Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon Pixma mp250 (PG-510,512; CL-511,513)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Sâm Noi 26, 2011 7:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am înțeles, să trăiți!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coprea



Data înscrierii: 25/Ian/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 11:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,
In tutorialul video pentru refill color este exemplu de reincarcare pentru galben. Intrebarea mea este daca reincarc si alta culoare (sau pe toate cele 3) trebuie sa scot acel 1 ml la final sau dupa fiecare culoare (tinand cont ca doar 4 ml de cerneala introduc in fiecare mi se pare cam mult sa trag cate 1 ml dupa ce introduc fiecare culoare)?.

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tudor



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 133
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Ian 26, 2012 7:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut!

Incarci toate trei culorile, apoi extragi 1 ml.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 26, 2012 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tudor a scris:
Salut!

Incarci toate trei culorile, apoi extragi 1 ml.


Exact! Deci DUPA ce incarci toate culorile faci extractia, nu dupa incarcarea fiecarui compartiment. Ai inteles.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coprea



Data înscrierii: 25/Ian/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Ian 26, 2012 11:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, am inteles.

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
coprea



Data înscrierii: 25/Ian/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Ian 27, 2012 4:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Va rog sa imi confirmati/infirmati intelegerile mele in urma unui studiu nu prea insistent asupra urmatoarelor legate de MP250 si sa imi raspundeti la cateva intrebari:
1. exista doua modalitati de a putea printa dupa reincarcarea cartuselor:
a. apasarea pentru 5 sec a butonului de reset a imprimantei atunci cand imi raporteaza ca un cartus (culoare) este gol.
b. resetarea contorului cu servicetool.
Ce metoda imi recomandati? Care ar fi diferentele, din ce am citit nu prea am inteles ce se intampla dupa resetarea contorului cu servicetool.
2. Cand recomandati sa fac refilul: dupa ce imprimanta imi raporteaza ca acel cartus este gol sau inainte? Mi-am cumparat de curand imprimanta si deocamdata imi raporteaza nivel maxim, dar banuiesc ca o sa imi arate si niveluri inferioare.
3. Inteleg ca imprimanta estimeaza nivelul de cerneala care este in cartus. Cum as putea sti cand sa fac urmatoarea reincarcare dupa reset (dupa ce fac primul refill de exemplu)? Doar sa vad ca nu mai printeaza o culoare? Daca astept sa se epuizeze cerneala nu risc sa se arda capul de imprimare?
4. Daca sfatul vostru este sa reincarc inainte de epuizarea cernelii din cartus cam cati ml sa injectez, sau care ar fi tehnica pentru a nu curge cerneala in imprimanta daca introduc prea multa cerneala?
5. Cartusele initiale (cele cu care vine imprimanta) inteleg ca sunt demo. Ma sfatuiti sa le reincarc pe acestea sau sa cumpar unele noi originale pe care sa le reincarc?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 28, 2012 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Iti recomand apasarea pentru 5 sec a butonului de reset a imprimantei atunci cand imi raporteaza ca un cartus (culoare) este gol. E adevarat ca la a 3-a sau a 4-a reincarcare, uneori la a 5-a sau mai mult nu e o regula, apare eroarea E5. In acest caz trebuie inlocuit cartusul color sau cel black dupa care iti va mergte iarasi. (de regula se inlocuieste cel color pentru ca acela se refileaza mai rar)

2. Refill sa iti faci cand incepe sa scrie cu intreruperi. Pentru aceasta insa regula de aur e sa nu dai drumul la 30 de pagini print si sa pleci la toaleta sau sa joci o tabla cu vecinu', pt ca 4~5 pagini tiparite "pe uscat" pot arde cartusul (cerneala are si rol de racire).

3. Imprimanta estimeaza nivelul de cerneala de pe urma a cat de dens si ce printezi. deci nu stie cata cerneala e real in cartus. Reteta de refill este cum ti-am spus si la pct anterior, cand vezi ca printeaza intrerupt, indiferent daca black sau la color, faci refill. Nu se arde cartusul de o pagina printata fara cerneala. Oricum, daca esti langa imprimanta vezi cand iese si poti opri, cel mai bine e sa scoti hartia din tava din spate si sa cancel print. Apoi refill si reluare print ca tine minte.

4. Nu incarca inainte de epuizare cerneala ca nu stii cat sa pui.

5. Cumpara cartuse noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mannion



Data înscrierii: 05/Mai/2009
Mesaje: 47
Locație: Suceava

MesajTrimis: Joi Apr 05, 2012 11:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am folosit cartușele cu care a venit imprimanta. Cel color a început să facă probleme de-abia acum, cam după 4 luni de folosire și muuulte pagini tipărite. Am pus în el cam 18-20 ml de fiecare culoare, deci cam 6-7 reîncărcări complete. Acum roșul iese un fel de portocaliu și a început să-mi dea și eroarea E13. Am încercat să-l curăț cu soluție, dar nu am reușit să-l "resuscitez". Am cumpărat alt cartuș, de această dată CL-513 (de capacitate mai mare).
După experiența acumulată cu acest cartuș, cred că cel mai bine este să încarci cartușul puțin câte puțin, înainte de a da semne că trebuie reîncărcat. Când l-am încărcat cu 1-1,5 ml de fiecare culoare, a tipărit foarte bine. Când am început să-l încarc la maximum, au apărut problemele. Nu știu, poate am greșit eu pe undeva, dar nu cred.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community