Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Curatare Cuptor Konica Minolta DI351

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: Curatare Cuptor Konica Minolta DI351 Răspunde cu citat (quote)

Cu ce as putea curata cilindrul de la cuptor? S-a depus pe el ca un fel de guma de mestecat neagra, care se curata chiar si cu o foaie de hartie, insa nu se sterge uniform.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 2:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

insista cu alcool....tehnic,bineinteles! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 6:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sigur e o idee buna? nu se deterioreaza cilindrul sau ceva? ma repet, vorbesc despre cilindrul de la cuptor, nu de la unitatea de imagine.
p.s. alcool tehnic = alcool sanitar? Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 8:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In cuptor sunt doi cilindri: unul de culoare rosie facut burete, si unul negru din aluminiu ( sau cel putin asa i-mi aduc aminte ). Daca vb de cilindrul din burete cu un ax metalic in mijloc ( rola presoare ) ar trebui sa incerci cu niste diluant ( dizolva tonerul depus mult mai bine fata de alcool ). Pentru acest tip de operatiuni prefer decarbusol-ul, dar tind sa cred ca o sa ai rezultate ok si cu firnis-ul sau orice alt diluant pentru vopsea.Daca vb de rola neagra de aluminiu ar trebui sa o inlucuiesti cu totul. Stratul negru care o acopera este din teflon special pentru a nu adera tonerul la rola. Daca a ajuns sa aderre inseamna ca s-a dus teflonul si faci frectie la picior de lemn.

Cu stima!
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Feb 24, 2011 10:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vorbesc despre rola de aluminiu (cred ca e din aluminiu). o sa incerc maine dimineata sa o curat.
revin cu rezultatele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 25, 2011 8:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

deyoo a scris:
..........alcool tehnic = alcool sanitar? Question


Ei, cum sa fie sanitar daca e tehnic?!

Acoolul sanitar este alcool normal, etilic (ca cel din vodka), doar ca i se adauga colorant albastru (de obicei albastru de metil) si o aroma neplacuta, ca sa nu fie tentant pentru alcoolici Smile . Si asa sunt destui care au baut si asa hihihi!

Alcoolul tehnic
e alcool metilic (cu "m" de la "moarte"!!!), care duce la orbire in prima faza si apoi la deces in caz de ingerare.

Alta varianta de alcool tehnic este alcoolul izopropilic, extrem de volatil dar foarte bun decapant (cu acela stergeam pe vremuri fibrele optice, ma refer la capetele inainte de a fi sudate sub microscop...) dar extrem de daunator la inhalare indelungata (mi se facea un rau dupa 2 ore de joctionat fibre, de dracu' ma lua...!), de inghitire nici nu poate fi vorba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Feb 25, 2011 10:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
deyoo a scris:
..........alcool tehnic = alcool sanitar? Question


Ei, cum sa fie sanitar daca e tehnic?!

Acoolul sanitar este alcool normal, etilic (ca cel din vodka), doar ca i se adauga colorant albastru (de obicei albastru de metil) si o aroma neplacuta, ca sa nu fie tentant pentru alcoolici Smile . Si asa sunt destui care au baut si asa hihihi!

Alcoolul tehnic
e alcool metilic (cu "m" de la "moarte"!!!), care duce la orbire in prima faza si apoi la deces in caz de ingerare.

Alta varianta de alcool tehnic este alcoolul izopropilic, extrem de volatil dar foarte bun decapant (cu acela stergeam pe vremuri fibrele optice, ma refer la capetele inainte de a fi sudate sub microscop...) dar extrem de daunator la inhalare indelungata (mi se facea un rau dupa 2 ore de joctionat fibre, de dracu' ma lua...!), de inghitire nici nu poate fi vorba.

multumesc de lamurire.

am desfacut cuptorul jos, insa odata racit, chestia de pe cilindru (toner presupun), e tare ca piatra si parca e una cu cilindrul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Feb 25, 2011 2:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,
initial ai zis ca e ceva lipicios ca guma de mestecat,sau ceva de genu asta.Daca spui ca e ceva tare care nu se sterge,e de fapt toner intarit.Eu am incercat diferite metode,dar cea care ma ajuta mereu este sa folosesc pt.indepartare tonerului intarit pe rola teflonate,o bucatica de lemn,sau un material plastic(un maner de la surubelnita,cutter,etc).Pur si simplu improvizezi ceva,dar cu mare atentie sa nu se zgarie teflonul,adica sa nu folosesti corpuri dure.
E o metoda mai ''romaneasca''dar la mine merge.
Bafta,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Feb 25, 2011 6:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

viorel.20cm a scris:
Salut,
initial ai zis ca e ceva lipicios ca guma de mestecat,sau ceva de genu asta.Daca spui ca e ceva tare care nu se sterge,e de fapt toner intarit.Eu am incercat diferite metode,dar cea care ma ajuta mereu este sa folosesc pt.indepartare tonerului intarit pe rola teflonate,o bucatica de lemn,sau un material plastic(un maner de la surubelnita,cutter,etc).Pur si simplu improvizezi ceva,dar cu mare atentie sa nu se zgarie teflonul,adica sa nu folosesti corpuri dure.
E o metoda mai ''romaneasca''dar la mine merge.
Bafta,

in momentul cand e cuptorul fierbinte, are consistenta gumei de mestecat, dupa ce se raceste se intareste.
o sa incerc cu o bucata de plastic, dupa care revin cu rezultatul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Feb 26, 2011 8:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceea ce incerci sa faci (curatirea roler) e frectie la picior de lemn. Stratul de teflon deja si-a pierdut proprietatile iar tonerul o sa se lipeasca in continuare de rola. Cel mai sigur pentru tine este sa schimbi rola cu totul, altfel in 10.000 de copii o sa iei totul de la capat. Mai ales cand o rola de genul nu depoaseste 50 euroi.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Sâm Feb 26, 2011 10:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asa o sa fac in curand ... deocamdata mai fac niste frectie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2011 10:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am cumparat un cilindru nou (lower upper fuser) insa am intampinat niste probleme la schimbare. poate sa imi dea cineva vre-o indrumare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2011 11:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Probleme cum ar fi??
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mar 23, 2011 2:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu reusesc sa scot lampa din interiorul tubului de aluminiu, sau teflon.. (lower upper fuse). mufele de pe capatul lampii se pot desface? nu reusesc sa-mi dau seama
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, service, trobleshooting / Maintenance, service, troubleshooting Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community