Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cap de printare infundat Ip 4850

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
memotek



Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Noi 20, 2010 4:00 pm    Titlul subiectului: Cap de printare infundat Ip 4850 Răspunde cu citat (quote)

Salut.
Am de vreo 2 luni un IP 4850. Refill am facut aproape 60 ml de fiecare culoare in parte. Pana mai acum 3-4 zile cand s-a infundat pe negru foto Sad .
Mentionez ca la 2-3 zile am printat cate ceva, cel mai mult am printat in ultima vreme niste carti de vizita cam 1070 si de aici se trage buba.
Am bagat capul de prinatre la jet de apa calda, l-am bagat in solutie cu amoniac, a mers prima ora si s-a facut ok...numai pentru inca 400 de carti de vizita. Si iarasi buba.
Acelasi tratament l-am folosit numai ca acum nu mai imi da yellow-ul deloc, iar celelalte culori nozzle check-ul e in liniute Sad .
Am nevoie de ajutor.
Nu a stat nefolosit deci in principiu daca nu e uscata cerneala in sita capului de prinatre ar trebui sa poata fi desfundat.
Va rog sa ma ajutati, orice raspuns poate fi folositor.
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Noi 20, 2010 7:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu solutie DHR si aparat cu ultrasunete.
Instructiuni http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
memotek



Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 10:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am incercat cu DHR si ultrasunete, si-a revenit yellow dar nu mai da photo bk Sad .
Maine il bag iar si il tin mai mult, poate poate isi revine.
TInd sa cred ca sita la IP4850 e mult mai fina decat la IP4500 si IP4700, am lucrat si cu celelalte 2, mai mult cu IP4500, dar nu mi s-a intamplat asa de repede beleaua asta...sa se infunde ata de grav.
Astept noi idei de desfundat.
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 7:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai DHR este mama solutiilor de curatare. Incearca sa picuri putina solutie in capul de print chiar acolo unde vine cartusul. Lasi 5 min maxim si pui imprimanta in priza sa faca un cuiclu de curatare.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
memotek



Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 8:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si-a mai revenit azi.
Subtile liniute la c,m,y,bk dar acum la PGI5 bk am ceva probleme. Mai incerc si maine cu ultrasunete. Tot sper sa isi revina 90 % macar.
Multumesc pentru sfaturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sfat: Foloseste pentru refillul lui PGI-5 cerneala de CLI-8 (dupa ce desfunzi desigur). Tine-ne la curent!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
memotek



Data înscrierii: 18/Noi/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am intarziat cu raspunsul....s-a desfundat in proportie de 90% pe M,C si Y, Bk photo si text fiind ok; dupa nici 15 printuri aceleasi probleme. Am renuntat deja....numai ptr text o mai pot folosi caci la imagini da pierdut deja Sad .
Sunt dezamagit, capul de printare e mult mai prost la partea sitei fata de precedentele. Printurile sunt superok dar se infunda repede.
Nu recomand nimanui aceasta imprimanta.
Multumesc tuturor care m-ati ajutat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dview



Data înscrierii: 28/Ian/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 9:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut
Aproximativ aceeasi problema o am si eu, in sensul ca am cumparat imprimanta de la pcgarage acum 3 saptamani, am folosit cartusele originale pana s-au terminat, dupa care am mutat cipurile pe ciss-ul care l-am avut la ip4600 plin cu cerneala inktek.
in prima seara a printat super ok, nicio problema.
a 2-ua seara, dupa 2-3 printuri, a inceput sa nu-mi mai scoata rosu, dar deloc, ca si cum ar fi fost cartusul gol. am dat si un nozzle check si pauza...rosu nu printa deloc.
dupa multe chinuieli si nervi zile la rand, spalat capul de printare, pus solutie de desfundat am trimis imprimanta cu totul la baietii de la ciss-shop**** din bucuresti. (de unde am cumparat ciss-ul pentru 4600)
au verificat-o, aceeasi problema si la ei.
intr-un final am vorbit cu ei si mi-au zis ca s-a rezolvat...ca printeaza rosu.
mi-au trimis-o inapoi, a printat prima seara, a doua seara exact aceeasi problema, rosu pauza.
am dat cleaning, deep cleaning, intr-un final a inceput iar sa scoata.
in fiecare seara trebuie sa-i dau 2-3 deep cleaning-uri sa inceapa sa scoata rosu.
numai ca in seara asta mi-a pus capac, printez 2-3 foi, imi scoate rosu, dupa care nu mai scoate, ii dau 2-3 deep cleaning-uri, mai scoate 2-3 foi cu rosu, dupa care nu.
cred ca o iau razna, am avut 4200, 4300, 4500, 4600 de la canon, dar asta a reusit sa-mi scoata cei mai multi peri albi.
ma bate gandu` sa-mi iau un Epson P50 (daca nu gasesc nicio solutie cu 4850-ul), ce credeti...e ok?
Multumesc anticipat si astept cu interes o sugestie de rezolvare a problemei mele.
Ciao
George

P.S. - mentionez ca atunci cand printeaza rosu, printeaza perfect, fara linii, dungi etc, ci exact asa cum ar trebuii sa printeze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 11:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta e de competenta forumistilor furnizori de CISS-uri, asteptam interventia lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dview



Data înscrierii: 28/Ian/2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intre timp mi-am cumparat un Epson P50 si un ciss de la
cissimprimante
http://****mediatec.ro/phpBB2/profile.php?mode=viewprofile&u=548
si pot sa zic doar ca sunt super incantat de tot.(imprimanta, ciss, persoana de la care am cumparat)
urmeaza sa trimit 4850-ul tot la acelasi user de mai sus sa vada daca mai poate face ceva.
Multumesc...si revin cu update-uri vis a vis de 4850 de indata ce le am.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Dec 11, 2010 7:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru apreciere. Very Happy Very Happy
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicu2



Data înscrierii: 12/Iul/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Dec 29, 2010 12:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai incercat sa folosesti cartusele originale? Cerneala originala au un solvent ceva ce desfunda cartusul.
Poti imprima o zi din cartusele originale dupa care pui cele la care ai facut refill, si tot asa. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community