Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Epson Sx 125 multifunctionala
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: Epson Sx 125 multifunctionala Răspunde cu citat (quote)

Dat banu , 200 lei si luat acasa . Primele teste la tiparire alb-negru corespund celor aflate pe net , adica inceata . Apoi testul foto la care nu am avut hartie foto indicata de Epson ci hartie foto universala Profesional Inkjet luata de la librarie . Printarea nu a fost calitativa . Chiar de am centrat-calibrat tot au aparut linii albe punctate . Iar cand am vrut sa vad luciul dupa printare s-a intiparit ampreta buricului degetului . Practic se ia cerneala de pe hartie de parca n-ar avea fixator . Sa fie de vina calitatea hartiei foto ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 7:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

IN mod sigur este de la hartia foto, iar Epson sx 125 este cel mai jos in gama home use. Deci e normal sa fie inceata si fara capacitati foto mari.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 12:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici
http://****mediatec.ro/category--produse-din-hartie--76.html
ai hartie foto.

Imprimanta ta duce orice tip de hartie, de la 6 la 300 g/m2, deci oricare din cele de pe pagina de mai sus din link e ok.

itp-100lep e recomandarea mea, A4, faci 4 poze pe o pagina, raport calitate-pret perfect. Dar te uiti tu si decizi.



Exista si hartii foto pentru inkjet mai ieftine prin super sau hypermarketuri... dar... Wink incearca si vei vedea. Sau mai bine ia doar Inktec si nu mai incerca nimic, sa nu te necajesti degeaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 1:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Flacai va multumesc pt indicatii . Voi mai scrie pe aici legat de aceasta masinarie . Azi s-a uscat cerneala de pe hartia foto ce am probat . In format A4 vroiam sa scot cateva poze familiare care sa fie facute cu cerneala din cartusele originale . Nu am pretentii mai multe din cauza faptului ca eu am luat-o pt fii-mea in primul rand sa-si faca toate baubaurile de proiecte ce le sunt cerute la scoala . Sa nu mai aibe nevoie de mers la Bibleoteca pt printare si sa ataseze poze decupate . Da , chiar asa era nevoita sa faca caci notele maxime asa se acorda , nu doar ca pe vremuri prin teorie simpla . Iar mie imi face usurari caci la fel nu mai sunt nevoit sa-mi fac notite legat de ordine si activitati legate de trafic-formare trenuri calatori. Le copiez apoi mi le micsorez cu PC si le atasez la carnet de activitate .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 1:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristip1970 a scris:
..... Azi s-a uscat cerneala de pe hartia foto ce am probat .....


Este evident ca ai olosit hartie neconceputa pentru inkjet!

Si asta penru ca hartia foto pentru inkjet poate fi atinsa pe suprafata printata imediat dupa ce scoti poza. Si anume pentru ca cerneala este absorbita de hartia care se afla plasata sub un strat transparent si lucios, prevazut cu nenumarate gaurele microscopice, deci in clipa cand iese din imprimanta poti pune degetul pe ea ca NU SE INTINDE si NU NECESITA TIMP DE USCARE.

De aceea hartia foto PENTRU INKJET difera de cea obisnuita sau cea pentru laser.

Uite cum arata (in principiu):



In concluzie, nu pot decat sa ma repet: cand vrei sa tiparesti poze, apeleaza la hartie foto pentru inkjet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartusele originale sunt urmatoarele Negru - T1281 Albastru - T1282 Rosu - T1283 Galben - T1284 si Vulpea ca poza pusa pe kit epson dupa cum este pusa si pe cutia originala a imprimantei . Exista ceva compatibilitati cu alte tipuri de imprimante din seria S . Nu sunt inca sigur pana nu recitesc pe un cartus original de refill. Edificatoare poza cu hartia . Multumesc .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 9:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe carutsele de refill originale scrie
cu ce alte imprimante sunt
compatibile . Cu Epson Stylus S22 ,
Sx420W , Sx425W si Epson Stylus
Office Bx305F , Bx305FW . Si litera
M de pe ce scria pe ambalaj cred ca
este un indice . Deci cam astea sunt
compatibilitatile originale de la
Epson.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
raulpoet



Data înscrierii: 04/Sep/2010
Mesaje: 6
Locație: Recas, jud Timis

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 6:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mulțumin domnului Mediatecar pentru informațiile despre hârtia Inkjet. Dacă puteți să spuneți și de calitatea ei în raport cu cea laser. Și legat de hârtia aceea Inktec de mai sus ... este format A4 sau format foto 20 x 30 cm ? Dacă e format 20 x 30 se pot tipări 4 fotografii 10 x 15, dar dacă e DIN A4, doar 3 (latura mare fiind 297 mm)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 7:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dintr-un A4 se por face 4 poze A6 (148X105 mm ). Formatul 10 x 15 are 152X102mm. Deci dintr-un A4 nu se pot face 4 poze 10x15.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
raulpoet



Data înscrierii: 04/Sep/2010
Mesaje: 6
Locație: Recas, jud Timis

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 7:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, așa este, asta încercam și eu să scot în evidență :)
La Mediatec după o căutare fugitivă nu am văzut hârtie în format 20 x 30 (202 mm x 302 mm), doar A4
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 8:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru imprimante ink nu cred ca ai sa asesti coli foto 20x30. Doar A4, si oricum sa scoti poze A4 la un sx 125 i-ti expira buletinul, crede-ma.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
raulpoet



Data înscrierii: 04/Sep/2010
Mesaje: 6
Locație: Recas, jud Timis

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 8:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt convins de asta, dar eu nu am sx120
Mulțumesc oricum pentru răspunsuri :)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un alt test cu hartie made in China care se zicea ca este pt inkjet . Slabe calitati chiar daca s-a uscat cerneala. Imprimanta asta nu e facuta pt calitati foto . Eu n-am avut ce face de testez pe diferite tipuri de hartii foto . In schimb documentele color ies bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

raulpoet a scris:
Mulțumin domnului Mediatecar pentru informațiile despre hârtia Inkjet. Dacă puteți să spuneți și de calitatea ei în raport cu cea laser. Și legat de hârtia aceea Inktec de mai sus ... este format A4 sau format foto 20 x 30 cm ? Dacă e format 20 x 30 se pot tipări 4 fotografii 10 x 15, dar dacă e DIN A4, doar 3 (latura mare fiind 297 mm)


Si/si.

Eu am recomandat acesta (A4) ca e mai eficient sa printezi 4 poze pe o fila, dar este si format mic.

Aici pagina cu toate marimile si grosimile: http://****mediatec.ro/category--produse-din-hartie--76.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cristip1970 a scris:
Un alt test cu hartie made in China care se zicea ca este pt inkjet . Slabe calitati chiar daca s-a uscat cerneala. Imprimanta asta nu e facuta pt calitati foto . Eu n-am avut ce face de testez pe diferite tipuri de hartii foto . In schimb documentele color ies bine.


De ce testati aiurea cand Inktec a muncit la greu sa ofere hartia EXCAT necesara acestui tip de printare?!...

Hartia inkjet (si cu asta raspund si lui raulpoet) nu ai ce s-o compari calitativ cu cea pt laser, pentru ca compari mere cu pere. Hartia laser e o hartie banala doar ca pt foto e de un anumit gramaj si grosime, ca sa aiba cat-de-cat tinuta. dar pozele adevarate nu se scot cu laser ci cu inkjet, pentru ca doar la inkjet exista acel strat, mai lucios sau nu, dupa preferintele clientului, care da acel glossy, acel efect de poza. Nu e cazul la laser, care tipareste PESTE hartie, nu patrunde SUB niciun strat care sa dea luciu pozei ca n-are pur si simplu cum, fiind cu totul alt principiu decat inkjet.

Deci, tiparitul pozelor se face ideal pe hartie inkjet. Si Inktec produce asemenea hartie la jumatate de pret fata de HP sau alti producatori de hartie foto inkjet. Calitatea n-o mai discut, convingeti-va singuri. Si hai sa continuam discutia dupa ce incercati Inktec si nu chinezisme ieftine sau alte improvizatii, ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 5:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corect. Acum chiar as fi curios daca cu cerneala inkjet s-ar putea scoate pe hartie foto ceva ce sa pot lipi pe cadranele , ceasurile auto , vitezometru si turometru . De lipit cu solutie lichida care sa nu afecteze hartia pe parte dorsala . In principal sa reziste umezelii existente in bordul masinii . Banuiesc ca s-ar putea .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 8:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In acest sens exista de la Inktec hartie autocolanta speciala, dar datorita lipsei de cerere nu am mai adus...

Ar trebui sa iei legatura cu departamentul de vanzari de care apartii (Bucuresti sau Arad) si sa vorbesti drect cu ei, daca mai exista posibilitatea de a aduce asa ceva.

Aici date contact:
http://****mediatec.ro/article--contact--1724.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Ian 18, 2011 4:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pt info .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie sa schimb cartusele sau sa aflu si sa fac refilare . Dupa cate mi-a zis adminul ar fi neaparat nevoie de resetarea chipului . Totusi la aceasta procedura voi putea refolosi cartusele originale sau am nevoie de altele ? N-am sistem ciss caci nu este fixata intr-un loc permanent imprimanta , nu am spatiu in camera deocamdata .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 11:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu au aparut inca resetatoare pt chipuri si nici cerneala pt acest cartus, deci uita de reumplere.

Din pacate singura ta solutie este sa schimbi cartusele cu altele originale. Pacat ca nu ai intrebat INAINTE de a-ti cumpara imprimanta ce sa-ti iei sa se poata face reumplerea fara probleme. Acum e tarziu...

Sau fa asa: fa cadou (de preferinta la un dusman sau ceva...) Epsonul si treci pe Canon pixma MP250 de exemplu, pret bun, e si multifunctionala, e f buna si se poate si reumple cartuse fara probleme deosebite. Dupa care invita-l cat poti de des pe ala de i-ai facut cadou imprimanta la tine si zi ce bine iti pare ca o ai pe asta noua Canon, ce usor e cu refillu' si ce bine merge!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie Feb 16, 2011 1:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate dusmanii mei sunt inexistenti . Chiar ca le-o faceam cadou daca existau . Exact ce ziceai legat de Canon stau in hotararea de achizitionare . Pana una alta legat de imprimanta asta o sa fac '' disectie pe ban scapat in canalizare '' .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 3:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://****youtube****/watch?v=UPwfF30V-74&feature=related deci acum exista sistem ciss si pt modelul asta de imprimanta .
http://****youtube****/watch?v=DEo7niWQS7g&feature=related si mai aproape de noi .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 3:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

problema nu apartine atat de CISS , cat de cip-ul aferent...

sa vedem ce va aparea la Inktec...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Mar 19, 2011 9:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sapt viitoare urmeaza sa primesc un lot nou de ciss-uri, intre care si vreo 10 buc ciss-ri pentru imprimanta in cauza. O sa instalez un ciss si dupa ceva probe promit sa revin cu detalii leagate de functionare, necesitatea cipurilor originale, resetare etc.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 10:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt mai atent decat la fosta soacra =))
Numai sa nu fie nevoie sa iau alt rand de cartuse originale ca sa fie posibila resetarea ulterioara cu sistemul ciss ca e scump .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 2:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ei uite asta n u am de unde sa stiu. IN teorie nu ar trebui, dar cine stie. o sa incerc si asta.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 3:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uitandu-ma la filmele respective am vazut punand chipurile din cartuse noi , concluzionez ca ar fi exact ca si pline la resetare . Si din eliminarea clipirii ledului reiese ca citeste un cartus plin dupa resetare . Tare ma tem ca se leaga cu teoria cand chipul odata ajuns la consum zero arata zero chiar de ar fi resetat . Teoria discutata odata legat de chipuri pe acest site . Chiar sunt curios de rezultate dar mai ales pe niste chipuri care provin de la cartuse deja consumate .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 10:56 am    Titlul subiectului: ciss sx 125 Răspunde cu citat (quote)

Am comandat si platit la cissimprimante un sistem ciss pt epson sx 125 . M-a cam costat 200 lei . Astept livrarea sa pot scrie daca se merita sa arunc sau nu din dotarea personala multifunctionala asta . iar "reclama" tipica se imprastie chiar de este negativa Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm Apr 02, 2011 11:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deocamdata am renuntat la gandul negativist sa arunc imprimanta Smile)
Sistemul CISS functioneaza deja . Mai apare cate o eroare si cere resetarea imprimantei prin inchidere si dechidere cand fac calibrarea dar sa vedem in timp cum se comporta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cristip1970



Data înscrierii: 14/Ian/2011
Mesaje: 58
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 7:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si-a murit sistemul ciss . La prima resetare a sucombat . Producatorul sistemului sa fie de vina oare sau producatorul imprimantei . Nu m-am decis pe cine sa acuz dar nu se merita riscat banii pe imprimantele astea serie SX 125 de la Epson si sa mai dai si bani pe sistem ciss pe urma . Si o termin cu Epsoniada exact cum am inceput-o dintr-o data .
400 lei aruncati aiurea ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community