Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CANON MP 270 - service error 5200

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
anca



Data înscrierii: 27/Iul/2010
Mesaje: 2
Locație: Suceava

MesajTrimis: Mar Iul 27, 2010 11:21 am    Titlul subiectului: CANON MP 270 - service error 5200 Răspunde cu citat (quote)

Buna,
m-am uitat cu atentie si am am vazut ca nu mai este un alt folder pe aceeai pb .. sper ca nu am mai gresit cu postarea.
Am o pb la o multifuntionala CANON PIXMA MP270 si anume imi apare "eroarea 5200" care consta in faptul ca nu imi trage foaia in imprimanta ca sa listeze sau sa copieze; merge doar scanerul.
ms anticipat,
_________________
anca
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Iul 27, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua

se pare ca si la MP270, la Eroare 5200 - este vorba tot de: "creștere anormala a temperaturii (supraîncălzire cartuș). Aveți nevoie de diagnostic în service", conform http://****e-katalog****.ua/opinion_ie.php?resolvedName_=CANON-PIXMA-MP270

ar trebui sa mearga cu metoda de la MP260 (doar daca nu e defect capul sau placa logica), sau eventual incercati asta:

1. Set "ink counter reset" (If you chage cartridge new one or refill).
2. Set "low ink warning setting" as default.
3. Unplug power and USB cable.
4. Waiting 10 min.
5. pluging in power and USB cable.
Please make 1 step and check result.

sau

- unplug the power n usb cord
- keep the headprint inside the craddle
- try to move the headprint into full right-corner(headprint
cleaningside)by moving-left the craddle belt until u heard
some "snapp" sound
- plug the powercord again
- if u heard "cleaning progress" then u r printer going to respond
- try to print 'printer test page' or 'nozzle check'
- if it succeed, try to print some 5-10 pages continously
good luck...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gica8



Data înscrierii: 08/Aug/2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Aug 08, 2010 6:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La mine error 5200 (nu mai imprima dupa ce cartusul negru livrat odata cu multifunctionalul a fost reincarcat de mai multe ori) s-a rezolvat asfel:
Reset can be done once your printer is on Service Mode:
a. Switch Off the Printer
b. Hold the Resume Button(triunghi inscris in cerc rosu)
c. Switch On and Hold the Power Button
d. Release the Resume Button
e. Press the Resume Button Twice
f. Release the Power Button

By this time your printer is in service mode already.

Run the Service Tool Program (Resetter): http://hotfile****/dl/28164016/37b9cb4/ ... 0.rar.html

Select EUR as the Region (depends on your location)
Set Clear Waste Ink Tank, select Main & Platen
Click Cleaning 1 (Printer will print)
Then Click Main and Platen

Softul poate fi de folos si in cazul imprimantelor Canon iP3600, iP4600, MP190, MP240, MP260, MP480, MP540, MP620, MP630, MP980
Sper sa va fie de folos Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AS_Rat



Data înscrierii: 22/Noi/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 1:39 pm    Titlul subiectului: salut! Răspunde cu citat (quote)

imi cer scuze k intervin si eu asa. Am achizitionat de curand un Canon MP270, cand cerneala a fost pe terminate, d fapt cand s-a aprins becul de la cartusul B, am incercat sa-l refillez, si am reusit. Am observat k nu imi mai arata nivelul la cerneala si nu se mai stinge beculetul care indica nivelul acesteia. banuiesc, unii dintre voi ati trecut prin asta,... se poate face ceva pt ca sa imi indice nivelul de cerneala? va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vasibadboy



Data înscrierii: 26/Iul/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Iul 26, 2011 7:28 pm    Titlul subiectului: Salut... Răspunde cu citat (quote)

Am aceasi problema si cu Pixma MP250 (eroare 5200)...problema e ca am incercat in toate felurile si toate modalitatile care le-am gasit pe forumuri si tot degeaba...pana acum cateva saptamani a mai mers...si imi aparea mai rar aceasta eroare...dar acum...orice as incerca nu mai merge...am schimbat inclusiv cablu' USB...de 2 sau de 3 ori am dus'o la un service...si ciudat...acolo mergea...dar acasa nu mai mergea...se mai poate face ceva cu ea? astept un raspuns...

Mersi!!!
Salut!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Aug 25, 2011 12:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respectele mele.pai dragilor...tot datorita colegilor din familia MEDIATEC (plus experimentele mele personale pe aparate care folosesc cartuse pg 510/512 si cl511/513 am constatat urlatoarele:
1.la eroarea cu codul 5200(ca sa nu mai apara o perioada lunga de timp):
- pasul 1:demontarea imprimatei pana se ajunge la posibilitatea de a spala si de a degresa rolele mecanismului din partea dreapta a multifunctionalului:
- pasul 2: curatarea mecanismului cu alcool isopropilic, scoaterea paslelor din dreptul cartuselor bk/color si spalarea lor cu apa calda sau rece de la robinet si uscarea lor:
- pasul 3: dupa curatirea perfecta(ce mai e perfect in ziua de azi decat faltul ca certitudinea este ca toti vom ajunge in acelasi loc...fie marii hoti(nedovediti) dintotdeauna dar, dupa sufletul meu, colegii si mentorii mei din familia Mediatec) a angrenajului si gresarea cu substentele adecvate(nu ulei de bucatarie sau ceva de genul), se trece la pasul 4;
pasul 4: curatarea panglicii de comanda de la placa de baza la suportul cartuselor;(nu folositi pentru aceasta operatiune alcool de nici un fel pt.ca riscati sa stergeti informatia existenta pe aceasta panglica(foarte multe erori apar de la faptul ca, fiind folosita tehnologia "jet de cerneala" in constructia aparatului, in timpul functionarii(mai mult sau mai putin indelungata) sar stropi de cerneala in spatele panglicii despre care vorbesc, in dreptul locasului unde panglica este montata(cu contactii respectivi) pe suportul cartuselor;in timp, stratul de cerneala ingrosandu-se, apar mici "probleme" de transmitere a comenzii de la PC sau de la scanner la suportul cartuselor(cerneala fiins o substanta cu compusi chimici, are efecte de acest gen);
- pasul 5: reasamblarea aparatului, tinand cont de clemele care se pot rupe sau deteriora la demontarea/montarea capacelor laterale sau a cutiei care contine si scannerul;
- pasul 6: bineinteles ca ati scos cartusele din locasul lor, inainte sa va apucati de dezasamblare Laughing . refilarea lor, conform regulilor de refilare pt.aceste cartuse(kit refill Inktec, adica cerneala(eventual solutie de curatire interioara, in cazuri de infundare a cartuselor: http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Canon--PIXMA%20MP%20270.html#models
MCS, recomandat si experimentat de mine aceasta solutie
curatire cu un servetel curat a contactelor cartuselor si montarea lor in suportul lor din aparat(sa nu se greseasca locasul cartusului bk cu cel color...se poate intampla, in euforia reusitei de a reasambla aparatul...(eu am patit-o prima data la un Canon MP250).
- pasul 7:
A) daca, dupa operatiunile aste realizate cu succes, totusi mai apare mesajul de eroare 5200, sunt intrutotul de acord cu parerea domnului zzozzo si anume cum ca virgula capul de printare sau placa logica a aparatului este defect si necesita inlocuire;nu este problema de la cablul USB care sa necesite inlocuire(se poate incerca si inlocuirea cablului USB dar dati-mi voie sa ma "indoi" de rezolvarea in acest mod;
B) la rezolvarea postata de dl. "gica8" treaba cu service tool-ul rezolva definitiv problema doar daca punctul A) de mai adineauri este in afara discutiei, altfel nu(parerea mea);
C) in ceea ce priveste problema colegului "AS_Rat"....nivelul de cerneala indicat de aparat, daca va deranjeaza faptul ca nu mai este indicat de software-ul aparatului, singura solutie este doar achizitionarea unui cartus nou(de preferinte original, nu compatibil).altfel NU... .
D) problema colegului "vasibadboy" ... daca citeste toata postarea asta de mai sus, gaseste "ideea" de rezolvare.
In speranta ca nu am fost neinteles in cele de mai sus postate, astept din partea colegilor din familia MEDIATEC orice fel de critica constructiva si orice idee care poate ajuta la rezolvarea mai detaliata a acestui subiect.
Multumesc pentru rabdare si ingaduinta.toate cele bune toturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community