Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Multifunctional HP Laserjet Pro M1132 MFP, A4 , CE847A &

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sb3984070



Data înscrierii: 28/Oct/2010
Mesaje: 3
Locație: pensionar

MesajTrimis: Sâm Oct 30, 2010 3:03 pm    Titlul subiectului: Multifunctional HP Laserjet Pro M1132 MFP, A4 , CE847A & Răspunde cu citat (quote)

Doresc sa-mi cumpar aceasta imprimanta.Care sunt avantajele si dezavantajele acestei imprimante .Ce parere au cei care detin astfel de imprimanta.Se poate reincarca acasa cartusul?Si de cate ori?Se gaseste toner?Astept pareri pro sau contra.
_________________
Am o imprimanta canon mp 140 sinu mai merge doresc sa-mi cumpar una laser Multifunctional HP Laserjet Pro M1132 MFP, A4 , CE847A la pret de 600 lei ce parere aveti merita sau imi recomandati alta.Se poate reincarca cu toner? Astept sugestii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cristist50



Data înscrierii: 29/Oct/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Oct 31, 2010 1:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu sunt in cautari.
Pe langa cea specificata de tine, ar mai fi Canon MF4010 care are cartus FX10.

Ne poate da cineva un sfat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 7:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FX10 e perfect pentru reincarcare! Nicdio problema cu acest cartus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristist50



Data înscrierii: 29/Oct/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 01, 2010 7:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din nefericire ati raspuns doar la jumatate din intrebarile puse initial.
Era vorba de doua multifunctionale: un HP M1132 MFP cu cartus CE847A si Canon-ul.

La HP sunt probleme?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 02, 2010 7:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe voi de fapt va intereseaza aspectul refill-ului, pentru ca orice alt aspect poate fi dedus din specificatiile tehnice ale imprimantei, pe care le gasesti peste tot pe net, ca e HP, ca e Canon, ca e orice alta marca.

Cat de buna sau proasta este o imprimanta, de regula se judeca in functie de scopul pentru care o utilizezi. O imprimanta excelenta la tine acasa devine ultimul gunoi intr-o primarie de exemplu, undetre sa faca 5000 de copii pe luna.

O imprimanta perfecta pentru primarie devine un monstru inutil pentru tine, intrucat dai o groaza de bani pe niste capacitati de viteza si anduranta de care nu ai nevoie efectiv.

Deci: care imprimanta e mai buna? Pai din punctul de vedere Mediatec, cea care pune cele mai putine probleme la refill.

De aceea m-am limitat a-ti spune ca FX-10 e un cartus excelent pentru refill, imi aduce aminte de batranul Q2612A si vremurile lui de glorie, in rest fa bine si citeste caracteristicile (copii pe minut, rezolutie, etcetc, ce tavite are, daca face sau nu double-sided copy, poate are fax, poate leaga si cravate...!) si decide ce vrei, noi iti spunem daca e ok la refill. Din ce s-a spus pe-aci, orice merge cu FX-10 eo imprimanta de vissssssss!

Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
smart_ret



Data înscrierii: 28/Oct/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 12:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta in cauza (M1132 MFP) foloseste cartusul CE285, care practic acelasi ca si CB435A/CB436A, cu mici diferente pe laterale. Toate componentele pentru refill si remanufacturare sunt cele de la cartusele mai sus indicate si se gasesc cam peste tot (acelasi toner, acelasi cilindru, wiper blade, etc...) cu diferenta ca chipul este specific doar pentru acest model si se gaseste destul de usor si acela. Il poti incarca fara probleme si acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cristist50



Data înscrierii: 29/Oct/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 6:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentu raspunsuri. Ma intereseaza imprimanta doar din punct de evedere al refilului, restul sunt neimportante deoarece nu sunt nici tipografie nici rimarie.
Cu stima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 10:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, asa este, CE285 e foarte asemanator cu CB435 (inclusiv la capacitate, ~1500 pag.), de fapt se poate monta CB435 in loc de CE285, cu modificarile de rigoare (care sunt expuse pe diverse forumuri)...
dar si "deficientele" cartusului CB435 s-au pastrat (si nu ma refer la faptul ca e de capacitate mai mica decat FX-10 sau ca are nevoie de cip):
in majoritatea cazurilor dupa 1-2 refilari incepe sa listeze sters (din cauza rolei magnetice), iar componentele (cilindru, lamele...) se schimba mai des ca la un FX-10 (la care la mult mai multe pagini listate se schimba aceste componente), ceea ce duce la un cost de refill mai mare in cazul acestor cartuse (ceea ce vor defapt producatorii de consumabile OEM).
Banuiesc ca multifunctionalul Canon cu FX-10 are un pret de achizitie mai mare, dar daca se listeaza destul de mult cu ea, isi va scoate banii rapid din economiile facute la refill.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai grija cand raspunzi sa nu apesi din greseala pe topic nou. Continua asadar aici discutia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
floryn_99



Data înscrierii: 20/Ian/2012
Mesaje: 1
Locație: Constanta

MesajTrimis: Vin Ian 20, 2012 8:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desi topicul e mai vechi, il aduc la viata cu o mica intrebare...
Poate cineva sa-mi recomande o multifunctionala laser alb-negru cat mai ok din punct de vedere calitate-pret cu un buget maxim de 550 lei.
Am citit discutia despre catusele FX-10....o multifunctionala care foloseste acest cartus...stie cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tuca46



Data înscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 9:42 pm    Titlul subiectului: multifunctionala laser - refill usor , cilindru pret Răspunde cu citat (quote)

buna ziua,
ma intereseaza si pe mine o multifunctionala laser la care refill ul sa se faca usor (si nu f scump)
In plus, dupa cate refill uri estenecesaraa schimbarea cilindrului, daca se gaseste usor si cat poate costa acesta.

multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Canon



Data înscrierii: 15/Oct/2011
Mesaje: 24
Locație: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 11:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O varianta destul de ok e si samsung SCX la care se poate rezolva problema cip ului iar cartusele sunt destul de durabile daca sunt refilate corect
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Feb 07, 2012 9:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare si respecte....buna faza cu legat cravate... Very Happy Very Happy Very Happy mai era si de faza cu crema de ghete in loc de cerneala la refill cartuse inkjet...e bine ca mai exista si voie buna, nu numai probleme....numai bine tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community