Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Lexmark sau HP?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
camy



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 2:32 am    Titlul subiectului: Lexmark sau HP? Răspunde cu citat (quote)

Salut !

As dori sa achizitionez o imprimanta si nu ma pot decide intre doua modele - Lexmark E120 si HP P1005.

Sunt destul de asemanatoare, diferentele pe care le-am observat sunt:
Lexmark:
- volum de lucru lunar - 2000 pagini, dar volum de pagini lunar recomandat 2000
- memorie 8MB
- viteza procesor 183 MHz

HP P1005:
- volum de lucru lunar - 5000 pagini, dar volum de pagini lunar recomandat 1500
- memorie 2MB
- viteza procesor 226 MHz
- IN PLUS, HP are si optiuni de imprimare duplex (ce inseamna exact? consuma timp mai mult decat fata-verso manual?)

In rest, tonerele costa cam la fel pt oricare dintre ele, la fel si tonerele compatibile, la fel si refill-ul.

Criteriile mele de selectie sunt: sa scoata cat mai multe pagini (doar alb-negru ma intereseaza), sa pot face refill, sa nu aiba nevoie de chip reseter pt refill si sa aiba capul de scriere pe cartus ca sa pot rezolva usor problema daca acesta se va defecta.

Astept cu interes parerile si sfaturile voastre.
Va multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 8:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Definitiv HP. Nu argumentez doar fapul ca HP respecta specificatiile tehnice cu sfintenie (rezolutie, viteza de printare, etc), ci si faptul ca HP mentionat de tine este obiectiv o clasa mai sus decat Lex-ul mentionat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camy



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 12:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camy



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 12:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As mai fi vrut sa stiu cum este cu refill-ul la HP P1005, daca are chip dintr-acela (sau cum as putea afla daca are sau nu) si in cazul in care are ce pot face pt a-mi permite refill (la un centru specializat).

Ma poate ajuta cineva?

Trebuie sa ma decid cat mai repede.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 8:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

camy a scris:
As mai fi vrut sa stiu cum este cu refill-ul la HP P1005, daca are chip dintr-acela (sau cum as putea afla daca are sau nu) si in cazul in care are ce pot face pt a-mi permite refill (la un centru specializat).

Ma poate ajuta cineva?

Trebuie sa ma decid cat mai repede.


Are chip, dar aia e treaba firmei de refill, ce treaba ai tu? Smile
Ca sa-ti permiti sa faci un refill, trebuie sa stii cat costa si sa ai cel putin atatia bani la tine cand mergi acolo...!!!! Cool Nu inteleg intrebarea, adica cum... "ce pot face pt a-mi permite refill" ???

In fine. Nu stiu la tine in oras cat costa, in Arad preturile incep de pe la 45 de lei si pana pe al 60 lei pe cartus refilat. Deci daca ai 61 de lei in buzunar, aici e deajuns ca sa iti permiti refillul, na! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camy



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc din nou !

Nu m-am exprimat eu suficient de clar, voiam de fapt sa intreb - daca imprimanta are chip, ce pot face pt ca imprimanta sa imi permita sa-i fac totusi refill?

(citisem ceva de genul ca ar trebui sa cumpar alt chip inainte de refill? ca trebuie resetat chipul? sau ceva de genul acesta... )

Daca se poate face refill, indiferent daca are sau nu chip-ul acela, atunci e ok.

Din cate stiu si aici in Buc refill-ul este intr-adevar 61 de ron Smile

O zi faina la Arad !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 11:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, trebuie chip.

Si daca vrei sa-ti faci singura refill Very Happy uite aici:

http://****youtube****/watch?v=e30Z8aOycI0&feature=player_embedded
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community