Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon pc d340-scaneaza pe jumatate

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 2:27 pm    Titlul subiectului: Canon pc d340-scaneaza pe jumatate Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Supun o alta problema,in dezbatere;Este vorba de un mfc.canon pc d340,care listeaza copiile pe jumatate ok,iar pe cealalta full negru,,laserul imprimantei e bun,fiinca pe printer merge ok.numai la scanare face problema asta.Eu am desfacut-o de 2ori ,am curatat tot si am pus la loc,si a mers cca.o sapt.Banuiesc ca e de la scaner,dar vreau sa ma conving,sa stiu ce mai fac cu ea,si ce zice si clientul,daca merita facuta......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi ca ai postat din greseala la copiatoare, am mutat topicul la imprimante.

Iuliu - admin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Verifica panglica flexibila de la scaner. Are o intrerupere pe undeva .Aceasta se manifesta la deplasarea scaner-ului, cand se " trage" si de acea panglica...
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FOARTE BINE merlingerin !

Asa este, atunci cand se "plimba" cititorul scannerului sub sticla aceea, legatura intre acesta si imprimanta resp. PC este facuta de o panglica cu fire. Undeva in aceasta panglica intrerupe un fir odata ajunsa scanarea la mijlocul paginii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 10:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am verificat panglica de la scaner,din prima faza.e ok,nu prezinta probleme,vizual cel putin...am verificat si lampa,dandu-i o copie cu capacul deschis,fara document,si era aprinsa toata de la cap la cap,iat listarea a fost cu parte alba iar cealalta neagra(ma refer la jumatatea pagini,pe lung,adica de sus in jos)Pana nu verific cu o alta panglica,nu pot sa mai fac nimic..
MULTUMESC MULT,oricum:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E POSIBIL CA PARTEA DE ALIMENTARE SA FIE OK si partea de transmisie sa fie afectata de miscarea panglicii, faptul ca e aprinsa lumina nu e relevant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 1:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ori e pamblica de la scaner ori e placa de baza a echipamentului. ia in calcul can derifici pamblica si pozitia in care sta in aparat. E posibil ca intinsa pe masa sa faca contact traseul intrerupt, si sa-ti apara ok.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 1:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am lovit de cateva ori de probleme de felul acesta. Panglica a fost de vina...Pe ADF cum scoate ?
PCB-ul (formatter) nu este responsabil in aceasta situatie !

Succes.
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mentionez ca nu areADF.Ramane sa i scot panglica afara,si sa o verific de la cap la cap.Pna acum nu am scoso ,dar am verificat capetele,si ce se putea vedea,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum a ramas Viorel ?
Ai rezolvat ?
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 8:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am scos panglica am verificat-o bine,nu gasit nici o problema,am pus-o la loc ,mi-a mers mie vre-o 2zile ,si o sapt.la client,apoi ma sunat si mi-a spus ca din nou listeaza pe jumatate.Mai precis partea din stanga ok,si dreapta neagra,asta de sus in jos pe lungime,sa nu se inteleaga jumatate pe latime.
Oricum,momentan a ramas la client.Poate are noroc sa mai gasesc una la fel,dar cu alta problema.Pana atunci e cam subiect inchis.
multumesc,oricum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 4:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Revin cu alta problema la canon pc d340...Initial avea probleme la ridicatul tavii pt.preluarea hartiei,am verificat putin la rola,tava,pinioane,etc,si dupa aceea mi-a dat mesaj pe display;;SYSTEM ERROR E100.
din cate am mai vazut a-r fi eroare de laser.Ma gandesc sa poate sa nu fie altceva,sau si altceva,oare se leaga cu problema tavii de hartie??? Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 4:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta ai gasit?

Citat:
1) Drum unit
Is the drum unit installed in host machine?
NO : Install the drum unit.
2) Connection
Is the connection of the connector (J908) on the BD detection
PCB, connector (J907) of the laser unit, and connector (J102) on
the DC controller PCB normal?
NO : Correct the connection.
3) Laser/scanner unit, DC controller PCB
Try replacing the laser/scanner unit. Is the fault corrected?
YES : End.
NO : Replace the DC controller PCB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 6:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am gasit si asta.Dar e100 e cam eroare generica la canon.De ex.e100 la canon ir 1018 este eroare de drum unit,dar la mine nu e vorba de drum unit ca are cartus normal,echiv.hp15x,oricum ,cred ca am gasit problema.Tot uitandu-ma pe la unitatea laser,am vazut ca tija care este actionata de capac ,si la randul ei actioneaza laserul are o protectie de plastic,si nu erea prinsa bine,ma gandesc ca asta nu dadea voie sa actioneze complet tija,am pus-o corect si acuma merge.O mai tin si maine in probe sa fiu sigur.
Multumesc frumos, Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community