Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cerneala DuraBrite Ultra Ink
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 4:50 pm    Titlul subiectului: Cerneala DuraBrite Ultra Ink Răspunde cu citat (quote)

Asa se numeste cerneala din cartusele imprimantei Epson Sx . Cine comercializeaza in Romania acest tip de cerneala ? Ce alt tip de cerneala are aceleasi proprietati ca sa fie compatibila ? De fapt cartusele originale ale celor de la Epson cine le produc ? In sensul cine produce cerneala din ele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 4:54 pm    Titlul subiectului: Re: Cerneala DuraBrite Ultra Ink Răspunde cu citat (quote)

Cristip1970 a scris:
De fapt cartusele originale ale celor de la Epson cine le produc ? In sensul cine produce cerneala din ele ?


Epson! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 5:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inseamna ca numai de la ei se poate achizitiona originale . Multumesc pt raspunsul rapid . Cerneala compatibila cu cerneala lor exista ? In aceeasi compozitie care n-o stiu ca nu sunt profesionist in materia asta . Banuiesc ca principala compatibilitate ar fi legat de printare foto . Pe mine m-ar interesa printare pe hartie uzuala .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 7:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cerneala durabrite este cerenala de tip pigment. Daca ai sa cauti un pic in forum este un post in care este explicat destul de bine diferenta intre cele doua. Recomandarea mea estesa folosesti cerenala de tip DYe inktec, luand in consideratie faptul ca banuiesc, ca ai un sistem ciss pentru imprimanta in cauza.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 12:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... si ca sa putem sa te indrumam mai precis, te rog impataseste-ne denumirea completa a imprimantei tale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 1:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta se numeste Epson Stylus SX 125 . Am deschis si un topic pe forumul dedicat tipurilor de imprimante unde voi mai scrie pe parcurs cate ceva legat de cum va lucra . Asta legat de tipul cernelii am citit si am vazut cam in ce consta diferentele . Cred ca mai am de citit .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 1:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ah, da.... ok.... din pacate EXACT pt tipul acesta de cartus inca nu exista cerneala dedicata. Poate a refillat cineva cu una din cele existente si ne poate sugera cu ce cerneala potriveste mai bine...?

Daca nu, wait for Research&Developpment de la Inktec (care ocupa 25% din forta de munca acolo) sa isi faca treaba. De regula ei scot mai tarziu cerneala compatibila, dar cand o scot e chiar identica dpdv al rezultatelor printarii, deci merita asteptat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 2:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O sa scriu eu cate ceva cand voi testa alta cerneala tipica pt Epson . Mai dureaza pana in 2 saptamani cand se va termina cerneala neagra la mine si apoi voi incerca variante inkjet . Cartusele au seria T1281 pt negru si pt cele color sunt T1282 pt albastru , T1283 pt rosu , T1284 pt galben . Si inca ceva dinstictiv la cele originale este Vulpea din poza .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 6:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu sonteaza ce anume scrie pe cartuse. Cerneala tot durabrite este este la felcu ccerneala din T0711-714 si seria dinainte. Capul de print tot pe 3.0 picolitri merge, deci Inktec e ok. Problema este sa fraci imprimanta sa accepte cartusele refilate.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 9:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe carutsele de refill originale scrie cu ce alte imprimante sunt compatibile . Cu Epson Stylus S22 , Sx420W , Sx425W si Epson Stylus Office Bx305F , Bx305FW . Si litera M de pe ce scria pe ambalaj cred ca este un indice . Deci cam astea sunt compatibilitatile originale de la Epson.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se termina cerneala in cartuse si n-am dibuit nimic compatibil . Parca as injecta direct in cartuse fara sa le scot alt tip de cerneala tot de Epson , cum mi-a zis cineva mai sus .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 8:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A spus deja cineva:

cissimprimante a scris:
Nu sonteaza ce anume scrie pe cartuse. Cerneala tot durabrite este este la felcu ccerneala din T0711-714 si seria dinainte. Capul de print tot pe 3.0 picolitri merge, deci Inktec e ok. Problema este sa fraci imprimanta sa accepte cartusele refilate.


Deci prioritatea ta nu este ce cerneala sa bagi si cum, ci cum sa faci cartusul sa mearga dupa refill, pentru ca nu exista inca resetator la chipul acestora, si chipul blocheaza accesul curentului la sistemul piezoelectric din cartus care coordoneaza print-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 8:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am vazut in setari ceva legat de resetare . Banuiesc ca se foloseste cand se schimba cartusele , logic . Mai specifica ca se poate reseta cand apar erori de recitire a cartuselor deja consumate partial , tot originale . De aceea m-am gandit la varianta injectarii - refill direct cu cartusele in imprimanta , lucrand cu acelasi chip deja recunoscut de imprimanta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 8:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristip1970 a scris:
am vazut in setari ceva legat de resetare . Banuiesc ca se foloseste cand se schimba cartusele , logic . Mai specifica ca se poate reseta cand apar erori de recitire a cartuselor deja consumate partial , tot originale . De aceea m-am gandit la varianta injectarii - refill direct cu cartusele in imprimanta , lucrand cu acelasi chip deja recunoscut de imprimanta .


Cand chip a zis ca stop-joc, nu mai tine resetarea cu pricina, de care zici tu. Aceea se refera la un cartus la care chipul mai are informatie, cand e gata contorul la chip acel soft NU STIE RESETA CHIPUL DE PE CARTUS.

Cum ai scris si tu, acel reset e pentru " erori de recitire a cartuselor deja consumate partial", nu pentru cartuse unde contorul chipului zice "pa"... Sad

Pe scurt, pentru resetarea unui chip e nevoie de un resetator care practic readuce chipul la starea dinainte de a se consuma acel "contor"... dar discutie e mai complicata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 10:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As fi dorit sa vad in sectiune un asemenea cartus cu sistem piezo . E adevarat ca in functie de cantitate trimite informatii catre soft . Softul la randul lui permite circulatia catre capul de printare sau aceasta circulatie este libera si se comanda numai printarea propriu-zisa adica alimentarea capului cu acel curent electric necasar ? Nu vorbim ce valori sunt caci sunt diferite de la imprimanta la imprimanta . Resetarea soft pt erori recolereaza variatia de curent catre cartus pt cantitate de cerneala sau invers de la cartus catre soft ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 9:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu asa, ci:

Chipul e un simplu contor, care (functie de nr de printari si de densitatea acesteia, info primite de la imprimanta desigur, resp de la softul acesteia) numara, estimand asadar cata cerneala se consuma. Estimarea este destul de exacta, ideea e ca aproape de terminarea cernelii e un prag-limita al contorului care, odata depasit, isi schimba o valoare in chip, anuntand softul imprimantei ca s-a epuizat cartusul, din acel moment softul ti-l afiseaza ca fiind cartus gol, nepermitandu-ti sa mai tiparesti.

Pentru a reseta contorul, exista resetatoare (la celelalte cartuse mai vechi), avem pe forum destui priceputi in ale chipurilor (nu e cazul meu) care pot sa-ti explice acolo, la nivel de porti si epprom si memorii de nu-stiu-care ce se intampla si cum, cert e ca acele resetatoare reseteaza starea chipului la cea initiala, resetand contorul si eliminand valoarea aceea de cartus gol. Odata resetat, cartusul functioneaza fara probleme daca este reumplut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 10:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta am pricetut acum . Deci nu este decat estimativa contorizarea lor , nu este reala direct proportional cu cantitatea .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 10:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa e.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 2:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am cautat si pe site la chinezi am gasit compatibilitate pt aceasta cerneala . alibaba**** dar cate chinezarii nu sunt doar decat pacaleli ?!?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe alibaba**** sunt oferte, problema e ca sunt oferte de distributie, daca te apuci ca utilizator final sa iei leg cu ei sa aduci pt consumul tau e transportul de 10 ori cat marfa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 6:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu sa comand eu ma gandeam . Poate se aprovizioneaza la noi en-grosisti . Citisem cava dar fugitiv legat de garantie-calitate germana . Poate prin ei apare si in Europa ca multe altele care ne sunt de folos .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 8:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Esti din Bucuresti? Stii cum e centrul "comercial" Europa? Ei, cam asa e alibaba**** asta, un fel de loc in care tot mancatoru' de orez isi tranteste oferta, cine naiba poate sa ii ia pe astia sa-i verifice in china sau taiwan, daca sunt ok, daca au chiar aia si nu ceva aiureala de marfa, daca -daca-daca...?

Da' cine are vreme de asa ceva? Smile

Asa ca, pana nu apare la clasici (Inktec, etc), nu vezi in Europa asa ceva ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 9:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stau in Galati . Cunosc si eu cum cu chinazaria de care zici chiar de n-am fost de mult timp prin bazarul lor . Sunt si eu adeptul la ce ziceai , al firmelor consacrate . Nu vreau sa citez in engleza ce scria de calitate si etc legat de cerneala pe alibaba caci poate e numai de imaginea lor scris acolo .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici in Spania nu mi-a gasit frate-miu cartuse resetabile . Si acolo la ei aceeasi buba de chipset la resetabile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 25, 2011 8:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nimeni cat de cat serios nu aduce ceva compatibil daca nu e verificat sau de la firme respectabile, ti-am spus eu frate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Feb 26, 2011 8:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cipurile pentru aceste cartuse o sa intre pe piata undeva in luna aprilie. Deci mai ai de asteptat. Deci in aprilie micul chinez o sa le termine de decriptat si fabricat, dupa care se fac comenzile si prin mai or sa ajunga cu vaporasul de la la mic cu ochii mici.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Feb 26, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vesti in asteptare Smile
Acelasi lucru asteapta si europeanul din Vest .
Deja tipul ala asiatic si-a facut reclama ca are inlocuitoare de cipuri intre 2 portii de orez . Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Mar 03, 2011 2:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deja toti chinezarii si-au scos la vanzare sisteme ciss cu cartuse resetabile si am gasit si pe rusi dar la ei de provenienta koreeana . Iar la noi pe un deja la 195 lei exact model de China . Deci mai devreme de aprilie .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 3:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://****youtube****/watch?v=UPwfF30V-74&feature=related cam ce am urmarit ...
http://****youtube****/watch?v=DEo7niWQS7g&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 3:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa vedem raspunsul celor de la Inktec...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community