Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Samsung ML 1660,1661,1665

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 7:54 pm    Titlul subiectului: Samsung ML 1660,1661,1665 Răspunde cu citat (quote)

ziua buna tuturor.un link interesant pentru colegii de pe forum:
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3038361
sau aici:
http://****storm32.ru/forum/viewtopic.php?p=769958&sid=cfa94c1d3ab5203db4d86f3e7586fada
au inceput "cautarile" la reset(fix sau cum se mai zice altfel).asta pt.dl.Ghiocel care a deschis subiectul asta.sper sa fie un topic interesant pentru toti. ce am aflat eu:
1. tonerul de refill este acelasi ca cel folosit pt.ML1640, 1710, etc(seria asta), in cantitate de 80 grame;
2. cartusul de schimb este cel de mai jos:
http://****mediatec.ro/toner/1/Samsung/ML_1660.html
3. cam prin luna 10.2010 vor apare si chipurile(momentan sunt cam la 17 euro/buc).
daca ne ajuta cineva cu traducerea urmatoare(luata de pe rutracker.org) ar fi un inceput:
"Я скажу что я сделал а вы прошу обесните что не так
1, две фаили (FIX_ML-1660_v.82.00.78.fls) и (usbprns2.exe) в одном папке
2, из компа выходит только один usb для 1660
3, на 1660 всего 2 кнопки первий включает апарат а втарой как я полагаю (stop)
4, нажимая (stop) включаю апарат индикатор начинает быстро маргат красным и зеленным
5, запускаю прошивку перетаскивая файл прошивки на файл usbprns2.exe
6, индикатор становится зеленным и ничего болше (ждал 30 минут )
заранее спосибо
версия принтера (os Version V1.01.00.30 01-13-2010)
(Engine Version 1.00.13)
может дело версии ?
После попытки принтер ML 1660 не вышел из строя, но по прежнему остается в блокированном состоянии. "

sau:

"Включи аппарат не нажимая кнопку, подожди малость.
Затем отправь FIX на USB.
На мониторе точки есть??
Комп видит принтер??
ЧИП с картриджа убери.

опит 2
1 чир закрит скочом включаю апарат на USB1 индикатор красный
2 комп видет принтера (ждал 5 минут )
3 запускаю прошивку перетаскивая файл прошивки на файл usbprns2.exe
4 поевляется окно с надписью "Download........." точки прадалжаются 2-3 страки и окно изчезает
(занимает 2-3 секунды) точно так был и на первом орите
5 красный индикатор начинает быстро маргат красным и зеленным и ничего болше (ждал 20 минут)
6 на 1660 версия остался прежная Engine Version 1.00.13 я это магу проверить под рукой 2 катрджа
один новый другой блокировонный
После попытки принтер ML 1660 не вышел из строя, но по прежнему остается в блокированном состоянии. "
gata, am postat cam mult. sa auzim numai de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2010 7:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bună seara,tuturor
..deși nu l-am testat vă propun acest fix pentru Samsung ML1660
http://dl.transfer.ro/FIX_ML1660_v_82_00_78_fls-transfer_RO-20jul-1644ed.zip


Astăzi, 26 Iulie 2010, am folosit acest fix pentru a reseta o imprimantă Samsung ML1660.
După lansarea fix-ului, în conditiile în care chip-ul era scos de pe cartuș,dar cartușul era în imprimantă led-urile au început să blink-uie roșu-verde, ...și tot așa.Am oprit imprimanta, am instalat același chip pe cartuș, am instalat și cartușul în imprimantă, power on și imprimanta a trecut în ready. Această procedură, sigur, nu este cea exactă și bineînțeles va suferi modificările necesare.


Ultima modificare efectuată de către Ghiocel la Lun Iul 26, 2010 1:54 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

" Tin pumnii " , ca sa va citez.

Very Happy .

Liviu.


Si v-a si reusit ! Bravo !


Ultima modificare efectuată de către merlingerin la Joi Iul 29, 2010 7:49 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Joi Iul 22, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

merlingerin a scris:
" Tin pumnii " , ca sa va citez.

Very Happy .

Liviu.

Bună ziua, Liviu
...îți mulțumesc!
Dar din dar, se face rai!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Misster



Data înscrierii: 05/Aug/2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2010 9:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ghiocel a scris:
Bună seara,tuturor
..deși nu l-am testat vă propun acest fix pentru Samsung ML1660
http://dl.transfer.ro/FIX_ML1660_v_82_00_78_fls-transfer_RO-20jul-1644ed.zip


Astăzi, 26 Iulie 2010, am folosit acest fix pentru a reseta o imprimantă Samsung ML1660.
După lansarea fix-ului, în conditiile în care chip-ul era scos de pe cartuș,dar cartușul era în imprimantă led-urile au început să blink-uie roșu-verde, ...și tot așa.Am oprit imprimanta, am instalat același chip pe cartuș, am instalat și cartușul în imprimantă, power on și imprimanta a trecut în ready. Această procedură, sigur, nu este cea exactă și bineînțeles va suferi modificările necesare.


Ghiocel poti sa imi trimiti si mie fixul pe mail ca linkul nu mai este valabil. Da-mi un pm pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2010 6:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna seara, Misster
..multe scuze pentru intarziere. Am cerut ajutorul lui Iuliu, si problema cred ca este rezolvata.
SANATATE

PS as mai avea o rugaminte; te rog completaza cu toate datele profilul.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Aug 11, 2010 7:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=697
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community