Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema ciss epson p50

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Pixel



Data înscrierii: 15/Iul/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 6:03 pm    Titlul subiectului: Problema ciss epson p50 Răspunde cu citat (quote)

Salut

Sunt nou pe aici si am si urmatoarea problema: detin un epson p50 cu ciss si nu imi da toate culorile adica printez o poza la photo si imi apar dungulite cum ca n-ar avea toate culorile. Ii dau o curatare (Head Cleaning) si dupa aceea un Nozzle Check si totul este ok. Ii dau alta poza la fel imi apar dungulite. Iarasi dau curatare nozzle check si totul e ok incerc a 3 si la fel. Intr-un final am dat vreo 20 de curatari si nimic aceeasi problema. Daca selectez aceeasi poza sau alta poza si dau la Best Photo numai am nici o problema decat ca dureaza ff mult si consuma la fel.

Cum as putea rezolva problema? Are ceva infundat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 9:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cap de printare infundat. Schimba cerneala. Daca ai sa te uiti cu atentie pe foaia de la nozle check ai sa vezi Yelow sau Light magenta cu dungi lipsa, ori cu dungi difuzate. ca sa fii sigur fa in Word niste dreptunghiuri pline de culoare ( cate unul pentru fiecare din cele 6 nuante ) si printeaza-l pe text si imagine. sau scaneaza un print nozle check si posteaza-l. Personal am lasat un P50 cu capul in aer 5 zile dupa care i-am dat un clean si si-a revenit. imprimantele sunt super dar trebuie avuta grija cu cerneala.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Pixel



Data înscrierii: 15/Iul/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Iul 16, 2010 9:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut

Ai dreptate in legatura cu capul infundat. Am printat 6 patrate, 1 patrat pt fiecare culoare si am obs mai bine fiecare culoare. Dupa aceea am dat o curatare si un nozzle si am obs ca la galben exista 2 dungulite cu tenta galben inspre negru. In concluzie ce as putea face sa curat capul de printare ? Imi recomanzi o anumita solutie sau exista cartuse cu solutii sau ceva de genu acesta?

App: in legatura cu acel p50 ai lasat capul de printare in ceva solutie sau pur si simplu a fost noroc Smile?

Ms pentru ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Iul 17, 2010 6:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie avuta foarte mare grija cu aceste solutii de curatare. in general au in compozitie amoniac, ai carui vapori au efecte corozive in zona panglicilor de contact ale capului. De aceea se recomanda cleaningul.


P.S. In legatura cu acel P50 mai mult a fost ghinion ca am uitat sa parchez capul de print Embarassed Embarassed . Dar ti-am zis dupa doua clenuri si-a revenit complet ( si asta a fost acum vreo doua sapt. )
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iul 17, 2010 6:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Doar solutia DHR contine amoniac, solutia TCS nu.
Asa ca cine nu e perfect sigur pe ce face, sa ia TCS, niciun pericol acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Iul 17, 2010 8:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De coriozitate ce contine TCS?
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iul 17, 2010 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare tuturor. chiar.... ca (virgula) curiozitate....din initiale este un Clean Solution, din ce stiu, se foloseste pentru interiorul cartuselor(odata cu cerneala cu care se refileaza)...banuiesc cum ca ar fi ceva bazat pe alcool....(isopropilic ?????)....eu unul nu am folosit niciodata TCS...daca vreau sa desfund "pe interior" un cartus intr-o seringa de 5 ml, pun 3 ml de alcool isopropilic si restul cerneala - asta la canon PG40, CL41 sau la cateva tipuri de cartuse HP(21,22,27,28,etc) cu rezultate multumitoare....dupa care folosesc obligatoriu "vibraretul" adica dispozitivul ala ultrasonic .... o sa incerc la un cartus "mort" adica infundat de mai bine de un an zeama de lamaie sau otet(d'ala care se foloseste la ciorba de burta)...ca tot nu mai pot sa folosesc acel cartus...cine stie...poate inventez ceva folositor Laughing asteptam oarece explicatii de la cei care conosc mai multe..multumesc si o zi buna in continuare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iul 19, 2010 8:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ideea cu zeama de lamaie, cate vreme e "parafiltrata" Laughing , ca daca-tz ramane o pulpa pe duze, om esti!

Re seriosi insa:

DHR (Dead Head Recobery, adica recuperator de capete de printare moarte) este o solutie agresiva, pe baza de amoniac, ce desfunda la op adica pana si nasul lui Tutankamon. De folosit, desigur, cu "te good vibes" a masinii cu ultrasunete, dar nu mai mult de 15s si doar duzele cufundate in solvent!

TCS (Thermal Cleaning Solution, adica solutie de curatat cartuse care functioneaza pe principiul termic - spre dif de Epson care e pe pricipiul piezoelectric, de ex...) este un usor decapant (gen detergent, nu foarte agresiv) in amestec cu cerneala, insa o cerneala fara culoare. Adica acea "baza" care pe urma primeste diversi coloranti si alte componente pentru a replica cerneala originala. Asta o face ideala atat pentru desfundari sau curatari, cat si pentru diluarea cernelii uscata in burete, chestie care nu se poate face cu DHR.

...pe de alta parte, desfundarea unui cap de printare incapatanat este cea mai eficienta cu DHR.

...si totusi, desfundarea cu Ultrasunete are efect cu adevarat daca e facuta concomitent si in ext si in int duzelor, si asta o obtii refiland cartusul si vibrandu-l cu TCS mai eficient decat cu DHR, intrucat vibratiile se transmit mai eficient din mediu de cerneala fara culoare (TCS) in cerneala cu culoare, deci se va curata mai bine in cazul infundarilor interioare cu TCS decat cu DHR.

...cu toate astea DHR e ....


Si discutia poate continua la infinit. Asa ca va invit pe voi, dupa cele cateva lamuriri oferite, sa decideti in timp (si revenind din cand in cand la acest topic pentru a impartasi si altora) care solutie in ce imprejurari e cea mai indicata. Sau poate si alti solventi sau solutii, poate si mai bune, nici o suparare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Iul 19, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DHR e super pentru capete, dar daca e tinut capul in aceasta solutie ramane DH ( dead head), datorita actinii corozive a amoniacului. Dar daca discutam de un Dead Head nui mare pirdere. Totusi daca raman ceva vapori pe contactele capului de print (mai ales daca e un Epson unde se face conectarea cu o cupla si o banda de date) o sa faca o electroliza de toata frumusetea si dupa aia sa vezi distractie ca sa mai recuperezi capul de print. Inainte sa te apuci de treaba indicat e sa iei ceva etnobotanic inainte, sa fii un pic mai happy si dupa te apuci de treaba.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
m25



Data înscrierii: 14/Iun/2009
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 10:15 am    Titlul subiectului: CISS P50 Mediatec ? Răspunde cu citat (quote)

Am remarcat faptul ca CISS-ul oferit de Mediatec pentru P50 este mai ieftin decat la alte firme. Imi puteti spune daca exista diferente calitative fata de alte produse similare si ce versiune de soft are la CIP-uri? Acest CISS poate fi montat si pe un multifunctional PX660? Cam cate reumpleri se fac de obicei in viata imprimantei? P50 se poate reseta de catre user la atingerea pragului de service cu vreun program gratuit ? Multumesc.

Ultima modificare efectuată de către m25 la Vin Apr 06, 2012 8:32 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
m25



Data înscrierii: 14/Iun/2009
Mesaje: 5
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 19, 2012 9:36 am    Titlul subiectului: CISS de la Mediatec Răspunde cu citat (quote)

Nu a luat nimeni CISS de la Mediatec pentru P50 ?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community