Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Probleme listare imprimanta Samsung ML-1640

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
catalinalex73



Data înscrierii: 08/Noi/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Lun Noi 08, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Probleme listare imprimanta Samsung ML-1640 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am urmarit metodele de resetare si refilare pt. cartusele imprimantei Samsung ML-1640. Am lucrat in consecinta, resetarea sa realizat ok, problema este la listare. Pagina iese cu imprimarea mai jos decat trebuie, adica iese decalata, aceasta decalare fiind variabila, adica imi incepe listarea ba de la mijlocul paginii, ba mai de jos, ba mai de sus. La proximativ 9 pagimi imi listeaza si una corect. Nu stiu de unde vine aceasta problema. Daca ati mai intalnit aceasta problema, va rog sa-mi spuneti si mie care ar fi rezolvarea. Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 8:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema poate fi din rolele care transporta hartia sau din senzorul de prezenta a hartiei. Adica una mecanica.

In sensul ca: daca senzorul e defect si rolele trag ca si cum nu ar fi hartie in tray, apoi senzorul indica prezenta acesteia prea tarziu, e posibil sa tipareasca nealiniat corect.

Verifica intreg acel ansamblu pana la intrarea hartiei pe cilindru, sa fie curat, fara praf-resturi hartie-murdarie-clame-agrafe-dopuri de bere Smile, vezi daca problema persista.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinalex73



Data înscrierii: 08/Noi/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 8:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, o sa verific, desi imprimanta a fost folosita numai pana s-a terminat cartusul de start, iar interiorul ei mi s-a parut a fi curat. Este ciudat faptul ca am testat-o pe 3 sisteme de operare diferite, pe o statie de lucru si doua laptop-uri. Pe Windows XP si Seven imi listeaza decalat, pe Vista, a listat prima pagina decalat, apoi restul de pagini (aprox. 50) le-a listat corect!!! Oricum o sa verific si cele indicate mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 8:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca pe seven iti facea problema presupuneam ca nu e driver pt el dar daca merge mai bine pe seven decat pe XP si Vista, e chiar ciudat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinalex73



Data înscrierii: 08/Noi/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie Noi 17, 2010 8:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu noutati!!! Dupa ce am fost la 2 service-uri cu imprimanta, am aflat ca problema este din controlerul imprimantei, care nu ar da comanda de listare atunci cand trebuie. Mi s-a spus ca nu au ce sa-i faca pt. ca nu se gasaeste un astfel de controler, practic trebuie schimbata placa electronica pe care este acesta. Se poate gasi, totusi, o astfel de placa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce versiune de firmware a avut imprimanta,
si cu versiune a fost resoftata ?
Problema poate fi din formatter , dar numai daca a aparut o eroare in softul introdus in ASIC-ul Jupiter 4E.
Altfel, mecanica, senzori.

Liviu.
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
catalinalex73



Data înscrierii: 08/Noi/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 10:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merlingerin a scris:
Ce versiune de firmware a avut imprimanta,
si cu versiune a fost resoftata ?
Problema poate fi din formatter , dar numai daca a aparut o eroare in softul introdus in ASIC-ul Jupiter 4E.
Altfel, mecanica, senzori.

Liviu.


Versiunea initiala a fost 1.29.00.78. Am pus fw 1.29.00.60, lista aiurea asa ca am pus fw 1.29.00.83. Aceeasi situatie. Adevarul este ca la fiecare schimbare de fw, am oprit imprimanta dupa cca. 30 de minute pt. ca singura nu se restarta (asa cum am citit prin tutoriale), ledul fiind rosu si aprinzandu-se si stingandu-se intermitent. Cine ar putea resofta imprimanta? Aici (in Craiova) nu se baga nimeni la asa ceva!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 10:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citesete si aici :
http://****copierservice.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=1753
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
catalinalex73



Data înscrierii: 08/Noi/2010
Mesaje: 5
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merlingerin a scris:
Citesete si aici :
http://****copierservice.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=1753


Multumesc, am rezolvat, era un scurt pe placa cu controllerul imprimantei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community