Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

laser color

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cristi



Data înscrierii: 02/Feb/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sâm Feb 02, 2008 10:48 pm    Titlul subiectului: laser color Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare. Sunt in cautare acum, citit reviewuri pe situri romanesti si din afara de cateva zile ..vreau sa-mi iau o imprimanta laser color buna , care sa aibe si niste consumabile convenabile .M-am hotarat sa-mi fac singur fluturasii dupa mai multe experiente neplacute la cateva firme "specializate" . Ei bine m-am oprit la hp 2605 . Am auzit lucruri bune de ea, insa as vrea sa stiu si pararea vostra. Am observat de asemenea ca e o unitate de masura comuna pentru imprimantele astea ...pentru cartuse mai bine zis..."mii de pagini"...daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva...o intrebare de amator ..ce inseamna unitatea asta de masura...de ex.. cartusul original q6001a citesc ca are o capacitate de 2500 de pagini ..ce inseamna asta? o acoperire de cat la % a paginii doar cu acest cartus ? Cu alte cuvinte...daca de ex vreau sa printez poze color full A4 si printez in mod ideal in asa fel incat folosesc in acelasi timp si in mod egal toate cele 4 cartuse - cate pagini voi umple? 2500? sper ca ati inteles ce am vrut sa intreb...nu prea ma pricep la imprimante laser dar vreau sa invatz:D .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 10:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nr de pagini se refera la acoperire tip text, adica 5% (un topic inrudit gasesti aici pe forum http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=86 )

Acoperirea pt imagini variaza de la 20% pana la 60~75%, functie de compozitia imaginii, daca sunt etichete sa zicem (construite din 20~30 de culori) sau poze (sute sau mii de culori), functie de calitatea printarii (densitate de tiparire - draft, normal, good si picture quality), adica nu-ti da nici producatorul nr. de pagini pt poze pt ca n-are de unde sti ce vei tipari tu, 30 de poze A4 cu campul verde sau cu cerul albastru, iti dai seama nu?

Undeva in medie, pt cartuse de 2500 de pagini 5%, nr de poze A4 pe care le poti tipari (la rezolutie beton) e de cca 200 buc. Dar nu ma impusca te rog daca vei reusi doar 100, am dat ceva extrem de orientativ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristi



Data înscrierii: 02/Feb/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 10:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos. Ati fost de un real ajutor pentru mine. E o adevarata placere sa primesti asa niste informatii pretioase fara sa ti se vare pe gat o imprimanta sau alta sau sfaturi partinitoare in functie de pret asa cum am tot primit la astfel de intrebari de la diversi furnizori de p-aici..multumesc inca o data. Deci probabil ca cel mai bine cand am acoperire mare ( ex. 70-80%) ar fi sa nu ma folosesc de imprimanta mea ci sa merg la un xerox sa ma folosesc de imprimanta lor..Smile la 0.5 lei / pagina ies mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 4:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, daca nu faci din printat un business, mai bine mergi la ei pt. ca pretul acolo este mai jos din cauza ca au echpament profesional, care tine mai multe mii de pagini, poate "s-a scos" deja din ce a produs pana acum si merge deja pe profit si cu adaosuri mai mici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community