, dar decat certo mai bine MA sau sky, vezi oferta mediatec, e 161.60 lei aici http://mediatec.ro/detalii-Skyhorse/sh-c3903a.htm

Poate fi si rola magnetica nu doar lamela.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 8:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aha, acuma vad poza, deci umbre nu era doar asa, la figurat, niste pete, ci CHIAR UMBRE a ceea ce tiparest! Asta-i interesant, n-am mai intalnit! Trebuie sa-l intreb pe Zele, hai ca-i spun azi sa vedem ce opinie are, poate intra chiar el sa raspunda la topic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

schimba sau curata bine rola PCR, aia de cauciuc, si treaba se rezolva
curata bine si lagarele unde e fixata
bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 11:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bine, corsar. Si in ce ma priveste, rectificare - rola de cauciuc, i-am spus magnetica din obisnuinta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciradu



Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Ian 09, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

corsar a scris:
schimba sau curata bine rola PCR, aia de cauciuc, si treaba se rezolva
curata bine si lagarele unde e fixata
bafta


Multumesc pt răspuns. Sper să găsesc și un tutorial unde să văd cum se dezasamblează cartușul, fără să pierd tonerul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciradu



Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sâm Ian 09, 2010 1:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am curățat și rola, și lagărele, și toate componentele, mai puțin rezervorul de toner. Degeaba. Tot așa scoate. Aș fi vrut să înțeleg mai bine principiul de funcționare. Ce anume face ca cilindrul să se magnetizeze conform informației primite și ce anume ar trebui să facă să dispară acea magnetizare imediat după prima rulare completă? Căci se pare că aici e problema.
Oricum, mulțumesc pentru răspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 09, 2010 10:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ciradu a scris:
Am curățat și rola, și lagărele, și toate componentele, mai puțin rezervorul de toner. Degeaba. Tot așa scoate. Aș fi vrut să înțeleg mai bine principiul de funcționare. Ce anume face ca cilindrul să se magnetizeze conform informației primite și ce anume ar trebui să facă să dispară acea magnetizare imediat după prima rulare completă? Căci se pare că aici e problema.
Oricum, mulțumesc pentru răspunsuri.


Citeste aici http://****howstuffworks****/laser-printer.htm

Pe scurt, cilindrul este inscriptionat de un fascicol laser care incarca negativ cilindrul in punctele de rigoare (cele care compun scrisul/imaginea), rola de incarcare (magnetica sau de cauciuc) scoate tonerul din locasul sau si il pune in contact cu cilindrul. Ce nu e retinut de cilindru si mai ramane pe rola de incarcare, e sters de o lamela subtire numita Dr Blade.

Acesta (cilindrul) retine toner (praful, incarcat usor pozitiv) doar pe punctele incarcate electrostatic in prealabil de raza laser din alineatul anterior.

Foaia de hartie, incarcata in prealabil cu o incarcatura electrica negativa mai puternica decat a cilindrului, retine tonerul, transferandu-l pur si simplu de pe cilindru pe suprafata acesteia, dupa care incarcatura electrica a hartiei e descarcata simultan cu intrarea in cuptor, care are o rola calda sus si una neincalzita jos, cea fierbinte "topind" pur si simplu tonerul (care de fapt e un praf compus din particule de plastic f fine si pulbere neagra) in hartie, fixand astfel imaginea.

O lamela sterge cilindrul de eventuale urme de toner ramase pt a pregati totul pentru o noua scriere. Doar daca lamela ta nu sterge bine, altceva nu pot sa spun... si eu zic sa schimbi cartusul, sau sa-l duci la alt service.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciradu



Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E posibil, mă întreb ca problema să fie a imprimantei, nu a cartușului? Adică rola aceea caldă să preia parțial imaginea de pe pagină și să o aplice la următoarea tură?
Sau am eu prea multe idei? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciradu



Data înscrierii: 18/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Ian 10, 2010 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

L-am desfăcut încă o dată, am scos lamela și am curățat-o. Acum scoate mult mai bine. Încă nu e perfect, dar e o mare diferență.
Mulțumesc pentru tot.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 11, 2010 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community