Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

probleme cu epson px 660 la imprimare foto

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
aantikk



Data înscrierii: 06/Apr/2011
Mesaje: 6
Locație: kalamata-Grecia

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 1:33 am    Titlul subiectului: probleme cu epson px 660 la imprimare foto Răspunde cu citat (quote)

Va salut cu respect.

Desi va urmaresc cu interes de ceva vreme,abia acum am gasit "curaj" sa va scriu.
De cateva zile am achizitionat imprimanta din titlu,cerneala inktec si un sistem ciss oarecare dar pentru acest model de imprimanta,dealtfel merge si pe P50.
Am scos in cateva zile aproximativ 50 foto in format A4,aproximativ 200 10x15 si cateva 13x18.
Problema care ma supara este urmatoarea;
Face ce face si la terminarea imprimatului face cateva dungi negre pe fotografie,de regula intro parte sau alta.
Repet,doar la finalul pozei,la ultimele treceri ale capului.
Nu este o regula dar cam in proportie de 40% sa intamplat.
Hartia folosita a fost epson si inktec doar.
Dungulitele sunt de culoare neagra.
Cineva mia spus ca ar fi din cauza hartiei,probabil curbata,eh...nu este deloc asa.Nu este nici curbata si nici altfel.Cand are ea chef sa faca,face.
In rest,sunt extrem de multumit de ea.
Precizez ca nu locuiesc in Romania dar sunt absolut convins ca aici am sa gasesc rezolvarea.
Inca nu am idee cum sa atasez un fisier dar poate cu timpul deslusesc si aceasta taina.

Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 12:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Nu poti atasa fisier, poti cel mult sa-l gazduiesti pe filhosting (gen ****rapidshare**** ) si sa postezi link catre acesta. Poti in schimb posta imagini prin copiere adresa imagine si incadrare a ei cu Img dupa modelul:
[img]****.********.com[/img]
Copiezi adresa imaginii - de exemplu http://****mediatec.ro/phpBB2/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif , dupa care o incadrezi cu Img ceva de genul [img] http://****mediatec.ro/phpBB2/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif [/img] (dar fara spatii la inceput si sfarsit) si va arata asa:


2. Ai vorbit cu cei de la cine ai luat CISS? Si in strainatate (sau mai ales acolo) exista 1 an garantie pentru orice echipament.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aantikk



Data înscrierii: 06/Apr/2011
Mesaje: 6
Locație: kalamata-Grecia

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 2:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.
Ciss-ul mia fost trimis de catre cineva din Romania (amic) asa ca nu stiu care este istoria lui.
Se gasesc si aici dar am vazut abia dupa ce l-am primit pe cel din Ro.

Am apelat la dumneavoastra pentru ca aveti experienta cu asa ceva.
Problemele se intampla foarte des pe 10x15 pe celelalte marimi ale hartiei,se intampla foarte rar.
Sper sa gasesc aici problema cu care ma confrunt pentru ca am de imprimat destul de mult.

Multumesc.
_________________
Orice sut in fund este un pas inainte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 6:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In principiu ar trebui sa fie de la hartie. Toate modelele de la epson au aceasi problema. In Speta: hartia se curbeaza chiar in momentul printarii, iar cand se printeaza borderless ( ca in cazul printului foto ) pe capetele (la inceput si la sfarsit), hartia nu mai este tinuta de role, ci este lasat-a libera ( la inceputul pozei este tinuta de rolele din spatele capului de print - ar trebui sa le vezi cand ridici scanerul sunt de culoare neagra - 8 sau 6 la numar prinse in niste clema albe, iar la finalul pozei sunt rolele din fata ). incearca sa ridici scanerul cu totul si sa vezi ce anume se intampla in momentul in care printezi. Acest lucru se intampla in special daca tii hartia in incapere cu umezeala multa, sau daca hartia este subtire. Sin inca un lucru: ai tavita pe care trebuie sa iasa hartia pusa la locul ei da?
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aantikk



Data înscrierii: 06/Apr/2011
Mesaje: 6
Locație: kalamata-Grecia

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un raspuns foarte,foarte la obiect.
Tavita este asa cum a venit ea din magazin(banuiesc ca la locul ei) are o parghie in stanga care o folosesc doar atunci cand printez pe cd-dvd.
M-am uitat cand printeaza la ce se intampla,intradevar,la iesire,hartia nu mai este tinuta de absolut nimic,asa cum ai spus si dumneata.
Am printat doar pe hartie de 260 g si cateva probe pe hartie canon A4 de 170 g mata.
Am avut surpriza sa iasa ok.Defapt pe mai toate colile A4 iese ok.
O sa incerc cu ceva pachete noi de hartie,tot ce am avut au fost in mare desigilate si scoase din ambalaj.
Totusi,a facus "fite" si pe hartie epson abia scoasa din ambalaj.
Deci,nu curge,doar traseaza,asa cum ati specificat,ceva dungi negre la iesire in special.
In afara de hartie,ce rezolvare ar mai fi?

Inca o problema; pasla de dedesubt se cam imbiba cu cerneala dupa cateva zeci de printuri,mai mult in partea stanga a imprimantei,este normal?

In rest...este o imprimanta superba,si am avut cateva(numai hp).

Multumesc pentru raspunsul la obiect.
_________________
Orice sut in fund este un pas inainte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 8:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe mai toate colile de A4 iese ok pentru ca curbura este la fel de mare dar mult mai intinsa ca si lungime, motiv pentru care poate fi copensata de rolele de trasport. Atata vreme cat nu curge si nu i-ti apar pete pe coala de hartie aleatoriu este clar ca nu e de la imprimanta, sau de la ciss. Daca ar fi sa aiba una dintre ele probleme ar trebui sa-ti apara pete de cerneala, sub forma unor picaturi curse, pe toate colorile sau pe o anumita culoare si mai mult ar trebui sa fie distribuite aleatoriu pe toate zonele foii de hartie, lucru care in cazul dvs nu se intampla. Deci clar este de la hartie. Incercati sa tineti hartia in ambalajul original ( Ma refer la plicul de plastic nu la tot ambalajul in sine ). In a cest fel se previne o saturare a hartiei in apa si este posibil sa nu mai faca acest moft. banuiesc ca locuiti intr-i zona cu umiditate a aerului ridicata si temperaturi ceva mai exotice Laughing Laughing Laughing
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aantikk



Data înscrierii: 06/Apr/2011
Mesaje: 6
Locație: kalamata-Grecia

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ati intuit corect.
Este vorba de Pelopenese,Messinia - kalamata(peninsula si in acelasi timp sudul extrem al Greciei).

Multumesc foarte mult pentru sfaturi,asa am sa fac.
_________________
Orice sut in fund este un pas inainte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E zona turistica..? Poate facem o delegatie si te vizitam Very Happy si reparam si imprimanta hihi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aantikk



Data înscrierii: 06/Apr/2011
Mesaje: 6
Locație: kalamata-Grecia

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 12:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu mare placere!
Aveti usa deschisa.
Da,este zona turistica.Un google search cu Kalamata,poate o punem de o bere anul asta,si asa vara vin amici(internauti - aeromodelisti) aici.

Stima,
_________________
Orice sut in fund este un pas inainte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aantikk



Data înscrierii: 06/Apr/2011
Mesaje: 6
Locație: kalamata-Grecia

MesajTrimis: Sâm Apr 16, 2011 12:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema rezolvata in totalitate.Am cumparat hartie noua(mai multe tipuri, marimi) si merge impecabil.

Multumesc pentru ajutor.

Revin cu o nelamurire;

Ca sa imi printeze o fotografie in modul best foto, dureaza doua minute.
Este enervant,aveti idee de ce? pentru ca normal nu mi se pare.
_________________
Orice sut in fund este un pas inainte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in principiu, la toate imprimantele, cu cat se creste rezolutia de tiparire (best foto, sau cum or fi denumite si pe la alte imprimante), cu atat scade viteza de tiparire.
va trebui sa faceti un compromis intre calitate si viteza... (vedeti pe ce setare de calitate sunteti suficient de multumit)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community