Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cu Epson SX610FW

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ervineee



Data înscrierii: 26/Iul/2010
Mesaje: 12
Locație: Zalau

MesajTrimis: Sâm Ian 22, 2011 6:51 pm    Titlul subiectului: Problema cu Epson SX610FW Răspunde cu citat (quote)

In timp ce lucra sotia cu imprimanta, i-a prins hartia destul de rau si nu l-a putut elibera,dupa doua zile l-am eliberat eu dar a inceput sa imprime sacadat, i-am dat curatare de vreo 5 ori dar a fost mai rau !
L-am cumparat din septembrie si a functionat pana acum cu ciss,cerneala Inktec,fara probleme,si s-a folosit cu regularitate aproape zilnic.
As dori sa stiu ce s-a intamplat si cum pot rezolva problema ?
Va multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce fel de cernala? Ce cod? Daca ii dai curatare de cap nu-si revine?
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ervineee



Data înscrierii: 26/Iul/2010
Mesaje: 12
Locație: Zalau

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 10:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce cod are cerneala, dar poate iti aduci tu aminte ca doar de la tine le-am cumparat cu ciss gata umplute, atata stiu doar ca ti-am cerut sa fie inktec.
Dar precizez ca nu am avut probleme de calitate pana sa-mi prinda hartia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi in partea dreapta jos a monitorului, langa ceas, ca ai o iconita mica, cu un multifunctional. Dai click dreapta acolo si ii dai sa scoata un nozzle chekc. E posibil sa fie reziduri de cerneala pe cap. Daca i-ti iese interrupt dai o curatarea de cap de print dupa care iarasi un nozzle check. Eventual scaneaza rezultatele si posteaza-le sau trimite-mi-le pe mess.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

NU reziduuri de cerneala ci resturi de hartie au intrat acolo, cum ai scos hartia fortat. Capul acela de ce nu poate fi scos si curatat cu MCS sau DHR (solutiile de curatare)? Recomand o curatare a capului de printare, daca ai unde cu ultrasunete e bine, daca nu prin tamponare cu DHR. Trebuie sa-si revina.

Ideea lui cissimprimante e buna, scaneza si tu o pagina printata acum, sa ne dam seama mai bine ce se intampla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ervineee



Data înscrierii: 26/Iul/2010
Mesaje: 12
Locație: Zalau

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 9:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, hartia a iesit fortat, din moment ce eu am gasit doar bucati de hartie ce le-a rupt sotia, si alea au iesit greu!
Eu presupun ca s-a intamplat in felul urmator,i-a prins hartia, a scos hartia blocata fara sa-si dea seama ca mai erau prinse bucatile rupte, dupa care i-a dat din nou comanda.
Cand i-am dat nozzle check din cele trei coloane de negru doar una se vedea si aia pe jumate.
Dar sa va dau si vestea buna, ca am rezolvat-o !
Am luat legatura telefonic cu cissimprimante care m-a sfatuit sa-i dau o curatare de cap simultan cu introducerea unei mici presiuni de aer in rezervorul ciss-ului, am repetat aceasta operatie de trei ori si rezultatele au fost in proportie de 99,5%.
Mi-a mai recomandat, ca a doua alternativa, si cea mai eficienta, sa introduc apa distilata incalzita la 35-40 grade celsius cu ajutorul unui furtun direct in capul de printare, ceea ce am si facut, si acuma cand i-am dat nozzle check a iesit complet cu exceptia unei singure liniute la negru,ceea ce probabil isi va reveni cu timpul.
Va multumesc pentru ajutorul acordat, drept sa spun nu am crezut ca se va putea repara si eram cat pe ce s-o dau de pamant Smile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 8:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Perfect.

Eu propun sa pui capul de printare un 20~30 min in DHR si garantat dispare si aia.

link: http://****mediatec.ro/product--solutie-inkjet-dhr-100ml-uz-extern-doar-pentru-desfundare-capete-de-printare--10885.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 7:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam dificil de scos capul de printare la Epson. Nu recomand de facut asta acasa. e diferit principiul fata de canon si HP. In loc de contacte fizice sunt cuple cu benzi de date direct pe capul de printare. Pe langa aceasta capul de print e prins pe sasiu cu suruburi si inainte de toate trebuie demontata partea electronica de citire a cipurilor de pe cartuse. Deci... nu recomand.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 9:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In aceste cazuri am prieten care si-a fabricat un set de cartuse in care in loc de cerneala a pus solutie MCS de la Inktec, da printare la greu cu solvent si se desfunda tot.

N-a incercat cu DHR, ar fi interesant... Smile Trebuie sa-i propun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 6:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nuuuuuu. Nu cu DHR. Dhr este solutie de curatare pe baza de amoniac si o sa-i corodeze tot capul de print. In rest solutia este foarte buna.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 9:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissimprimante a scris:
Nuuuuuu. Nu cu DHR. Dhr este solutie de curatare pe baza de amoniac si o sa-i corodeze tot capul de print. In rest solutia este foarte buna.


Pai si cand sta capul de print o ora in baie de DHR, nu se corodeaza? In lipsa de aparat cu ultrasunete am multi prieteni care asa procedeaza, si capul nu pateste nimic la expunere prelungita la solvent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

NU are nici pe draqu...eu am uitat o saptamana,niste cartuse in solutie DHR,si nu au patit nimic,nici macar nu s-au desfundat bine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 9:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai, despre asta vorbesc si eu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
msabau



Data înscrierii: 21/Iun/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Iun 21, 2011 2:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ervineee a scris:
Da, hartia a iesit fortat, din moment ce eu am gasit doar bucati de hartie ce le-a rupt sotia, si alea au iesit greu!
Eu presupun ca s-a intamplat in felul urmator,i-a prins hartia, a scos hartia blocata fara sa-si dea seama ca mai erau prinse bucatile rupte, dupa care i-a dat din nou comanda.
Cand i-am dat nozzle check din cele trei coloane de negru doar una se vedea si aia pe jumate.
Dar sa va dau si vestea buna, ca am rezolvat-o !
Am luat legatura telefonic cu cissimprimante care m-a sfatuit sa-i dau o curatare de cap simultan cu introducerea unei mici presiuni de aer in rezervorul ciss-ului, am repetat aceasta operatie de trei ori si rezultatele au fost in proportie de 99,5%.
Mi-a mai recomandat, ca a doua alternativa, si cea mai eficienta, sa introduc apa distilata incalzita la 35-40 grade celsius cu ajutorul unui furtun direct in capul de printare, ceea ce am si facut, si acuma cand i-am dat nozzle check a iesit complet cu exceptia unei singure liniute la negru,ceea ce probabil isi va reveni cu timpul.
Va multumesc pentru ajutorul acordat, drept sa spun nu am crezut ca se va putea repara si eram cat pe ce s-o dau de pamant Smile .


Imi poti spune exact cum ai procedat? Adica cum ai introdus presiune de aer in rezervorul ciss? Am aceeasi problema... Sau cum anume ai introdus cu un furtun apa distilata incalzita in capul de printare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Remicade



Data înscrierii: 28/Iun/2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Dec 22, 2011 9:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai ca si pe mine ma intere. Ceva de genul asta http://****youtube****/watch?v=Dvew-2Pg8lw ?
Apropo nu faceti si voi un update la forum ? versiunrea asta e infecta. Very Happy [/url]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Dec 23, 2011 7:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Remicade a scris:
Hai ca si pe mine ma intere. Ceva de genul asta http://****youtube****/watch?v=Dvew-2Pg8lw ?
Apropo nu faceti si voi un update la forum ? versiunrea asta e infecta. Very Happy [/url]


...infecta, daț sigura LOL

Ce te deranjeaza la versiune mai precis? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community